Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - SZČO a predaj bytu

Zdravím.

V roku 2002 sme kúpili spolu s priateľkou byt - vlastnícky podiel 50/50.
Od júla 2002 sme tam mali trvalý pobyt, aj keď list vlastníctva máme od decembra 2002.
V roku 2003 som sa stal popri trvalom pracovnom pomere aj živnostníkom (priateľka sa nestala). Ako miesto podnikania som mal trvalé bydlisko.
V decembri 2005 sme byt predali.

Musím do DP za rok 2005 uvádzať aj predaj bytu? Bude mi tento príjem zdanený, aj keď som tam mal trvalý pobyt viac ako 2 roky? Predmetom dane bude predajná cena mínus kúpna cena?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Príjem z predaja bytu v DP nebudete uvádzať, pretože spĺňate podmienku pre oslobodenie podľa § 9 ZoDP - 2 roky trvalého pobytu bezprostredne pred predajom.

    slimak je offline (nepripojený) slimak

    slimak
    Myslim, ze nie. Len ak si ho mal zahrnuty v obch. majetku. Vsetci zivnostnici maju miesto podnikania uvadzane trvale bydlisko. Pojednava o tom § 9 ods.1 z o dani z príjmov.

    izidor je offline (nepripojený) izidor

    izidor
    Ďakujem.
    No píšem preto, lebo ma vystrašila veta, citujem:

    (1) Od dane je oslobodený príjem
    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
    1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a...


    ČO ZNAMENÁ "boli zahrnuté do obchodného majetku"?
    Ešte raz díky.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak je niečo zahrnuté v obchodnom majetku = eviduješ napr. nehnuteľnosť ako majetok firmy. Na liste vlastníctva by bolo uvedené aj IČO, Do výdavkov zahŕňaš odpisy...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nedaj sa pomýliť tým, že v mieste trvalého pobytu máš miesto podnikania. Napr. účtovník môže podnikať doma s notebookom na kuchynskom stole a neznamená to , že nehnuteľnosť , v ktorej sedí je obchodným majetkom.

    izidor je offline (nepripojený) izidor

    izidor
    Aha,
    rozumiem. Keďže som predmetný byt kupoval ako súkromná osoba (nie ako živnostník), tak som ho aj ako súkromná osoba predal. A keďže som tam mal trv. pobyt viac ako 2 roky, nemusím platiť žiadnu daň, ani túto "transakciu" uvádzať v daňovom priznaní.
    Tak je?

    izidor je offline (nepripojený) izidor

    izidor
    Veruže uspokojivo :-). Už som začal hľadať banku, ktorá mi požičia na zaplatenie tej dane...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ešte maličké ponaučenie - zisťuj daňové dôsledky svojich (neuvážených ) činov vopred!!! Ušetríš koruny , aj nervy .

    Daňové priznanie - SZČO a predaj bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.