Zavrieť

Porady

Je možné preuctovat obstaranie majetku z uctu 042 do nakladov 518?

Dobry den,

V nasej spolocnosti sme v roku 2012 nakupili majetok do obstarania za predpokladu ze jeho hodnota presiahne sumu 1.700,-€ ( islo o nabijaciu stanicu ktora sa budovala postupne). V roku 2013 bola stanica zmenena len na nabijaciu zasuvku ktorej suma nepresiahla hodnotu 1.700,-€. Je mozne preuctovat sluzby, ktore boli uctovane v roku 2012 na ucte 042 do nakladov roku 2013?
Dakujeme za odpoved.
Tweety Upresni aké služby tam boli účtované?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Na účet 518 sa účtuje nehmotný majetok, ktorého cena nedosiahla hranicu 2400 Eur a majiteľ ho nechce zaradiť do DDNM. DDHM - ak sa nezaradí, tak sa účtuje na 501. Aj keď bol nadobudnutý cez služby, šlo o zabudovanie materiálu, z ktorého vznikol predmet operatívnej evidencie. Inak ... divím sa, že pevná zásuvková rozvodnica, ku ktorej vedie asi zemný prívod elektriny nie je aspoň drobnou stavbou. A ak je drobnou stavbou, tak nerozhoduje, že jeho cena nedosiahla 1700 Eur - napriek tomu je povinnosť zaradiť to. Hranica 1700 Eur sa vzťahuje len na hnuteľný majetok, nie na stavbu.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... UJ po dokončení prác zistila, že daný majetok nespĺňa ocenenie, preto podľa môjho názoru je taktiež prípustné účtovanie v roku 2013 ako MD501(AU drobný HM) / DAL042 - v žiadnom prípade by som neúčtoval na 518

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Aj majetok ktorého ocenenie je nižšie ako1700 € možno zaradiť do dlhodobého majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
    Pozri postupy účtovania PU §13 ods.6.
    Nandrolon O tom nikto nepochybuje, ale podľa môjho názoru je to v tomto prípade úplne zbytočné. Rovno po posúdení na 501 /teda pokiaľ tam už tento rok nič nebude účtovať. Ak by ešte robili nejaké zhodnotenie, počkal by som a potom do dlhodobého majetku zaradil.../
    promont maja pripájam sa k marjankaj ... riešila by som túto vec rovnako ...

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... nabíjacia stanica či zásuvka ... hmm ... o čo vlastne ide? ... pretože ma mätie ten účet 518 ... ak je to tak, že sa budovala postupne ... šlo o stavbu, na ktorú bolo potrebné stavebné povolenie, či ohlásenie drobnej stavby? ... prečo uvažujete o službách? ...

    alkajad je offline (nepripojený) alkajad

    alkajad
    Dakujem za odpovede. v postupoch uctovania som nenasla takuto moznost uctovania 501/042. o sluzbe 518 sme uvazovali preto lebo islo o naklad za vypracovanie projektovej dokumentacie a rozsirenie zasuvkovej rozvodnice, co boli vykonane sluzby na obstaranie majetku. keby sme to uctovali v roku 2012 priamo do nakladov islo by to priamo na 518. kedze nejde o stavbu nepotrebujeme stavebne povolenie, povodne to ale stavba mala byt.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nandrolon Ak ste niečo "chceli realizovať" a nakoniec ste to nerealizovali, patrí to do zmarených investícií...
    a_je_to ... aj také existuje, ale toto nie je ten prípad. Lebo tu zrejme neboli vynaložené márne náklady, iba nedosiahli sumu, pre povinné zaradenie.
    promont maja ... stále mi nedá, a rozmýšľam, či taká nabíjacia stanica, resp. jej rozšírenie nepotrebovalo stavebné povolenie, alebo aspoň len ohlásenie drobnej stavby ...
    ... a ak aj ... povedzme, že nepôjde o zmarenú investíciu ( hoci, by som, keby som bola na vašom mieste, o tomto určite aspoň pouvažovala ..) ... = príspevok od a_je_to: nemuselo by ísť o hnuteľný majetok, ale nehnuteľný ... aký je vlastne rozdiel medzi nabíjacou stanicou a nabíjacou zástrčkou? ... napr. stavebne ... to rozšírenie nabíjacej stanice, keďže to pôvodne stavba mala byť, má svoje základy? ... elektrickú prípojku? ...
      zbaliť

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Inú možnosť ako to preúčtovať ani nemáte.
    Správne by to malo byť preúčtované ešte v roku 2012, keďže nebolo, bude to musieť byť zaradené /preúčtované/ v roku 2013.

    ps: malo by to ísť správne na 501, nakoľko 518 sú služby.

    Je možné preuctovat obstaranie majetku z uctu 042 do nakladov 518?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.