Zavrieť

Porady

Narok na matersku dovolenku

Potrebovala by som poradit, ako si vypocitat, ci budem mat narok na matersku dovolenku. docitala som sa, ze musim odpracovat 270 kalendarnych dni a moja situacia je takato: od minuleho roka (jul 2012) som na urade prace a do roboty nastupujem 15.8.2013 (cize 13,5 mesiaca na UP) Predtym som odpracovala 4,5 roka....ak by sa nam s priatelom podarilo "zarobit" na babo uz tento rok, dajme tomu v oktobri - mala by som narok na matersku (tych 65% z platu prveho polroka)? pokusam sa to cele zratat, myslim si, ze by som ten narok mala mat,ale tak pre istotu sa pytam aj vas- viac hlav, viac rozumu
Velmi pekne dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch potrebuješ ku dňu pôrodu. Je však lepšie ak túto podmienku splňaš už ku dňu nástupu na MD, čo je 6-8 týždňov pred pôrodom. V tvojom prípade, nástup na MD by bol v roku 2014. Ak v roku 2013 odpracuješ 90 dní bez PN-ky, materské bude počítané zo skutočného vymeriavacieho základu roku 2013 (spravidla hrubý príjem, ak nepresiahne maxim.VZ)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak nastúpiš do práce v auguste - tak je to v pohode. základná podmienka bude splnená.
    Nesmie byť pauza bez poistenia viac ako rok a tri mesiace (bajočko) aby ti vždy vychádzalo 270 dní spätne...
    ak predpokladáš nástup na MD v budúcom roku - tak bude RO tento rok - čiže záleží od toho, aký budeš mať plat v tomto novom zamestnaní ... (viď presnejšie §54 zák o SP)

    Narok na matersku dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.