Zavrieť

Porady

Preprava osôb - tuzemsko, zahraničie

Zdravím,

je tu niekto odborníkom v medzinárodnej preprave osôb? Ak áno, prosím vás, pomôžte mi!

Účtujem dopravcu, ktorý uskutočňuje prepravu osôb-nie pravidelnú. Tieto činnosti vykonáva na území SR ako aj v zahraničí. Je mesačným platiteľom DPH. Za mesiac február má vystavenú faktúru pre slovenskú s.r.o. s tým, že vykonal pre nich službu-prepravu osôb z Trenčín-Viedeň-Trenčín. Viem, že na toto plnenie sa vzťahuje osobodenie podľa § 46 zak.o DPH.
V mesiaci február tiež uskutočnil prepravu osôb pre maďarskú firmu, faktúru je vystavená na maďarskú firmu /trasa Viedeň - Paríž/. Aj na toto plnenie sa vzťahuje osobodenie ale neviem, či je potrebné na túto vykonanú službu podať súhrnný výkaz k DPH alebo je toto plnenie tiež oslobodené celé. A na záver: nakoľko sú tieto prepravy oslobodené, či ja DPH na vstupe musí prepočítavať koeficientom, ale je preprava osôb vylúčená.

Veľmi by som bola vďačná, keby ste ma vedeli usmerniť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pozdenka je offline (nepripojený) pozdenka

    pozdenka
    Ahojte, ja by som potrebovala vyriešiť ten istý problém, ako Danica27. Prosím, vie niekto odpovedať???

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    prosim spojte sa aj so mnou ohladne prepravy osob, nikto nevystavuje faktury za prepravu osob??? ozvite sa mi

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Preprava do a zo zahraničia je oslobodená od DPH podľa § 46 zákona o DPH, to máte v poriadku. Uvedené je potrebné uvádzať na vystavenej faktúre. Právo na odpočet DPH z nakúpených tovarov máte /napr. z nákup PHM, oprava a údržba MV, doplnenie mýta .../, pretože § 49 ods. 3 a 4 uvádza, že oslobodené od dane sú tovary a služby podľa § 28 - 42.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzanna prosim je tu niekto kto vystavuje faktury za prepravu osob
    barbie4 stačí uviesť vo faktúre, že služba je oslobodená podľa § 42 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH, alebo s odstavcom podľa § 42 odst. 2 ?
    Kristina27 Platiteľ postupuje v zmysle § 46 zákona o DPH. Toto uvádzam na faktúrach.
    zuzanna prosim ako vystavit fa za prepravu osob iba v čr s českou DPH???
      zbaliť

    Preprava osôb - tuzemsko, zahraničie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.