Zavrieť

Porady

Zápis do OR a účtovníctvo

Prosím o radu. S.r.o. bola zapísaná do OR 22.12.2004, ale vklad spoločníka bol až 15.06.2005. Kedy sa účtovne otvára s.r.o.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Dňom vzniku s.r.o. , ktorý je uvedený na Výpise z OR ako deň zápisu.
    viď.§ 16 Z. o účtovníctve
    Naposledy upravil Lila : 14.03.06 at 12:21

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    A čo ak povolenie lekárskou komorou pre prevádzkovanie bol vydaný až 01.05.2005?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Sro vznikla ako obchodná spoločnosť. To, že povolenie lekárskou komorou pre prevádzkovanie bolo vydané 1/2 roka po vzniku sro nemá vplyv na účtovníctvo. Z uvedeného mi vyplýva, že dotknutá sro nemá vedené účto od svojho vzniku. Má vôbec podané DP za rok 2004 ?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Nie, lebo len teraz sa ku mne dostal výpis z OR a dotyčná osoba tvrdila, že s.r.o. vznikla k 01.05.2005. Čo teraz s účtovníctvom v roku 2005? Prvé štyri mesiace robila úhrady z účtu FO a všetky faktúry boli vystavené na FO. Až od mája zmenila číslo účtu aj faktúry. Mám z toho bolenie hlavy.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    vgabka
    Nie, lebo len teraz sa ku mne dostal výpis z OR a dotyčná osoba tvrdila, že s.r.o. vznikla k 01.05.2005. Čo teraz s účtovníctvom v roku 2005? Prvé štyri mesiace robila úhrady z účtu FO a všetky faktúry boli vystavené na FO. Až od mája zmenila číslo účtu aj faktúry. Mám z toho bolenie hlavy.
    Žiadne bolenie hlavy! Smelo, hlavu hore a schuťou do práce!

    1. rok 2004. Ak má doklady z toho obdobia, tak ich rýchlo spracovať, vyjde mu strata, takže jediná sankcia je za nepodanie DP.

    2. Prvé 4 mesiace: Predpokladám, že mala oprávnenie na vykonávanie činnosti ( živnosť), takže nás to nezaojíma. Porieši to v DP FO B.

    3. Rok 2005 - sro. - poskladať doklady, zaúčtovať, podať DP.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Každopádne treba spraviť DP za r. 2004.
    Úhrady za r. 2005, ktoré sa platili z cudzieho účtu FO, to predsa nieje
    problém. Tá FO by Ti predsa mala dať doklad, že to povedzme v 1/2005 uhradila a Ty to dáš do účtovníctva vtedy, keď si mu za tieto úhrady poskytla peň. náhradu- t.z., keď si mu to buď z prev. pokladne alebo z firemného účtu preplatila. Tým dňom si daj aj úhradu za faktúry.

    Dopĺňam: Nevšimla som si, že si tam uviedla, že aj DF sú vystavené na FO.
    Ešte by bola možnosť, ak tých DF nie je veľa -dať ich opraviť.

    Ak nie, tak súhlasím s návrhom od Benku.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Lila
    Každopádne treba spraviť DP za r. 2004.
    Úhrady za r. 2005, ktoré sa platili z cudzieho účtu FO, to predsa nieje
    problém. Tá FO by Ti predsa mala dať doklad, že to povedzme v 1/2005 uhradila a Ty to dáš do účtovníctva vtedy, keď si mu za tieto úhrady poskytla peň. náhradu- t.z., keď si mu to buď z prev. pokladne alebo z firemného účtu preplatila. Tým dňom si daj aj úhradu za faktúry.

    Dopĺňam: Nevšimla som si, že si tam uviedla, že aj DF sú vystavené na FO.
    Ešte by bola možnosť, ak tých DF nie je veľa -dať ich opraviť.

    Ak nie, tak súhlasím s návrhom od Benku.
    K zvýraznenému:
    Jedná sa o lekára, ak som správne pochopil. Prvé 4 mes. nemal oprávnenie vykonávať činnosť lekára na s.r.o., iba ako FO, takže by som v nijakom prípade nič noepravoval, myslím, že by to ani nebolo prakticky možné.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Benka, takže ak Ťa dobre rozumiem, tak rok 2005 budem riešiť tak, že všetky doklady od 01.01.2005 do 30.04.2005 zahrniem do JÚ a vyhotovím DP B. (Tak to totiž aj mám.) V tom čase mala povolenie od lekárskej komory na vykonávanie praxe - živnosť. Od 01.05.2005 dostala nové povolenie na s.r.o. Takže všetko od 01.05.2005 zaúčtujem do PÚ a vyhotovím DP PO. (Tak to totiž tiež mám.) Zmiatlo ma však, keď som vydela výpis z OR, kde je dátum zápisu do OR 22.12.2004. Bude to O.K.?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    vgabka
    Benka, takže ak Ťa dobre rozumiem, tak rok 2005 budem riešiť tak, že všetky doklady od 01.01.2005 do 30.04.2005 zahrniem do JÚ a vyhotovím DP B. (Tak to totiž aj mám.) V tom čase mala povolenie od lekárskej komory na vykonávanie praxe - živnosť. Od 01.05.2005 dostala nové povolenie na s.r.o. Takže všetko od 01.05.2005 zaúčtujem do PÚ a vyhotovím DP PO. (Tak to totiž tiež mám.) Zmiatlo ma však, keď som vydela výpis z OR, kde je dátum zápisu do OR 22.12.2004. Bude to O.K.?
    1. rok 2004. Ak má doklady z toho obdobia, tak ich rýchlo spracovať, vyjde mu strata, takže jediná sankcia je za nepodanie DP.Podať DP za 2004. Ak doklady nemá, tak podať nulové(negatívne) DP.


    2. Prvé 4 mesiace: Predpokladám, že mala oprávnenie na vykonávanie činnosti ( živnosť), takže nás to nezaojíma. Porieši to v DP FO B.

    3. Rok 2005 - sro. - poskladať doklady, zaúčtovať, podať DP.


    Doklady zahŕňam do JU ( FO) alebo do PU(sro) podľa toho, na koho sú vystavené a s kým súvisia.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Benka, ak Ťa mám na linku, tak ešte jedná otázka. Čo s úhradami faktúr, ktoré súvisia s FO, ale boli uhradené v čase, keď už existovala s.r.o.?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Treba si uvedomiť, že tu musíš pozerať nato, pre koho a v akom období bol tovar resp. služba objednaná. A nie deň úhrady- lebo to je len dôsledok toho čo predtým vzniklo.
    Napr. v 3/2005 objednával tovar, ktorý prišiel v 4/2005 a uhr. bol až 6/2005. Tu sa predsa jedná o FO.

    Ešte doplním: Na Tvoju otázku sa presne nedá odpovedať, nakoľko musíš položiť presnejšiu otázku aj s dátumami. Veď s.r.o. fungovala predsa už od r. 2004.

    schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

    schreiterka
    za rok 2004 nemusis robit danove, ak firma nemala ziadne pohyby, pisala si, ze faktury sa nevystavovali z s.r.o., ale ze ich vystavovala ako FO...
    Ku dnu zapisu do OR urobis iba otvaraciu suvahu, kde bude zauctovany zavazok voci spolocnikovi z neuhradeneho vkladu a ked ho uhradi, napr. na ucet alebo do pokladne, urobis PPD alebo zauctujes vypis.../ak to uhradila v roku 2004, tak to zauctujes s datumom roku 2004 a za tento rok urobis normalne uzavierku s tymito uctovnymi pripadmi, mozno tam boli aj nejake kolky, atd/.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    DP za r. 2004 radšej nulové ako žiadne! Veď firma vznikla v r. 2004, počnúc dňom vzniku musí predsa otvoriť HK a zaúčtovať predpis k úhrade
    zákl. imania spoločníka MD 353/ DAL 411.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    vgabka
    Benka, ak Ťa mám na linku, tak ešte jedná otázka. Čo s úhradami faktúr, ktoré súvisia s FO, ale boli uhradené v čase, keď už existovala s.r.o.?
    Na tieto úhrady treba pozerať v kontexte s tým, či mal alebo nemal klient ukončenú živnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.