Zavrieť

Porady

Súrne-nájomná zmluva

Súrne by som potrebovala poradiť od nejakého daňováka, či si môžem dať do DPH a do nákladov náklady za nájom a DPH ak mi prišla faktúra za nájom a nemám nájomnú zmluvu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzana
    Súrne by som potrebovala poradiť od nejakého daňováka, či si môžem dať do DPH a do nákladov náklady za nájom a DPH ak mi prišla faktúra za nájom a nemám nájomnú zmluvu.
    Ak faktúra spĺňa všetky náležitosti § 71 zákona o DPH áno. Áno môžeš to dať aj do nákladov.

    http://www.porada.sk/showthread.php?p=199424#post199424

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Vieš je tam ten problém že ide o bezpod.spoluv.manželov-budova a oni sa rozviedli a nevedia sa dohodnúť, tak vystavil manžel faktúru-tomu sa to vždy aj platilo ale bola vždy na to zmluva, teraz však to majú obaja-rovnako a musíme to zaplatiť, stačí tá faktúra???

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzana
    Vieš je tam ten problém že ide o bezpod.spoluv.manželov-budova a oni sa rozviedli a nevedia sa dohodnúť, tak vystavil manžel faktúru-tomu sa to vždy aj platilo ale bola vždy na to zmluva, teraz však to majú obaja-rovnako a musíme to zaplatiť, stačí tá faktúra???
    nebudem sa dotýkať toho problému bezpodielového vlastníctva- to je iný problém.
    V príspevku ,píšem, že faktúra spĺňajúca náležitosti § 71 z hľadiska DPH je postačujúcim dokladom aj bez zmluvy. V nicku, ktorý tam uvádzam je príspevok, v ktorom sa odvolávam na príslušný paragraf OZ, uvediem znovu:

    Zmluva nemusí byť podpísaná. Môže ísť aj o ústnu dohodu. Doporučuje sa len zmluvu vždy podpísať pre jednoduchšie riešenie vzniknutých problémov. Faktúra je dostatočným dokladom pre uznanie nákladu.

    Obchodný zákonník § 272 1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.

    /zmluvá o nájme nie je v zákone ustanovená/.

    Teda z hľadiska daňového faktúra postačuje aj pre DPH aj pre uznanie nákladu.
    Druhý problém je právny a aj spôsob ochoty platiť takúto faktúru. Preto uvádzam, že zmluva sa doporučuje pre riešenie napr. vzniknutých problémov, čo je aj tento prípad.

    Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

    Jana2004
    Ja by som to asi neplatila. Radšej by som žiadala, aby každý vystavil na 1/2 sumy. Ľahko sa Ti môže stať, že manželka bude pýtať nájom za svoju polovicu. A na zmluve by som osobne trvala, i keď ju zo zákona nepotrebuješ.

    Súrne-nájomná zmluva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.