Zavrieť

Porady

osobná asistencia a nemocenské a dôchodkové poistenie

Dobrý večer, poberateľka starobného dôchodku má príjem zo živnosti a príjem z osobnej asistencie. Zo živnosti dosahuje príjem cca 500 eur ročne a z osobnej asistencie príjem cca 4800 eur za rok. V daňovom priznaní obidva príjmy uvádza v § 6. Sociálna poisťovňa ju vyzvala na nesplnenie oznamovacej povinnosti, nakoľko sa na základe údajov z daňového priznania stala povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou osobou. Je to v poriadku, musí platiť aj nemocenské a dôchodkové poistenie? Poradí niekto? Dakujem
Mila123 v ktorom riadku DP mala príjem priznaný? bol rozdelený na tlačive DP?
Dana R ano bol rozdelený
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    obidva príjmy sú síce podľa § 6 .. ale sú to rôzne druhy príjmu - aj rôzne riadky v DP.
    A samozrejme bolo treba správne vyplniť aj 12tu stranu DP .
    Myslím, že ak by mala správne vyplnené DP - tak by ju nevyzvali. Ak predsa (však pomýliť sa môže hocikto) - treba to ísť vysvetliť a doložiť!

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    pozrite tuto temu, ja som to tiez riesila tento rok, nazory boli rozne tak som pisala tuto najdete odpoved z soc. poist...
    http://www.porada.sk/t98021-p22-osob...-1-1-09-a.html

    z nej vyplyva ze by nemala platit povinne odvody, pre istotu som vsak poslala este daneho zivnostnika s kombinaciou prijmov zivnost a osobna asistencia na socialnu poistovnu, aby mu presne urcili sumu a dal si ju potrvdit... pisal mi len ze tam ide (pripominala som mu termin) takze bol tam ale vysledok este neviem...

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    A ako je to, keď osobný asistent zarobí ročne cca 800 eur - dúfam že nemusí podávať ani daňové, ani sa nikde registrovať. Ide o študenta
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Príjem osobného asistenta (aj keď ide o študenta), je zdanitelným príjmom. Ak presiahne 1/2 nezd.časti základu dane, je povinný podať DP. Ak je to len 800€ ročne a nemá žiadny iný príjem (napr. z dohody o BPŠ), DP podať nemusí. Ak má aj iný príjem, DP podáva a príjem z OA do neho zahrnie.
    Katy a R a pozor! Netreba zabudnúť na ZP ! (oznámenie príjmu z OA)
    Gabhus Ďakujem
      zbaliť

    osobná asistencia a nemocenské a dôchodkové poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.