Zavrieť

Porady

Náklady, náklady...

Ahojte!
Vychádza nám dosť vysoký HV, preto ešte uvažujeme o možnostiach "zvýšenia nákladov".Čo keby sme uzavreli zmluvy do hodnoty max.43 968,-Sk, kedy daňovník nemá povinnosť podať daňové priznanie. Aký druh zmluvy však môžem uzavrieť, aby mi z toho spätne nevyplynuli žiadne povinnosti? Viem o kúpno-predajnej a nájomnej zmluve. Môžeme uzavrieť aj zmluvu na nejaké práce na dohodnutú sumu bez toho aby sme mali my povinnosť zraziť a zaplatiť daň? My niekomu vyplatíme peniaze na zákl. zmluvy za prácu bez toho aby sme zrazili nejakú daň a on, keďže neprekročil 50% z nezdanit.čiastky, nepodáva DP a nezdaňuje. Ak má daňovník príjmy len zo závislej činnosti, u nás jeho príjem na zákl. nejakej zmluvy neprekročí 43 968,- Sk, nebude musieť podať daňové priznanie? Čo myslíte, dá sa?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no podme na to:

    1. zo zavislou cinnostou su spate aj ine veci ako len danova povinnost, registracia na SP a ZP (v tom by som videl problem)
    2. no napriklad predaj hnutelnej veci sukr. osobou, ktora nebola vyuzivana na podnikanie je oslobodena od dane z prijmov v lubovolnej vyske (tam je len problem odpisov nad 30 tis.)
    3. ak ide o prilezitostnu cinnost - (paragraf 8 ods1) - tam sa biju dva paragrafy a to paragraf 9 ods 1 pism. h, kde je takyto prijem danovo oslobodeny do vysky 5 nasobku zivotneho minima pre rok 2005 je to 22900 na druhej strane osoba ktora nema prijem vacsi ako 50% nezdanitelnej ciastky na danovnika nemusi podat danove priznanie.

    beja je offline (nepripojený) beja

    beja
    Znamená to, že ak niekto pre mňa vykoná jednorázovo napr. natretie strechy na firemnej budove, ktoré budeme považovať za príležitostnú činnosť, pri ktorej jednorázová odmena nepresiahne 22 900,-, ja ako objednávateľ vyplatením dohodnutej čiastky nemám žiadne iné povinnosti /nezrážam žiadnu daň/ a zhotoviteľ, keďže neprekročil 22 900,- nemusí podať daňové priznanie? Je potrebné uzavrieť na túto príležitostnú činnosť aj nejakú zmluvu, alebo stačí ústna dohoda a tým výdajový pokl. doklad?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    uvAžUJEš SPRáVNE, ALE PRíJEMCA NESMIE MAť INé PRíJMY, LEBO UňHO SA TO SPOčíTA.

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Môže mať aj iné príjmy, ale tú príležitosnú si môže minúť len raz do roka.

    beja je offline (nepripojený) beja

    beja
    Čo znamená "iné príjmy"? Myslela som, že tých 22 900,- na príležitostnú činnosť si môže vyčerpať aj popri závislej činnosti. Zamestnávateľ mu spraví ročné zúčtovanie zo závislej činnosti a tú príležitostnú nemusí priznať. Nie je to tak? A to že si ju môže minúť raz do roka možno riešiť jednorázovým vyplatením, však?

    Náklady, náklady...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.