Zavrieť

Porady

paušálne výdavky????

účtovala som denník, na konci roka som zistila,že je pre mňa výhodnejšie ísť na paušálne výdavky.Môžem použiť paušál,aj keď v mojich výdavkoch /ktoré si nebudem uplatňovať,lebo použijem 40%/ ,sú úhrady faktúr, ktoré má druhá SZČO ako príjem,ktorý samozrejme prizná,ale ja to vo výdavkoch nemám
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Stačí trošku hľadať na porade

    Re: Otázky a odpovede DRSR - daň z príjmu
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákona o dani z príjmov"/ ak daňovník nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
    Z citovaného ustanovenia § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov vyplýva, že daňovník, ktorý je počas celého zdaňovacieho obdobia platiteľom DPH, nemôže uplatňovať výdavky percentom z príjmov /paušálne výdavky/.
    Ak sa jedná o daňovníka, ktorý je počas príslušného zdaňovacieho obdobia platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, tento môže za toto zdaňovacie obdobie uplatniť paušálne výdavky
    Ak ide o daňovníka, ktorý je registrovaný pre DPH podľa § 7a novely zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, ide o daňovníka, ktorý je zdaniteľnou osobou, ktorej je pridelené IČ DPR, avšak sa nepovažuje za platiteľa DPH. Z uvedeného vyplýva , že nakoľko sa osoba registrovaná podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. zákona o DPH nepovažuje za platiteľa dane, takýto daňovník ( ak nie je registrovaný celé zdaňovacie obdobie ako platiteľ dane podľa § 4 zákona o DPH), teda je celé zdaňovacie obdobie registrovaný len podľa § 7a zákona o DPH, môže uplatniť paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
    Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

    Váš dopyt:

    Dobry den,

    SZCO je povinna sa registrovat pre DPH podla § 7a zakona o DPH platneho od 1.1.2010 (z dovodu dodania sluzieb zdanitelnej osobe do ineho clenskeho statu EU). V sucasnosti nie je platitelom DPH a pre ucely vypoctu dane z prijmov si uplatnuje pausalne vydavky podla § 6, ods. 10 zakona o dani z prijmov.

    Bude si moct tato osoba nadalej uplatnovat pausalne vydavky, ak ma povinnost sa registrovat pre DPH od 1.1.2010?

    § 6 zakona o dani z prijmov hovori:
    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty...

    Som toho nazoru, ze osoba registrovana pre DPH podla § 7, resp. 7a zakona o dani z prijmov nie je platitelom dane z pridanej hodnoty, ale len osobou registrovanou pre dan. Z tohto dovodu splna podmienku § 6, ods. 10 zakona o dani z prijmov a moze si uplatnovat pausalne vydavky. Uvazujem spravne?

    Dakujem. Pekny den.

    http://www.porada.sk/t123821-p3-otaz...-z-prijmu.html
    tinaM Petra, veľmi pekne ďakujem.Pomohla si mi.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jasne, že môžeš použiť paušál, ak splňaš podmienky podľa § 6, ods. 10 ZDP

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    SZČO je registrovaná za platiteľa DPH podĺa § 7a. Táto osoba podáva len súhrnný výkaz.
    DPH priznania nepodáva. Neplatí a neuplatňuje si DPH .

    Teraz som na pochybách.
    Môžem v tomto prípade uplatniť paušálne výdavky ?

    paušálne výdavky????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.