Zavrieť

Porady

Predaj nehnutelnosti/zahrady/ a dan z prijmu

Ahojte poradaci.
Manzelka predala v roku 2005 svoj podiel na nehnutelnosti/zahrada/ a mame dilemu ci to zdanit alebo nie.

Cele to bolo takto:
1. Manzelkyn stary otec zomrel v roku 1991
Po nom zdedil nehnutelnost na zaklade protokolu o dedicstve manzelkyn otec.
2. Jej otec zomrel v roku 2002
Az pri dedicskom konani po jej otcovi sa prislo na to, ze nemal nehnutelnost zapisanu na seba v katastri.
Aby mohlo prist k dedicskemu konaniu po jej otcovi, tak sme museli zabezpecit vklad do katastra najskor na jej otca.
Az ked bol list vlastnictva vydany na jej otca tak sme pristupili k dedicskemu konaniu po jej otcovi.


V Zakone o dani z prijmu 595/2003 §9 pism.c je napisane ze:

Od dane je oslobodeny prijem
c) z predaja nehnutelnosti nadobudnutej dedenim (postupnym dedenim) v priamom rade alebo niektorym z manzelov, ak uplynie aspon 5 rokov odo dna nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukazatelne do vlastnictva alebo spoluvlastnictva porucitela...

Ked som sa na danovom urade pytal ci sa to ma zdanit a co znamena preukazatelne dve pracovnicky mi nevedeli povedat.
Dalsia mi povedala ze sa to musi zdanit, lebo preukazatelne nadobudnutie je az vklad do katastra a nie protokol o dedicstve/to sa nikde neuvadza/.
Dalsia mi povedala, ze sa mam pozriet do Občianskeho zakonnika.
V Občianskom zakonniku §460 je uvedene : Dedicstvo sa nadobuda smrtou poruciteľa.

Rozumiem tomu tak, ze podla uvedenych § by sa z toho predaja nemala platit dan z prijmu, lebo uz jej otec nadobudol dedicstvo/nehnutelnost/ podla §460 Obcianskeho zakonnika smrtou porucitela a to v roku 1991. Takze lehota 5 rokov by bola dodrzana.

Nemate s takymto pripadom skusenost?
Je to divne ze 4 pracovnicky DU nevedia dat jasnu odpoved.

Dik moc

zdendo
Naposledy upravil zdendo : 17.03.06 at 08:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Predaj nehnutelnosti/zahrady/ a dan z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.