Zavrieť

Porady

Je povinnost zalozit zivnost pri podnikani popri zamestnani s prijmom do cca. 1800€ rocne?

Je podla zakona povinnost zalozit si zivnost v pripade, ak prijem popri zamestnani nepresiahne sumu cca. 1800€ rocne? Neviem presne tu hranicu, no pocula som o tejto vynimke, pri ktrj. nie je ani povinnost registracie na danovom urade, nie je pridelene ani ICO, ani DIC a ani registracna pokladna....
Predmetom zarobkovej cinnosti by bol predaj vlastnej tvorby.
Nevznika v tomto pripade ani povinnost platit odvody do ZP a SP?
Moze takato osoba vystavovat "fakturu" ako obcan, kde je uvedene cislo OP ako ident. cislo?
Dakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to si mýliš s povinnosťou podať alebo nepodať DPFO.
    Pokiaľ podnikáš, teda vykonávaš činnosť s cieľom zisku, ide o živnosť, alebo o príjem podľa autorského zákona, si povinná sa registrovať na DU a dostať DIČ.
    V prípade živnosti - vybaviť osvedčenie na ŽÚ.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sajur0510 Informovala som sa priamo na dan. urade, kde mi potvrdili, ze v pripade, ak obcan - DOCHODCA, prip. dobrovolne nezamestnany obcan ma prijem z predaja vlastnej tvorby nizsi ako cca. 1800€ rocne, nie je povinny podavat dan. priznanie a nie je mu pridelene ani DIC, nemusi mat ani RP.

    Mna by zaujimalo, ci to iste plati aj v pripade obcana, ktr. ma hlavny prac. pomer a popritom ma prijem z predaja vlastnej tvorby.
    sajur0510 Este by som poprosila upresnit - mam povinnost ohlasit zam-telovi zarobk.cinnost mimo prac. pomeru? Je to len informativneho charakteru alebo je nutne povolenie zo strany zam-tela?
    veronikasad Pri súbehu zamestnania a slobodného povolania to neplatí. Sleduje sa celkový zdanitelný príjem a túto podmienku si prekročila zo zamestnania.
    veronikasad Nesúhlasím s tvojim tvrdením že pri príjme do 1/2 NČZD nemusí žiadať o pridelenie DIČ - nepodáva len DP (sleduje sa celkový zdanitelný príjem, nielen príjem z tejto činnosti)
    marjankaj Záleží na tom, čo si sa presne pýtala a čo ti odpovedali. Máš to písomne? Ak nie, tak ako by si sa ani nepýtala.
    marjankaj § 49a
    Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť

    (2) Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať správcu dane o registráciu.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Predaj vlastnej tvorby je živnosť
    sajur0510 to nie je take jednoznacne, autor/umelec moze vykonavat slovodne povolanie...dnes uz ale, co sa tyka povinnosti voci SP a ZP, tam nie je ziaden rozdiel voci SZCO...
    marjankaj A čo také ideš predávať? Nejaké vianočné figúrky?

    Je povinnost zalozit zivnost pri podnikani popri zamestnani s prijmom do cca. 1800€ rocne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.