Zavrieť

Porady

Prechod z JU do PU faktúry.

Prosím vás, ako mám zaučtovať faktúry z roku 2012-v jednoduchom učto, ktoré sa uhradili v roku 2013, vedie sa podvojné účto. Prvotný zápis už je zaučtovaný, na účtoch 491/648 je suma všetkých nezaplatených faktúr z roku 2012. Ja neviem, ke´d teraz v tom podvojnom učte učtujem úhradu faktúry z roku 2012, tak tržbu nezaučtujem / tá je na 491/648/, ale mám účtovaŤ DPH z faktúry alebo len celú sumu zaučtovať na 221/311? Ja si myslím, že tá úhrada by sa mala rozdeliť na DPH a bez DPH. Mám pravdu? Ďakujem za pomoc.
4 komentárov     zbaliť
marjankaj A ako by si účtovala tú DPH? 221/311?
Soňula program mi ponúka dve možnosti: Uhradu faktúry neúčtovať, vtedy len 221/311, alebo účtovať faktúru, vtedy mi ju rozpíše aj s DPH. Faktúra je vystavená v roku 2012, keď sa viedlo JU, tak neviem ohľadom DPHačky či ju mám účtovať, alebo nie...
Buková viete mi poradiť,aj ja som v roku 2013 robila prechod z JU do PU, súvaha mi súhlasí s výkazom MAJ a ZAV. z JU, ale neviem si pordiť s výakzom ziskov a strát - čo mám napísať do PS ?
Soňula PS-sú počiatočné stavy? Ak ano, tak výkaz ziskov a strát nemá počiatočné stavy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak si prechádzala na prelome rokov z JÚ do PÚ a mala si vlaňajšie neuhradené odoslané faktúry, tak by mali byť účtovne a daňovo – DPH vysporiadané v 2012. Už v JÚ si ich mala mať zahrnuté v KOF, aj v daňovej evidencii DPH a už podľa zákona o DPH museli predsa byť súčasťou priznaní DPH za 2012 … alebo nie ? Výsledná suma priznania DPH za 12/2012 ide predsa do počiatočných stavov roku 2013 na účet 343 – tam je zahrnutá aj DPH z odoslanlých neuhradených faktúr 2012. Zostatok neuhradených odoslaných faktúr musel byť zase uvedený vo výkaze o majetku a záväzkov – v riadku Pohľadávky. A otvorený v PS 2013 PÚ ako účet 311. Jasné, že v rámci prechodu z JÚ do PÚ sú už ako zmena metódy tržby zaúčtované na 491/648. Takže úhradu odoslanej faktúry v novom roku 2013 v PÚ iba na 221/311. Nič iné a žiadnu DPH. Ak DPH účtovaná nebola, tak patrí do dodatočného za 12/2012, nie do 1/2013.
    Mnohí v JÚ robia chybu, že DPH priznávanú 25.1.2013 … za 12/2012 nepovažujú za záväzok 2012, ale za 2013. Potom v tom majú chaos. Aj daň z príjmov za 2012, priznávaná 2.4.2013 je záväzkom za 2012, nie 2013. Inak sa uzatvorenie v JÚ a otvorenie v PÚ nevysporiada zodpovedajúco.
    Dašena O. nie je mi to jasné, veď keď na 648 bude vystavená faktúra z min.roka, tak pôjde do tržby celá suma aj s DPH, to nebude dobré
    Dašena O. Už som to našla, a preštudovala, už je mi to jasné, kto potrebuje, dobrý postup je epi.sk

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak si prechádzala na prelome rokov z JÚ do PÚ a mala si vlaňajšie neuhradené odoslané faktúry, tak by mali byť účtovne a daňovo – DPH vysporiadané v 2012. Už v JÚ si ich mala mať zahrnuté v KOF, aj v daňovej evidencii DPH a už podľa zákona o DPH museli predsa byť súčasťou priznaní DPH za 2012 … alebo nie ? Výsledná suma priznania DPH za 12/2012 ide predsa do počiatočných stavov roku 2013 na účet 343 – tam je zahrnutá aj DPH z odoslaných neuhradených faktúr 2012. Zostatok neuhradených odoslaných faktúr musel byť zase uvedený vo výkaze o majetku a záväzkov – v riadku Pohľadávky. A otvorený v PS 2013 PÚ ako účet 311. Jasné, že v rámci prechodu z JÚ do PÚ sú už ako zmena metódy tržby zaúčtované na 491/648. Takže úhradu odoslanej faktúry v novom roku 2013 v PÚ iba na 221/311. Nič iné a žiadnu DPH. Ak DPH účtovaná nebola, tak patrí do dodatočného za 12/2012, nie do 1/2013.
    Mnohí v JÚ robia chybu, že DPH priznávanú 25.1.2013 … za 12/2012 nepovažujú za záväzok 2012, ale za 2013. Potom v tom majú chaos. Aj daň z príjmov za 2012, priznávaná 2.4.2013 je záväzkom za 2012, nie 2013. Inak sa uzatvorenie v JÚ a otvorenie v PÚ nevysporiada zodpovedajúco.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dašena O. Ako zaúčtujem pri prechode z JU na PU majetok-022 a 082, alebo poraďte, kde nájdem niečo k prechodu z Ju do PU
    Dašena O. cez 491 alebo 701
    a_je_to Počiatočné stavy sa účtujú vždy oproti 701, nikdy nie oproti 491. Iba samotná 491 sa tiež účtuje oproti 701. Takže aj 022 aj 082 len oproti 701. O prechode JU-PU nájdeš v Zákony I. 2013, od Poradcu Žilina, strana 661.
      zbaliť

    Prechod z JU do PU faktúry.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.