Zavrieť

Porady

materská

Ahojte,
prosím vás, máme u nás jednu zamestnankynu, ktorá zostala tehotná a pýta sa kolko jej bude vychádzať materská...
Ako to mám zistiť, kolko bude dostávať materskú?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Barboretta
Ahojte,
prosím vás, máme u nás jednu zamestnankynu, ktorá zostala tehotná a pýta sa kolko jej bude vychádzať materská...
Ako to mám zistiť, kolko bude dostávať materskú?
Výška materského je 55 % denného alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Výsledná suma materského sa zaokrúhľuje na celé slovenské koruny nahor. Pri výpočte materského je potrebné dbať na to, aby vypočítaný denný vymeriavací základ nepresiahol maximálnu sumu denného vymeriavacieho základu.
Bližšie: pozri si link
http://www.socpoist.sk/index/podstra...ng=sk#materske
0 0
Barboretta Barboretta

Barboretta je offline (nepripojený) Barboretta

Ďakujem veľmi pekne, pozrela som si tu stránku.
Maximálna suma denného vymeriavacieho základu, ak dôvod na poskytnutie nemocenského, ošetrovného alebo materského vznikol zamestnancovi v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004 je 444,1973 Sk.

Maximálna suma denného vym. základu je tých 444,1973 Sk aj dnes? ked je tam písané v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004...
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Barboretta
Ďakujem veľmi pekne, pozrela som si tu stránku.
Maximálna suma denného vymeriavacieho základu, ak dôvod na poskytnutie nemocenského, ošetrovného alebo materského vznikol zamestnancovi v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004 je 444,1973 Sk.

Maximálna suma denného vym. základu je tých 444,1973 Sk aj dnes? ked je tam písané v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004...
Maximálna suma DVZ je už zrušená. Počítaj z celých vymeriavacích základov v rozhodnom období. (Hľadaj v zákone č. 121/2005 - úplné znenie zákona o sociálnom poistení. Zákon 461/2003 je už novelizovaný.)
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Práve dnes sa dcéra dozvedela,/ je v štvrtom mesiaci tehotenstva/, že čaká dvojičky. V robote zarába len minimálnu mzdu. Ako sa jej bude rátať materská ? Koľko bude asi dostávať materskej, keď sa jej to bude rátať len z tej minimálnej mzdy ? je nejaký rozdiel v tom keď sa narodí jedno dieťa, alebo dve deti ? Ak áno, v čom je hlavne rozdiel ?Myslím finančný.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Bambit
Práve dnes sa dcéra dozvedela,/ je v štvrtom mesiaci tehotenstva/, že čaká dvojičky. V robote zarába len minimálnu mzdu. Ako sa jej bude rátať materská ? Koľko bude asi dostávať materskej, keď sa jej to bude rátať len z tej minimálnej mzdy ? je nejaký rozdiel v tom keď sa narodí jedno dieťa, alebo dve deti ? Ak áno, v čom je hlavne rozdiel ?Myslím finančný.
Ak jej vyjde náhodou nižšia materská z minimálnej mzdy, bude dostávať doplatok do výšky rodičovského príspevku, čo je v tomto čase 4230 Sk. Žiaľ finančne to nebude výhoda, nedostane vyššie materské, ani rodičovský príspevok za to, že sa narodia dve detičky. Príspevok pri narodení dieťaťa bude mať vo výške 4460 Sk na každé dieťa.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ako píše Zita4, vzhľadom na to, že zarába minimálnu mzdu, bude k materskej dostávať doplatok do výšky RP. Pri dvojičkách je nárok na materské 37 týždňov namiesto 28. Ale pri danej výške materského je to finančne nepodstatné.

Treba zvážiť možnosť navýšenia materského napr. formou dobrovoľného nemocenského pripoistenia - aj vzhľadom na to, že ženy čakajúce dvojičky bývajú často dlhodobejšie PN aj pred materskou.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Zita4
Ak jej vyjde náhodou nižšia materská z minimálnej mzdy, bude dostávať doplatok do výšky rodičovského príspevku, čo je v tomto čase 4230 Sk. Žiaľ finančne to nebude výhoda, nedostane vyššie materské, ani rodičovský príspevok za to, že sa narodia dve detičky. Príspevok pri narodení dieťaťa bude mať vo výške 4460 Sk na každé dieťa.
To fakt vôbec nie je zohľadnené, či sa narodia dve alebo viac detičiek ? To má tá žena s tých napr. 4230,-Sk vyžiť ? a pritom má doma ešte 3 ročné dieťa. Veď to nemá peniaze ani na plienky preboha. Ako je to s tým dobrovoľným nemocenským pripoistením. To si môže sama od seba doplácať ? A v akej výške ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Bambit
To fakt vôbec nie je zohľadnené, či sa narodia dve alebo viac detičiek ? To má tá žena s tých napr. 4230,-Sk vyžiť ? a pritom má doma ešte 3 ročné dieťa. Veď to nemá peniaze ani na plienky preboha. Ako je to s tým dobrovoľným nemocenským pripoistením. To si môže sama od seba doplácať ? A v akej výške ?
Dobrovoľným nemocenským poistením sa v súčasnosti dá zvýšiť materské, ale obávam sa, že keď dotyčná nastúpi na MD, bude to už po 1.8.2006, kedy bude pravdepodobne platiť novela zákona o soc. poistení. Táto (zatiaľ v návrhu) stanovuje ako rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenských dávok (teda aj materského) vždy predchádzajúci kalendárny rok, teda rok 2005.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ajobs
Dobrovoľným nemocenským poistením sa v súčasnosti dá zvýšiť materské, ale obávam sa, že keď dotyčná nastúpi na MD, bude to už po 1.8.2006, kedy bude pravdepodobne platiť novela zákona o soc. poistení. Táto (zatiaľ v návrhu) stanovuje ako rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenských dávok (teda aj materského) vždy predchádzajúci kalendárny rok, teda rok 2005.
Otázka na doplnenie.
Ale keby sa dobrovolne nemocensky pripoistila, a keby ju lekár nechal PN tak by aspoň do 30.7.06 mohla dostávať slušnú PN-ku ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Súhlas s Manualom a doplním - ak je teraz v štvrtom mesiaci, tak nástup na materskú stihne do 31.7..

