Zavrieť

Porady

Účtovanie nadobudnutia obchodného podielu - mám to správne?

Prosím vás kuknite mi. Mám situáciu
firma A má spoločníka firmu B, ktorá vlastní 70% obchodného podielu.
Spoločnosť B týchto svojich 70% predala firme C.
T.j. firma B predala 100% svojho podielu a firma C nadobudla 70% podielu vo firme A.
Tak či tak, nadobudnutie zaúčtujem 061/367 a viac nič neúčtujem iba úhradu ak príde.
Súhlasí so mnou niekto?
A ešte prosím, kúpu stačí účtovať cez interný doklad? Mám len zmluvu o prevode.
Naposledy upravil IvetaH : 30.07.13 at 17:06
KEJKA Akych 100% ked ma 70%
A koho uctujes?
Pre mňa zmatocne zadanie
IvetaH Ja účtujem firmu C. Žerú mi nervy, lebo stále mätie konateľ, že má 100% podiel v spoločnosti A. Ale nemá. A v konečnom dôsledku tieto percentá nemajú vplyv na spôsob účtovania. Si myslím. Preto som sa pýtala na správnosť účtovania, že 061/367.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    No, ja s Tebou nesúhlasím, nemáš to dobre. Samotný zápis 061/367 je nekorektný a nesúvzťažný. Zmluva o nákupe podielov od materskej firmy v dcérskej firme sa účtuje na 043/325. Lebo ide jednak o finančnú investíciu a nejde o upísanie podielu, ale o jeho odkúpenie. Po zapísaní podielu na nového majiteľa v obch. registri - prvý výpis z OR sa ku dňu zápisu účtuje na 061/043. Na úhradu ... ak príde ... by si márne čakala, lebo žiadna nepríde. Ja by som očakával skôr, že nejaká úhrada odíde. Lebo podiel kupuješ, nie predávaš .... alebo, že by nie ? Pre zaúčtovanie 043/325 stačí kópia kúpnej zmluvy na podiel. Pre zaradenie podielu na 061/043 stačí fotokópia z obch. registra, aj stiahnutá z internetu.

    Účtovanie nadobudnutia obchodného podielu - mám to správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.