Zavrieť

Porady

Antiplagiátorský systém Theses a kolízia vlastných prác

Dobrý deň kolegovia,
mám špecifický problém a neviem si s ním rady.

Som na doktorandskom štúdiu a popri tom si robím aj rigorózne konanie. Teda suma sumárum mám v priebehu 5 rokov odovzdať 3 záverečné práce (minimovku, rigorózku a dizertačku). Celé moje štúdium zasväcujem jednej oblasti v ktorej je niekoľko vedeckých problémov.

A tu je môj problém. V minimovej práci som rozpísal všetko čo som doteraz naštudoval. Z toho plánujem určité veci (tak 70% týchto vedomostí) do rigoróznej práce, kde pridám aplikačnú časť a určité veci (najradšej 100 % lebo všetko to má hlavu a pätu) do dizertačnej práce, kde využijem aj poznatky a výsledky z rigoróznej práce.

Všetky tri práce teda zo sebou budú úzko súvisieť. Len nedávno však u nás spustili antiplagiátorský systém Theses, ktorý porovnáva jednotlivé slová a odstavce z obrovskej databázy záverečných prác.

A tak sa pýtam. Je to plagiátorstvo ak mi nájde zhodu samého zo sebou? Lebo príde mi to ako úplna hlúposť no bojím sa toho. Aplikačná časť v prácach bude pochopiteľne rôzna, no tá teoretická bude dosť podobná.

A teória - to je skôr kompilát definícií. Prerábať definície a vzdávať sa niektorých výstižných tvrdení mi príde trošku - kontraproduktívne.

Stretli ste sa s podobným problémom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    V prvom rade by som Vám odporúčala obrátiť sa na príslušnú vysokú školu, kde budete práce odovzdávať a vyžiadať si k nahliadnutiu smernicu o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach. Prípadne smernicu v podobnom znení. Každá vysoká škola by ju mala mať vydanú. Podľa tejto smernice, ktorá v určitých častiach je zrejme rovnaká na všetkých školách sa musíte držať toho, čo ktorá práce vlastne má obsahovať. Napr.
    Diplomovou prácou študent spracúva zvolenú tému na úrovni vedeckej štúdie s reprezentatívnym výberom odbornej literatúry, s vhodne zvolenými vedeckými postupmi, hypotézami, ktoré je možné verifikovať. Diplomovou prácou sa overujú vedomosti a skúsenosti, ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a situácií z príslušného študijného odboru.

    Rigoróznou prácou sa overuje schopnosť študenta na základe samostatného štúdia preukázať, že v študijnom odbore má hlbšie vedomosti v jeho širšom základe a je spôsobilý osvojovať si samostatne nové poznatky vedy a praxe a je schopný získané vedomosti aplikovať tvorivým spôsobom v praxi.

    Dizertačnou prácou študent preukazuje schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja, na samostatnú teoretickú a tvorivú umeleckú činnosť a na riešenie teoretických i praktických problémov vedného/študijného odboru. Autor prácou preukazuje schopnosť spracovať zvolený vedecký problém s medziodborovým prístupom a s vypracovaním konkrétnych riešení a záverov. Má sa vyznačovať vysokým stupňom analýzy a syntézy poznatkov a tiež dostatočným prehľadom existujúcej odbornej literatúry.

    Určite je možnosť vo svojej práci pokračovať v danej téme, ktorú ste si zvolili na začiatku štúdia. Budete však musieť dodržiavať určité pravidlá, ktorých sa treba držať, pretože každá práca má inú úroveň (dizertačná práca je jednou z najvyšších úrovní), kde musíte dodržať už určité odborné znalosti (diplomová práca napr. nevyžaduje až také znalosti, prípadne v praktickej časti nejaké vedecké výskumy). Myslím si, že aby ste sa vyhli plagiátorstvu, je potrebné toto v prvom rade prejednať s konzultantom, ktorý vám pri vypracovaní jednotlivých prác pomáha. Možno bude možné citovať niektoré veci z predchádzajúcich prác, pokiaľ v použitej literatúre uvediete zdroj. Ale aj tak je to všetko na dohode so školou. Lebo oni potom rozhodujú o tom, či prácu uznajú, alebo nie.

    Antiplagiátorský systém Theses a kolízia vlastných prác

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.