Zavrieť

Porady

Reálne výdavky vs. zdanenie príjmu FO z prenájmu

Ahojte,

chcem sa poradiť s Vami v nasledovnej veci. Môj byt bol prenajímaný, teraz robím rekonštrukciu a následne ho budem zase prenajímať. Rekonštrukcia ma výjde na cca 3tisíc, následne ho budem prenajímať za 500/mesačne (130 sú energie a platby správcovi, 370 je nájom ako taký). Za rok teda utŕžim 6000.- z nájmu. Teda moje výdavky v tejto sezóne sú spolu 4560.- (prerábka + energie a platby).
Pri výpočte dane sa zarátava koeficient s 40% nákladmi, avšak moje náklady sú neporovnateľne vyššie. Dajú sa uplatniť moje náklady v plnej výške? Prípadne ma veľmi potešíte radami, ako náklady v tomto prípade využiť.
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No za rok 2013 si už nebudeš môcť uplatniť paušalne výdavky 40% pri prenájme bytu, takže už len reálne vynaložené náklady môžeš použiť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prečítajte si Pokyn z FRSR v priložený v tomto linku a budete mať v tom jasnejšie .http://www.porada.sk/t205330-pokyn-fr-sr-k-zdanovaniu-prijmov-z-prenajmu-podla-a-6-ods-3-zakona.html

    aj tento link
    http://www.porada.sk/t205330-p5-poky...ml#post2269490

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    belocha Pozri príspevok
    vďaka za vaše rady.
    tinkas, prosím Ťa, niečo som počul, že i FO nepodnikateľ si to môže zahrnúť do majetku (možno sa nevyjadrujem úplne správne, keď tak ma opravte prosím) a "odpisovať"? A tým pádom asi aj uplatňovať náklady(?). Niekto mi spomínal, že niečo také je možné. Vŕta mi však v hlave, ako sa potom postupuje, keď budem chcieť predať byt? Teda ak by som to zahrnul a odpisoval, asi sa potom musí odviesť nejaká daň pri predaji.. (?) A zase naopak, ak to nebudem "odpisovať", tak pri predaji odviesť daň nemusím. Je to tak nejak? vďaka!
    O vložení nehnuteľnosti do obchodného majetku je tu popísané ,snáď Vás to bude zaujímať .
    http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...ami-a-6-a.html

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    ak nemáš byt zahrnutý v majetku...nemôžeš si dať výdavky na rekonštrukciu do nákladov...

    belocha je offline (nepripojený) belocha

    belocha
    vďaka za vaše rady.
    tinkas, prosím Ťa, niečo som počul, že i FO nepodnikateľ si to môže zahrnúť do majetku (možno sa nevyjadrujem úplne správne, keď tak ma opravte prosím) a "odpisovať"? A tým pádom asi aj uplatňovať náklady(?). Niekto mi spomínal, že niečo také je možné. Vŕta mi však v hlave, ako sa potom postupuje, keď budem chcieť predať byt? Teda ak by som to zahrnul a odpisoval, asi sa potom musí odviesť nejaká daň pri predaji.. (?) A zase naopak, ak to nebudem "odpisovať", tak pri predaji odviesť daň nemusím. Je to tak nejak? vďaka!

    Reálne výdavky vs. zdanenie príjmu FO z prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.