Zavrieť

Porady

Zmluva o umení

Prikladám stanovisko k DzPFO. Môžete sa vyjadriť a prispieť novými pohľadmi na uvedenú oblasť.

Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa novelizovaného znenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZDP) príjmy vykonávané v zmysle autorského zákona sa členia na tzv. aktívne a pasívne príjmy.
Medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP (t.j. aktívne príjmy) sa zaraďujú príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva. Ide o príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu na základe uzatvorených zmlúv o vytvorenie diela podľa § 39 a 71 ods. 1 autorského zákona.
Medzi príjmy z § 6 ods. 4 ZDP (t. j. pasívne príjmy) sa zaraďujú príjmy z použitia diela a z použitia umeleckého výkonu vyplácané na základe uzatvorených licenčných zmlúv podľa § 40 a 71 ods. 1 autorského zákona.
V praxi často dochádza k uzatvoreniu zmlúv špecifickým spôsobom, pričom záleží aj od konkrétnej dohody medzi objednávateľom a autorom, preto nie je možné všeobecne stanoviť, ktorá zložka z dohodnutej odmeny by prislúchala k samotnému vytvoreniu diela, čo by bolo možné posudzovať ako príjmy aktívne v zmysle § 6 ods. 2 písm. a) ZDP a ktorá by prislúchala k následnému použitiu diela, t. j k pasívnym príjmom podľa § 6 ods. 4 ZDP.
Z uvedeného dôvodu je dôležité v praxi dôsledné dohodnutie autorských zmlúv a to, aby pri uzatváraní bolo jasné rozdelenie príjmov z autorských práv za vytvorenie diela (zmluva o dielo) a za použitie diela (licenčná zmluva).
Ing. Jana Jekkelová
Odbor podpory a služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Podľa ktorého zákona o DzPFO mám zdaňovať príjem, ktorý je získaný popri hlavnom pracovnom pomere, na základe:
a/ Zmluve o umení / predmetom zmluvy je sprostredkovanie umeleckej činnosti, podujatie gitarou / b/ Zmluve o dielo / predmetom zmluvy je umelecké vystúpenie /.
Na DÚ mi bolo priradené DIČ. Stretol som sa s dvoma názormi. Zdaniť to podľa § 6 ods.2 písm.a
alebo podľa §6 ods.4?
Ďakujeme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Věra Deptová
    Lúskala som autorský zákon a iný sním súv.materiál. No a myslím si, že:
    -medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm.a) ZDP (t.j. aktívne príjmy) sa zaraďujú príjmy podľa § 39 a71 ods. 1 autorského zákona = napr. pravidelné hudobné vystúpenia- zmluva o dielo
    -medzi príjmy z § 6 ods. 4 ZDP (t. j.pasívne príjmy) sa zaraďujú príjmy § 40 a 71 ods. 1 autorskéhozákona = napr. vytvorenie a predanie diela ako sochy, poskytnutie možnosti využívať mnou vytvorený softvér, právo použiť mnou vytvorenú fotografiu - licenčná zmluva.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Uznávam že výklad DR spočívajúci v doslovnej citácii paragrafového znenia zákona asi človeka nepoteší, ja si to osobne vysvetľujem tak že §6.4 /aktívny príjem/ je niečo čo som v danom čase vytvoril a na čom so sa aktívne podielal, napríklad hra na gitare za úplatu na nejakom podujatí je aktívny príjem, takisto honorár za napísanie piesne, textu a podobne, pokiaľ by som ale v budúcnosti poberal tantiemy alebo nejakú odplatu za hranie mojich gitarových skladieb napríklad v rádiu alebo za použitie v nejakej reklame ako podmaz to by už bol pasívny príjem podľa §6.4.

    salamun je offline (nepripojený) salamun

    salamun
    zdravim
    Robim DP znamemu, ktory okrem prijmov zo zamestnania ma aj prijem podla takejto zmluvy o dielo.
    V zmluve je uvedena suma 300€, ale zaroven je tam uvedene, ze 2% odvedie kulturnym fondom.
    Nie som si isty, ci mu staci DP pre fyz. osoby A, kedze tam tieto prijmy vobec niesu, alebo by mal pouzit B aj ked zivnost na to nema.
    Zatial nema ziadne potvrdenie o prijem, iba tu zmluvu. Podla mna by ale mal mat na to od tej organizacie potvrdenie s presnou vyskou realne vyplatenych odmien. Nemylym sa?
    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.