Zavrieť

Porady

Povinnosť registrovania DPH

Prosím Vás o radu. Som obyčajným živnostníkom v oblasti stavebníctva. V roku 2012 som dva mesiace vykonával murárske práce pre jednu českú firmu, ktorej som práce fakturoval. Dnes mi prišla od českej firmy žiadosť o zaslanie daňového registračného čísla ako plátcu DPH, nakoľko som vraj povinný byť registrovaný ako plátca DPH na Slovensku pri poskytovaní stavebných prác v inej zemi EU.
Som z toho úplne vedľa, neviem, či mám byť registrovaný ako plátca DPH a čo teraz keď som nebol zaregistrovaný.
Ďakujem Vám za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Zákon o DPH

    § 7a



    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

    (2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

    (3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.



    Tvoja účtovníčka ťa neupozornila, že keď budeš "pracovať" mimo SR, musíš sa ešte pred začatím prác prihlásiť na DÚ ako platca DPH?

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Ide o registráciu podľa 7a zákona o DPH. DPH sa nevyčísľuje. Súčasne vzniká povinnosť štvrťročne elektronicky zasielať súhrnné výkazy. Je tu dosť tém týkajúcich sa tejto problematiky.
    alebo
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...epl_122009.pdf

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    adi160 Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu. Som obyčajným živnostníkom v oblasti stavebníctva. V roku 2012 som dva mesiace vykonával murárske práce pre jednu českú firmu, ktorej som práce fakturoval. Dnes mi prišla od českej firmy žiadosť o zaslanie daňového registračného čísla ako plátcu DPH, nakoľko som vraj povinný byť registrovaný ako plátca DPH na Slovensku pri poskytovaní stavebných prác v inej zemi EU.
    Som z toho úplne vedľa, neviem, či mám byť registrovaný ako plátca DPH a čo teraz keď som nebol zaregistrovaný.
    Ďakujem Vám za rady.
    Stavebné práce...ide o práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť? Potom je to § 16 ZDPH. Miesto dodania služby je ČR. Slovenský podnikateľ by sa mal registrovať tam. Pokiaľ viem, v ČR aj Nemecku je podľa ich zákona o DPH možnosť preniesť daňovú povinnosť na príjímateľa služby.

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Mne sa teraz tiež dostalo do rúk účtovníctvo, kde remeselník fakturoval práce na stavbe v ČR. Nie je platca DPH a fakturoval bez DPH. Som sa nad tým práve zamýšlala, či sa mal registrovať, lebo tieto práce sú prakticky podľa § 16- nehnutelnosť/stavba / je v ČR. Daňová povinnosť je teda na území ČR. V §7a sa hovorí o §15.

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    Ja som sa stretla s faktúrami za stavebné práce v Nemecku. Poskytovateľ na faktúre pekne uvádzal odkaz na paragraf o prenose daňovej povinnosti podľa nemeckého zákona o DPH.

    adi160 je offline (nepripojený) adi160

    adi160
    Žiaľ neupozornila, čo s tým teraz urobím???? Učtovníčku som používal len raz do roka, keď som podával daňové priznanie - uplatňujem paušálne výdavky.

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    S.r.o.-platca DPH na Slovensku dostal faktúru bez DPH od českého dodávateľa platcu DPH v ČR za stav.práce vykonané v ČR-musí táto s.r.o. byť tiež registrovaná v ČR pre DPH, alebo faktúru len dodaní na Slovensku?-avšak miesto dodania je ČR,tak neviem.

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    A čo ak tento český dodávateľ vykonával práce na Slovenku a aj v Rakúsku pre slov.s.r.o.-platcu DPH-čo s DPH???

    Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

    živnostníčka-účtov. Dašena O.
    Odpoviem si sama, keď nikto nevie: práce v ČR vystavuje český dodávateľ s DPH, práce v SR dodaňujeme my, práce v Rakúsku-mal by sa český dodávateľ registrovať v Rakúsku. Aspoň niekto dajte súhlas alebo nesúhlas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.