Zavrieť

Porady

Preprava osôb a DPH

Prosím o radu ako fakturovať prepravu v osôb v ČR českému odberateľovi, neplatca DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    samuelina
    Prosím o radu ako fakturovať prepravu v osôb v ČR českému odberateľovi, neplatca DPH?
    Ak sa nejedná o "medzinárodnú" prepravu, podliehate daňovej povinnosti v ČR. Preštudujte si príslušný český zákon.

    daniek je offline (nepripojený) daniek

    daniek
    benka
    Ak sa nejedná o "medzinárodnú" prepravu, podliehate daňovej povinnosti v ČR. Preštudujte si príslušný český zákon.
    súhlasím §46 rieši iba medzinárodnú prepravu osôb ktorá je v niektorých krajinách ako slovensko, čechy oslobodená od dane.

    samuelina je offline (nepripojený) samuelina

    samuelina
    ďakujem za odpovede, ale §46 rieši len prepravu medzinárodnú, ja to chápem tak, že pokiaľ je objednávateľ z ČR neplatca DPH ale zdaniteľná osoba a preprava je v rámci ČR potom by som sa mala riadiť §15.Potvrdíte mi moju úvahu?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    samuelina
    ďakujem za odpovede, ale §46 rieši len prepravu medzinárodnú, ja to chápem tak, že pokiaľ je objednávateľ z ČR neplatca DPH ale zdaniteľná osoba a preprava je v rámci ČR potom by som sa mala riadiť §15.Potvrdíte mi moju úvahu?
    §15
    (3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.


    V zmysle toho je miestom dodania česká rep. Teda v zmysle slov. zákona daná služba nie je predmetom dane.

    Lenže v takomto prípade, keďže sta vykonávali zdaniteľné plnenie v inom štáte (podľa našho ale aj českého zákona) , musíte dodržať aj dikciu zákona platnú v čechách. Preto znova doporučujem pozrieť si český zákon o DPH (keďže daňová povinnosť sa v tomto prípade s veľkou pravdepodobnosťou neprenáša ( odberateľ nie je plátcom DPH), môže Vám vzniknúť povinnosť registrácie.

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ako vystaviť FA ak vezieme osoby do Rakúska v pondelok , utorok z Rakúska do Bratislavy, kde budú do štvrtku a piatok do Košíc? Podľa mňa cesta do Rakúska a z Rakúska do BA je bez DPH a z BA do KE s DPH. Uvažujem správne?

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    kkllc Pozri príspevok
    Ako vystaviť FA ak vezieme osoby do Rakúska v pondelok , utorok z Rakúska do Bratislavy, kde budú do štvrtku a piatok do Košíc? Podľa mňa cesta do Rakúska a z Rakúska do BA je bez DPH a z BA do KE s DPH. Uvažujem správne?

    Ak si obhájiš fakt, že je to rovnaká skupina ľudí a ich preprava započala v zahraničí - teda v Rakúsku - pokračovala po území Slovenska a trebarz aj skončila v Rakúsku, / jedno koľko dní / tak je to celé ako oslobodená medzinárodná doprava osôb § 46 zák o DPH.

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ale ona neskončí v zahraničí, ale na SR. Oni budú v zahraničí len dva dni. Potom budú na SR.
    Je to tá istá skupina ľudí.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    preto som tam napísal slovko "trebarz" skončí v zahraničí - nie je to podmienka. A ešte som napísal, že ak si to obhajiš, že to tak bolo, takže rieš každý prípad opatrne. aa Ak to rozdelíš , tak ako si písal/a na zahraničnú a na domácu dopravu, tak budeš mať asi väčšiu istotu a nič nepokazíš, len odvedieš viac dane.

    DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

    DARJA22
    Prebrala som účtovníctvo - ide o medzinárodnú prepravu osôb.

    Slovenský prepravca fakturuje prepravu do ČR - ide o oslobodenie podľa § 46 ods. 2

    Okrem prepravy fakturuje aj diaľničné poplatky SR a ČR bez DPH - je to správne ?
    Preštudovala som si všetky príspevky, ale toto som nenašla, alebo som zle hľadala.
    zuzanna hladam niekoho kto uctuje dopravu osob mozete sa mi ozvat budem vdacna dakujem

    Jessula je offline (nepripojený) Jessula

    Jessula
    Viem, že je tu toho už vela, ale potrebovala by som si este niečo ujasnit...:

    1. klient prepravuje osoby z tuzemska do wien, fakturuje slovenskej firme - DPH §46...oslobodené, ide alebo nejde do suhrnného výkazu?????

    2. Klient prepravuje osoby z tumenska do wien a naopak, a fakturuje rakuskej spoločnosti...- §46...odlobodené, ide alebo nejde do suhrnného výkazu?? Registrovať sa v AT ak nepresiahnu obrat 22000 eur??

    3. preprava osob zo SR do AT, fakturuje sa Spanielskej spoločnosti - oslobodene §46, ide do súhrnneho?? je tam nejaka povoinnost registracie??

    4. preprava iba v ramci SR ale fakturuje sa do AT?? vyfakturovat s DPH?? a nejde do súhrnného??

    Dakujem
    Naposledy upravil Jessula : 13.11.13 at 08:20
    tictac7 zadaj si 4 nové samostatné otázky
    Jessula vdaka za radu uz dva dni nikto nereaguje na moju otazku ((

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.