Zavrieť

Porady

Prekročenie príjmu na úrade práce

Minulý rok
V júni 2012 bol môj príjem za jednorázovú brigádu 200€ (žiadna daň ani soc. či zdrav. poistenie), cca v strede júla som dostal po spracovaní miezd potvrdenie o príjme a keďže som prekročil nejakých 140€ ma vyradili z evidencie - spätne od 1. júna a zaradili ma až v polovici júla (keď som si podal žiadosť o opätovné zaradenie)
Tým pádom som si musel zaplatiť zdravotné poistenie od 1. júna do polovice júla (cca 75€ - cca 50€ mesačne) takže moja mzda bola v konečnom dôsledku 125 € v čistom (ak by som zarobil len 135€, neplatil by som 75 € odvody, pretože by som zostal naďalej evidovaný) - je toto bežný jav?

2. Ako by to bolo tento rok, keď sa platia 11% odvody (zdrav. a soc.) už od prvej odpracovanej hodiny resp. prvého eura a minimálny odvod samoplatcu do zdravotnej poistenie je cca 55€? Preddavky čo sa platia od prvej hodiny sa zarátavajú do minimálneho odvodu zdrav. poistenia?
Poistenie čo platím z každého
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. je to bežný jav, ak chceš zostať evidovaný uchádzač o zamestnanie, nesmieš prekročiť stanovený príjem, inak ťa spätne vyradia z evidencie UP a ZP musíš zaplatiť ako samoplatitel.

    2. Ak by ťa vyradili z evidencie po 1.1.2013, zrejme by si si ako samoplatitel musel doplatiť za víkendy a dni kedy si ako dohodár nepracoval. Informuj sa v prísl. ZP
    Luigi711 1. OK

    2. ja som mal skôr na mysli, že na brigády napr. 7 hodín denne (ako som bol vykladať tovar v jednom obchodnom reťazci) 2,30 na hodinu, brigáda počas prac. dní, trvanie dva týždne.
    2,30 x 6,5 x 10 = 149,5 €
    z toho
    5,98 € zdravotné ja (14,95 € zamestnávateľ)
    10,47 € sociálne ja (25,42 € zamestnávateľ)

    Takže za 10 odpracovaných dní po 7 (6,5) hodín je suma zaplateného zdravotného poistenia 20,93 € a 21 dní vlastne nepracujem, ale som vyradený z úradu práce, koľko si budem musieť doplatiť zdravotnú poistku?

    (čísla som dal ako príklad neriešiť to, že som mal robiť o nejaké 2-3 dni menej aby to za mňa zaplatil štát)
    veronikasad Musíš si doplatiť pomernú časť z vymeriavacieho základu samoplatitela za dni, kedy si nepracoval. Výška príjmu u zamestnáívatela sa neberie do úvahy. (393/30*16)*14%

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k tej prvej časti - pravidlá, ktoré treba dodržiavať počas evidencie na UPSVaR si podpisoval (že si s nimi oboznámený)... takže (ako píše Veronika)
    dôležité je vedieť - ako ťa zamestnávateľ (ten obchodný reťazec) prihlásil do ZP ?
    Ak to teda bolo na dva týždene ? .. tak tie dva týždne neriešiš. ale zaplatíš alikvotnu časť (ako samoplatiteľ) z 55,02 - za zvyšné dni (v júni za 16 dní) .
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Luigi711 a keď je mojim zamestnávateľom personálna agentúra, lebo som pracoval ako lízingový pracovník a zmluvu dáva agentúra stále do konca mesiaca. Mal som aj tak že zmluvu na celý mesiac a odrobil som dva víkendy.
    Katy a R ja z tohto neviem, že či ťa prihlasujú a odhlasujú zo ZP. (možno ide o nepravidelný príjem ???) jednoducho ZP platíš sám za tie dni, ktoré nie si prihlásený ako zamestnanec. Ale kedy si prihlásený? to si musíš zistiť.
    veronikasad Pokial neprekročíš príjem, nič neriešiš. Ak príjem prekročíš a spätne ťa vyradia z evidencie, musíš doplatiť ako samoplatitel za dni kedy si nepracoval.
      zbaliť

    Prekročenie príjmu na úrade práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.