Zavrieť

Porady

Venové poistenie - zdanenie

Dobrý deň. Zrušil som dcére po 18 rokoch Venové poistenie / na jej žiadosť / a chcel by som vedieť či mám čiastku, ktorú som dostal, zdaniť, alebo si to zdanila poisťovňa. V liste nebola takáta informácia uvedená. Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Jasné, že odpoveď na otázku možno dostaneš aj tu. Ale keby si sa to opýtal rovno v tej poisťovni, tak odpoveď si už mohol mať. A zaručenú, z prvej ruky. Okrem toho, informáciu o zdanení /ak je vôbec povinné u tohto poistnenia/ by malo obsahovať aj nejaké vyúčtovanie poistky a nárokov z nej, skús ho popozerať.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Tak veru ......
    Manželka zrušila poistku .
    Lajstro o akceptácii a aj vyčíslení samotnej sumy obsahovalo aj info - cifru zdanenia ...
    mio71 Ohľadne zdanenia sa dozviem určite skôr tu ako v poisťovni. V poisťovni mi môžu povedať....a držať sa na poisťovňu.....hm. Tu ide skôr o nejaký zákon, kde to je štátom uzákonené. Ako som vyššie písal, žiadne vyúčtovanie poistky som nedostal, iba to, ze mi bola vyplatená čiastka....... z poistky ....... Takže nemám sa kam pozrieť
    Zmluvu o pistke mám z roku 1995 a zákony sa menia ako na bežiacom páse.
    mio71 Pravdepodobne by sa mal zdaniť rozdiel vložených a vyplatených súm, za predpokladu, že vyplatená suma bola vyššia.
    a_je_to Plnenia z poistenia osôb sú podľa § 9/2/h, ZoDP oslobodené od dane, okrem plnenia z dožitia veku, alebo náhrady za stratu príjmu. Tiež pri predčasnom ukončení podľa § 11/9 ZoDP, ak bolo poistné uplatnené pri znížení základu dane. Inak by vyplatená poistka nemala byť predmetom dane. Ak by bola, tak poisťovňa by bola zaviazaná uplatniť zrážkovú daň a osobe by vyplatila iba už zdanenú čiastku. Asi toľko ešte z mojej strany.
    Katy a R odstavec 9 §11 sa týka dobrovoľných príspevkov do II. piliera ..
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Mal by si dostať oficiálny list - aj s vyučtovaním. tam budeš mať potrebné údaje. Ak si nedostal (??) - treba vyžiadať.
    Zdaňovanie rieši zákon a DzP - §7
    Ponúkam poradenstvo v oblasti životného poistenia, majetkové kopistenia, cestovného poistenia, šetrenia na dôchodok a zabezpečujem uzatváranie poistných zmlúv ...viac Vladislav Hofrík
    Zdaňovanie poistky zpravidla robí poisťovňa. V Každom prípade ako bolo písané musí s poisťovne prísť list s vyučtovaním. To je povinosťou poistovne.
    mio71 List mi došiel iba v znení, že mi bolo pistenie zrušené a výplata odbavného v sume....... mi bude poukázaná na môj účet. Niekde som sa dočítal, že zdaniť by sa mal rozdiel vložených a vyplatených súm, ak suma vyplatenej sumy bola vyššia. Čo mi pripadá logické, pretože vklad do poistky boli prakticky zdanené peniaze a dostal som menej ako som vložil. Som FO nepodnikateľ.
    Katy a R nie je čo riešiť - AK nie je ZDANITEĽNÝ príjem! viď zák o DzP

    Mariana B. je offline (nepripojený) Mariana B.

    Mariana B.
    Tak ako pisete nizsie, dan Vy uz neplatite, a pre poistovnu je zakladom dane rozdiel medzi vyplatenym poistnym plnenim a uhradenym poistnym.

    Venové poistenie - zdanenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.