Zavrieť

Porady

Honorár a dane

Dobry,
chcem Vas poziadat o radu v suvislosti s vyplatenim honorara (ak sa nemylim, podla par.6ods.2a). S autorom kresby sme sa dohodli na odmene 3000Sk. Kedze nie je mozne uzatvorit DVP na cinnost podliehajucu autorskemu zakonu, zostava len uzatvorit autorsku zmluvu. V nej sme uviedli, ze autor dostane 3500 Brutto. Z hrubej odmeny uhradíme príspevok do výtvarného fondu vo výške 2% (70,- Sk), uhradíme daň z príjmu upraveného o 40%-né paušálne výdavky (t.j. daň = 3500*0,6*0,19 = 399 Sk) a zvyšnú čiastku, t.j. 3.031,- Sk vyplatíme autorovi na číslo účtu. Je tento postup spravny? Kam zaplatime danovemu uradu dan, pod akymi identifikacnymi znakmi? Alebo ma dan platit autor a my teda odvedieme iba 70,- Sk fondu a zvysnu ciastku z 3500 dame autorovi? Ake potvrdenie mame vydat autorovi (predpokladam, ze nedostane vyplatnu pasku), existuje nejake tlacivo? Dakujem za pomoc.
Naposledy upravil D123 : 10.03.06 at 07:18 Dôvod: Pomoooooooooooooooooooc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    ja odporucam nasledovny postup:

    2% odvod do literárneho nie výtvarneho fondu treba, aby odviedol priamo zamestnávateľ.

    Pokiaľ máte s autormi klasické umelecké zmluvy nie je nutné, aby ste nič ďaľšieho odvádzali - v tomto prípade však treba upovedomiť autorov, aby požiadali DU o vystavenie DICa a nasledne tento prijem si zuctuju v DP a odvedu z neho prislusnu dan.

    Este chcem upozornit, ze pokial si bude chciet autor uplatonovat 40 % pausalne vydavky, tak spominane 2 % sa zapocitavaju do pausalnych vydavkov.

    Este doplnim, ze mozete odviest dan aj priamo (pausalne vydavky neodpocitavat !!!) zrazkovou danou a v tomto pripade sa povazuje prijem pre autora za danovo vysporiadany.

    Cislo uctu pre danovy urad najdes na www.drsr.sk

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Zdravím Vás poraďáci,
    chcela by som sa Vás opýtať, ako mám postupovať pri živnostvíkovi-fotografovi, ktorý okrem toho, že fakturuje za svoje služby, dostáva aj honorár z časopisov.Honorár je zdanený, mám ho zarátať do príjmu? Zo živnosti mu nevychádza žiadna daň a keď zaplatil dane z honoráru, môže žiadať o vrátenie daní?
    Alena

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    stuko
    Este doplnim, ze mozete odviest dan aj priamo (pausalne vydavky neodpocitavat !!!) zrazkovou danou a v tomto pripade sa povazuje prijem pre autora za danovo vysporiadany.

    Cislo uctu pre danovy urad najdes na www.drsr.sk
    Nesúhlas, paušálne výdavky odpočítavať !!! ...aj pri výpočte zrážkovej dane.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Alenaa
    Zo živnosti mu nevychádza žiadna daň a keď zaplatil dane z honoráru, môže žiadať o vrátenie daní?
    Alena
    Komentovať DP 2005 je už asi neskoro, takže pre budúcnosť - ak chce, môže v DP 2006 do príjmov pripočítať príjem zdanený zrážkovou daňou, výsledkom potom bude preplatok dane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.