Ak má nízke príjmy, môže si požiadať o sociálne dávky, ale neviem aké dávky sa momentálne poskytujú.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dobrovoľne nemocensky poistiť sa môže kedykoľvek, výšku si urči suma - VZ musí byť medzi 6900 a maximálnym VZ, ten je 23738 Sk. Ak je zamestnaná, VZ ktorý si určí musí byť v súčte s VZ zo zamestnania nižší ako 23738, t.j. ak má príjem 6900 Sk, môže si určiť VZ pri dobrovoľnom poistení medi 6900 a 16838 Sk (23738-6900) . Z určeného VZ platí mesačene 4,4%. Za dobu PN sa poistné kráti (podľa kalendárnych dní).

T.j. napr. ak si urči VZ 15000, bude mesačne platiť 660 Sk. Ak bude napr. v apríli 10 dní PN, zaplatí 440 Sk. Ale už PN jej bude počítaná aj z tohto poistenia, čiže dostane z tohto poistenia nemocenské 2300 Sk. V prípade materskej bude dostávať materskú z tohto poistenia približne vo výške 275 Sk za jeden kalendárny deň, t.j. za mesiac približne 8250 Sk. K tomu samozrejme materskú zo zamestnania. PN aj materskú je potom treba hlásiť na Sociálnu poisťovňu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Manual
Otázka na doplnenie.
Ale keby sa dobrovolne nemocensky pripoistila, a keby ju lekár nechal PN tak by aspoň do 30.7.06 mohla dostávať slušnú PN-ku ?
Nie som si istý, ale nie je náhodou podmienkou pre dobrovoľne nemocensky poistených podmienkou na nárok na nemocenské dávky byť nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Chobot
Nie som si istý, ale nie je náhodou podmienkou pre dobrovoľne nemocensky poistených podmienkou na nárok na nemocenské dávky byť nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch?
Tiež mám ten pocit, že to tak je.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Poistenie 270 dní spĺňa asi z pracovného pomeru. To by sa malo rátať, nie?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Chobot
Nie som si istý, ale nie je náhodou podmienkou pre dobrovoľne nemocensky poistených podmienkou na nárok na nemocenské dávky byť nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch?
Ano Chobot, podmienku splňa tých 270 dní. Tu je môj problém, ktorý by som chcel objasniť. Mladá 20r žena, teraz k 31.3.06 jej končí prac. zmluva, je na dobu určitú a zamestnávateľ ju nechce predlžiť. Z úradu práce asi nedostane nič, lebo má odpracované cca len 12 mesiacov. Preto by sa k datumu 3.4.06 šla dobrovolne pripoistiť na NP z max. vym. základu. Termín pôrodu je koncom 10/06. Ak sa má zákon zmeniť od 1.8.06, tak by aspoň PN do konca 31.7.06 mohla čerpať z tohto max. vym. základu /až ju občas vypíše na PN/ Ako sa jej spočíta materská, to asi závisí od toho ako bude schválený nový zákon čo má platiť od 1.8.06. Prosím potvrdte ale vyvráťte mi toto čo tu píšem
Ďakujem
Naposledy upravil Manual : 17.03.06 at 08:55
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

My sme mysleli to dobrovoľné poistenie. To už by nestihla byť poistená 270 dní.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jankasm
Poistenie 270 dní spĺňa asi z pracovného pomeru. To by sa malo rátať, nie?
Poistenie z titulu pracovného pomeru je povinné nemocenské poistenie, z ktorého je nárok na nemocesnké dávky hneď (§ 33 odst. 1), kým pri dobrovoľnom poistení je až pri splnení tej podmienky (§33 odst. 2).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ja si myslím, že stačí aspoň z jedného poistného vzťahu splniť podmienku poistenia 270 dní. Nemusí byť 270 dní z jedného aj z druhého.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jankasm
Ja si myslím, že stačí aspoň z jedného poistného vzťahu splniť podmienku poistenia 270 dní. Nemusí byť 270 dní z jedného aj z druhého.
Možno máš pravdu, lebo v tom 2. odseku je uvedené, že "v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní." Nie je tam uvedené, či dobrovoľne alebo povinne.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

jankasm
Ja si myslím, že stačí aspoň z jedného poistného vzťahu splniť podmienku poistenia 270 dní. Nemusí byť 270 dní z jedného aj z druhého.
Samozrejme stačí z jedného mať 270 dní. Ale ak by chcela mať lepšiu materskú, tak by sa pripoistila. Ale to už nestíha byť 270 dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať