Zavrieť

Porady

DPH a koeficient.

Chcela by som sa informovať ako je to v prípade, ak som v priebehu roka uplatňovala len čiastočný odpočet DPH, v poslednom kvartáli som vykonala ročné vysporiadanie DPH. Ako je to s tou časťou, ktorú som si nemohla odpočítať, ide to do výdavkov ? Ak áno tak ide do výdavkov len tá suma, ktorú som si nemohla odpočítať až po vykonaní ročného vysporiadania DPH , alebo podľa jednotlivých kvartálov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Platiteľ DPH má možnosť vykonávať čiastočný odpočet DPH, ked vie určiť, ktoré dodania sa vzťahujú a v akom rozsahu na činnosť podliehajúcu DPH na výstupe.
    Alebo - používa koeficient. V druhom prípade robí ročné vysporiadanie dane, z ktorého vyjde rozdiel a ten zúčtuje bud plusom alebo mínusom na 548.
    Podľa otázky ste používali len prvý spôsob, tak neviem ako ste sa prepracovali k rozdielu DPH.
    Ale ak Váš výpočet je správny, len som zle pochopila zadanie, tak tiež máte len ročný rozdiel a treba ho zaúčtovať do nákladov (plus, mínus).

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    jued
    Chcela by som sa informovať ako je to v prípade, ak som v priebehu roka uplatňovala len čiastočný odpočet DPH, v poslednom kvartáli som vykonala ročné vysporiadanie DPH. Ako je to s tou časťou, ktorú som si nemohla odpočítať, ide to do výdavkov ? Ak áno tak ide do výdavkov len tá suma, ktorú som si nemohla odpočítať až po vykonaní ročného vysporiadania DPH , alebo podľa jednotlivých kvartálov?
    Tiež som to na prvý krát nepochopila , ale asi ide o toto:
    v roku 2005 máte napr predbežný K = 0,5 . Kúpli ste v 1q. napr. tovar kde DPH=1000. Takže 500 vráti Dú a tých 500 dáte hneĎ do nákladov v danom qvartáli.
    Na konci roka robíte ročné vysporiadanie , výjde vám K=0,6 (takže ste si mohli uplatniť viac, ) v ročnom vysporiadaní cez DP 12 , vypýtate ešte 100 od DU a korigujete už zaúčtované náklady. Takže na konci roka znížite náklady o 100. (a naopak ak výjde K´=0,4 , tak do nákladov pojde ešte 100 a DU vrátite cey ročné vzsp, v12 mes. 100)

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    Odbočím od predchádzajúcej otázky, no moja otázka sa týka tejto témy. Nie som si istá či robím dobre, tak prosím múdrejších, skúsenejších poraďákov o radu. Vlastníme administratívnu budovu, kde vykonávam aj účtovníctvo. Vlastníme ešte ďalšie nehnuteľnosti, ktoré prenajímame aj platcom aj neplatcom DPH. Faktúry vystavujem pre týchto platcov aj neplatcov DPH v tejto budove. Vykurujeme ju tuhým palivom. Náklady na teplo v tejto budove, kde robím účto ( DPH na vstupe) mám tiež prerátať koeficientom?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    evita
    Odbočím od predchádzajúcej otázky, no moja otázka sa týka tejto témy. Nie som si istá či robím dobre, tak prosím múdrejších, skúsenejších poraďákov o radu. Vlastníme administratívnu budovu, kde vykonávam aj účtovníctvo. Vlastníme ešte ďalšie nehnuteľnosti, ktoré prenajímame aj platcom aj neplatcom DPH. Faktúry vystavujem pre týchto platcov aj neplatcov DPH v tejto budove. Vykurujeme ju tuhým palivom. Náklady na teplo v tejto budove, kde robím účto ( DPH na vstupe) mám tiež prerátať koeficientom?
    teplo fakturujete asi osobitne - takže tam musíte dať DPH platiteľom i neplatiteľom. Takže odpočítaš celú DPH.
    Koeficient použiješ len na teplo v budove, v ktorej sídlite ako firma. lebo mate aj oslobodené činnosti a asi ťažko uríte podiel.

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    Lida ďakujem za odpoveď, myslela som, že to tak je, no potrebovala som si overiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.