Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosi

Som SZČO s JÚ, od r.2006 vlastnim HIM nehnuteľnosť, ktorá nebola odpisovaná z dôvodu nízkych príjmov, v jan.2013 bola vyradená do osobného užívania. Na LV je na meno nie na IČO, čiže LV sa meniť nebude. Budem platiť daň z príjmu v prípade predaja?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zložitá otázka ... daň budeš platiť, ak ju buď priznáš, alebo ak ti daňový úrad príde nato, že si predal dom, ktorý bol zaradený v obchodnom majetku skôr, než uplynulo 5 rokov, od vyradenia. Rozhodujúce je, či kúpna cena domu bola vykázaná vo výkaze o majetku a záväzkoch, alebo sa v dome iba robili nejaké aktivity podnikania bez jeho evidencie v závierke.
    Lebo po prvé, daňová správa dostáva nejaké informácie z katastra. Po druhé, zákon je písaný tak, že podmienkou oslobodenia je 5 rokov od vyradenia, nie neuplatnenie odpisov. Daňová správa číta zákon tak, ako je napísaný, nie vecno významne - ako okolnosť vplýva na základ dane v minulosti a v momente predaja. Čiže vyrúbi daň. Odvolací orgán posúdi, či je vyrúbenie v súlade so zákonom a rozhodnutie potvrdí. Tvojou pravdou sa nebude zaťažovať, Lebo výber daní sa neplní a každá daň ktorú daňovník procesne prehrá, sa počíta. Ostáva súdiť sa s účasťou daňového poradcu, alebo advokáta a tam zvykne daňová správa častejšie prehrať, než vyhrať. Lebo okrem toho, že existuje text zákona, bez jeho hlbšej právnej analýzy, existuje aj pravidlo hmotnej pravdy. A tú môže súd akceptovať v tej podobe, že ... dom síce bol evidovaný v majetku, ale podnikateľské výdavky nijako neovplyvnil a súd sa prikláňa k tomu, že zdanenie nie je oprávnené. Len ... to musí presadzovať na súde buď dobrý advokát, alebo dobrý daňový poradca, u ktorého súd akceptuje odbornosť a prirodzenú právnu autoritu. Asi tak ...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jelial Dakujem za odpoved, dani sa teda nevyhnem a potom aj platba do zdravotnej poisťovne... a čo ak zruším živnosť?
    a_je_to Lehota 5 rokov, po ktorej končí daňová povinnosť je deň vyradenia z podnikania. Bez ohľadu nato, či živnosť trvá, alebo nie. Kým lehota neuplynie, predaj podlieha dani a tým aj odvodom ZP.
    Jelial Je to veselé, aj ked v budúcom roku nebudem mať príjem, postupne miniem sumu z predaja na dan a na odvody. Tak mi treba, mala som byť politik :-)
    Jelial ... nedá mi to, sa zasmeješ čo ma napadlo. OC budovi je cca 6500 €, ak si ju ja sama odkupim a zdaním v tomto roku, zruším živnosť, podám daňové a budem na ÚP, podporu nedostanem - nepriplácam si 8,- mesačne. Budúci rok predám ako súkromná osoba, aj tak bude podliehať dani z príjmu? Vďaka za odpoveď...
    a_je_to Odkúpiš sama od seba ? To nemôže fungovať ...
      zbaliť
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Nechaj zaradenú v majetku a v prípade predaja uplatníš do daňových výdavkov zostatkovú cenu.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    dani a odvodom do ZP podlieha všetko čo je zaradené v obchodnom majetku resp. nesplňa podmienku vyradenia 5 rokov... resp. pri fyzických osobách musí byť držba po novom minimálne 5 rokov... t.j. vyradiť, predať sám sebe darovať známemu pokiaľ to nebudú vlastniť 5 rokov... daň a odvody si zaplatia...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.