Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať dlhodobý majetok z predchádzajúceho roka?

Dobrý deň! Chcela by som sa poradiť, ako v tomto účt. období doúčtovať majetok, obstaraný aj používaný v min. roku, ktorý predchádzajúca pani účtovníčka akosi zabudla zaúčtovať? Mám k dispozícii kúpnu zmluvu z 09/2012. Úhrada bola tiež min. rok, časť v hotovosti a zvyšok cez spotrebný úver. O majetku však vôbec nie je účtované na 042, 082 atď. ani o hotovostnej úhrade. Úver je naúčtovaný tiež úplne zle. Dodatočné daň. priznanie za r. 2012 nechceme podávať. Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... doporučujem udelené rady konfrontovať s aktuálnym znením predpisov; napr. ak by si chcela majetok vykázať ako prebytok - novozistený pri inventarizácii, tak si treba prečítať §21, PUPU:
    "ods. (2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok novo zistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený ocenený reprodukčnou obstarávacou cenou, účtuje sa so súvzťažným zápisom na účet 384 – Výnosy budúcich období a tieto sa rozpúšťajú rovnakým spôsobom ako dotácie podľa § 56 ods.12."

    ... takže žiadne akoby odpísaný majetok, žiadne 022/082 ale účtovanie a odpisovanie v zmysle už 5 rokov platnej zmeny....
    a_je_to ... hmmmm ! Fakt je to tak ! Hoci .... postupy pre PÚ tu na Porade pod Zákony uvádzajú v posledných aktualizáciách až k 1.1.2012 v § 21/2 toto :

    § 21
    Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní dlhodobého nehmotného majetku, dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého finančného majetku

    (2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok novo zistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený ocenený reprodukčnou obstarávacou cenou, účtuje sa so súvzťažným zápisom na príslušný účet oprávok. Ak ide o neodpisovaný dlhodobý hmotný majetok novo zistený pri inventarizácii ocenený reprodukčnou obstarávacou cenou účtuje sa so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648- Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.

    ... človek už nemôže veriť fakt ... iba originálu zbierky zákonov a FS ... dal som sa nachytať ... Inak ? ... bezobsažná zmena, vedúca k zvyšovaniu zbytočnej byrokracie a účtovania o ničom .... ale .... predpis je predpis, však ? ... !

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Všetko chýbajúce zaúčtuješ do tohto roka, aby účtovníctvo bolo konečne úplné a hlavná kniha sedela = okruhy majetku a platieb boli uzavreté, bez otvorených zostatkov, zostatky peńazí a úveru sedeli. Teda obstaranie majetku, jeho zaradenie a úhrada záväzkov, aj účtovný odpis. Daňové odpisy z tohto majetku za minulý rok považuješ za prerušené. Keďže zo zaúčtovania prípadov nevznikla vyššia daňová povinnosť, dodatočné priznanie podávať nemusíš. Iba sumy účtov, ktoré mali byť účtované už vlani vyčísliš a zdôvodníš v poznámkach k účtovnej závierke.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Manone Ďakujem za odpoveď. Tak som to mala aj premyslené. Ešte som tu medzitým našla v nejakej téme, čo sa týkala ale finančného majetku, že v tomto prípade by som už nemusela účtovať obstaranie cez 042 ale rovno na účet 022. Môže byť? :-)
    a_je_to Ja ti nemôžem udeliť výnimku z dodržania postupov ... ak sa raz zložky obstania hmotného majetku účtujú na 042, tak to asi treba tak účtovať a po ukončení a zosumarizovaní zaradiť protokolom a jedným zápisom na 022/042. Na 022 priamo sa účtuje inventúrny nález nejakého majetku, ale ako 022/082, čiže akoby odpísaný ... to si mala na mysli ? Lebo na 022/221 a pod. sa naozaj neúčtuje.
    Manone Nie. Na mysli som mala, ze niekto radil, ze majetok zauctovat priamo na prisl. ucet, cize 022, kedze obstaranie prebehlo uz min. rok a nie teraz. Ze v tomto roku nic neobstaravam. Ale naozaj bude pre mna lepsie zauctovat cely okruh tohto uctovneho pripadu tak ako ma byt, cize aj s 042. Dakujem.
      zbaliť

    Ako zaúčtovať dlhodobý majetok z predchádzajúceho roka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.