Zavrieť

Porady

rozviazanie pracovného pomeru s invalidným dôchodcom

Organizácia prijala rozhodnutie o organizačných zmenách /sťahovanie, rušenie dvoch miest s pozíciouu samostatný vychovávateľ.../K 1.3. dostala zamestnankyňa, ktorá bola do 25.02.2013 na PN výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. b/ zákonníka práce. Po týždni mi zamestnankyňa oznámila, že už od 25.11.2012 jej je priznaný plný inavlidný dôchodok. O tejto skutočnosti som ale vôbec nebola informovaná, do zamestnania nastúpila s ukončenou PN - práceschopná od 25.02.2012. Týždeň pracovala a k 1.3. jej začala plynúť výpovedná doba.
Problém je v tom, že som nežiadala súhlas z ÚPSVaR, nakoľko som v čase doručenia a podpísania výpovede nebola informovaná ani zo strany zamestnankyne, že ona je invalidný dôchodca. To znamená, že podľa všetkého je výpoveď neplatná aj keď si zamestnankyňa nesplnila oznamovaciu povinnosť a neinformovala ma o zmene zdravotného stavu? Rozhodnutie jej zoc. poisťovne bolo doručené 14.01., ale mne až 04.03.2013, teda v čase, keď už bola vo výpovednej lehote. Čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zdenkabra je offline (nepripojený) zdenkabra

    zdenkabra
    Podľa toho rozhodnutia čo mi dnes doručila poberala plný invalidný dôchodok. Nemá povinnosť aj sociálna poisťovňa poslať zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní dôchodku?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zdenkabra Pozri príspevok
    Podľa toho rozhodnutia čo mi dnes doručila poberala plný invalidný dôchodok. Nemá povinnosť aj sociálna poisťovňa poslať zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní dôchodku?
    Plný ID jej priznali počas PN. Ale či mala predtým už ČID ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zdenkabra Pozri príspevok
    Podľa toho rozhodnutia čo mi dnes doručila poberala plný invalidný dôchodok. Nemá povinnosť aj sociálna poisťovňa poslať zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní dôchodku?
    Nie,skutočnosť, že je invalidná, mala oznámiť sama. Veď inv. platí iné odvody.

    zdenkabra je offline (nepripojený) zdenkabra

    zdenkabra
    to znamená, že ak si túto povinnosť nesplnila, môže byť aj tak výpoveď považovaná za neplatnú?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zdenkabra Pozri príspevok
    to znamená, že ak si túto povinnosť nesplnila, môže byť aj tak výpoveď považovaná za neplatnú?
    AK zamestnáv. o invalidite nevedel, tak výpoveď dostala ako tzv. zdravý zamestnanec. Neplatnosť môže určiť až súd.

    zdenkabra je offline (nepripojený) zdenkabra

    zdenkabra
    Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem spýtať, ak som sa to dozvedela neskôr, ako bola daná výpoveď a teda ju dostala ako píšete - ako zdravý zamestnanec, mala by som dodatočne ešte riešiť udelenie súhlasu s ÚPSVaR o prepustení zamestnanca? Alebo je to už teraz bezpredmetné?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zdenkabra Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem spýtať, ak som sa to dozvedela neskôr, ako bola daná výpoveď a teda ju dostala ako píšete - ako zdravý zamestnanec, mala by som dodatočne ešte riešiť udelenie súhlasu s ÚPSVaR o prepustení zamestnanca? Alebo je to už teraz bezpredmetné?
    Podľa mňa nie, kedže ste o tom nevedeli, tak ako som už písala. Svoju invaliditu mala oznámiť. Takto okrem iného platila aj odvody v plnej výške, čo ID neplatí.

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    dobrý deň, máme zamestnanca , ktorý je invalidným dôchodcom (invalidita viac ako 70%)a chceli by sme s ním ukončiť pracovný pomer dohodou podľa par 60... bude mu vyplatené odchodné, pri odstupnom sa chcem uisťiť - podľa par 76 odt. 2 má nárok aj na odstupné?

    predpokladám,že pri dohode o skonč.PP s invalidným dôchodcom musí byť uvedený dôvod ..

    doteraz je na pn, po jej ukončení neplynie žiadna ochranná doba a pp môže byť ukončený? ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.