Zavrieť

Porady

výbery a vklady konateľa

Dobrý deň,
prosím Poradu o radu :-)

Konateľ a zároveň spoločník sro si veselo vyberá z podnikateľ. účtu peniaze či už v hotovosti alebo bezhotovostne prevodom na svoj súkromný účet. Je fakt, že občas tam niečo aj vráti (tiež v hotovosti, alebo bezhotovostne), no ja mám z toho hlavu v smútku, lebo vôbec neviem ako to mám zaúčtovať.

Mám urobiť niečo ako zmluvu o pôžičke a na konci roka to jednoducho vyčísliť, napr. výbery-vklady=suma čo ešte musí doložiť na účet?

Fakt neviem, ďakujem vopred za každú radu...
ronel Ahoj, ak konateľ nakupuje za hotovosť a vedieš mu pokladňu, môže dať výbery a vklady ako prevod hotovosti z aledo do pokladne cez 261, druhá možnosť je, že vklad na účet zaúčtuješ ako záväzok voči spoločníkovi na 365 a výber ako jeho splátku. Ak dáš zmluvu o pôžičke nazabudni na úroky.
maja491 Ak bude zmluva o pôžičke, kedy spoločnosť požičiava konateľovi,tak sa účtuje na účet 355. A vtedy sa musia vyčísliť aj úroky. Ale ak konateľ-štatutár požičiava spoločnosti, ide o záväzok a účtuje sa na 365. Ale pozor, v prípade s.r.o. nesmie spoločnosť vyplácať úroky z vkladov do spoločnosti, ktorá tam konateľ vložil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Vopred treba ešte upresniť, či konateľ je iba jediný spoločník, alebo jeden z viacerých. Horšia alternatíva by bola, keby bol jeden z viacerých, lebo dochádza k neoprávnenému a nerovnomernému nakladaniu so spoločnými mi zdrojmi, čo by bolo treba oznámiť ostatným spoločníkom .... ale nemusíš, postupuj podľa ďalšieho, aby si neprišla o robotu. Ak je jediným spoločníkom, tak je to ten lepší prípad. Druhá okolnosť je, či Ty si aj pokladníčkou s.r.o. alebo iba účtuješ. Ak si aj pokladníčka, musíš mať každý výber zdokladovaný a podpísaný konateľom. Ak to máš, tak nie je problém. Každý výber bez upresnenia účelu , či už pokladničný, alebo bankový účtuj na 355/211,221 a veď zoznam týchto výberov podľa súm a dátumov. Ak niečo vráti, zaúčtuj na 211,221/355 a vyrovnaj s najstarším výberom. Ak donesie doklad o nákupe, alebo uhradenú faktúru v hotovosti, vyrovnaj úhradu s 355, nie s 211. Ak s.r.o. bude mať zisk, daj mu odsúhlasiť rozdelenie cez zápisnicu z valného zhromaždenia na 431/364 a jeho nahromadenú pohľadávku vyrovnaj na 364/355, čím ho oddĺžiš ... a môže vyberať znova. Ak má v účtovníctve nejaký zostatok na účte 365, tak aj ten ... napíš interný doklad o vyrovnaní a zúčtuj 365/355. Účet 355 má tú výhodu, že ho možno vysporiadať cez interné doklady voči iným vhodným účtom . Úrok do toho v tomto prípade nemiešaj, sú to jeho peniaze.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    účtovník 007, Iwett, EPk, mizu24, Sarlotka, DanielaSL, nika.sum, promont maja, cacka, tictac7
    10

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    súhlasím s odpoveďou a-je-to dodám, že podpisom rozdelenia zisku bude platiť odvody do ZP, takže ho na to upozorni, aby si svojou iniciatívou neprišla o robotu v snahe mať vyčistené pôžičky. Moji spoločníci vo firmách robia to isté a o rozdelení zisku nechcú ani počuť. Našťastie priebežne aj vkladajú nielen vyberajú, takže je tam pohyb.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katarína111 takže správne to chápem ? ak urobím zápočet - dividendy, kt. by boli vyplatené za rok 2012 s pohľadávkou voči konateľovi musia byť z tejto sumy odvedené aj zdravotné odvody. Aj keď nedošlo k fyzickému vyplateniu peňazí?
    tictac7 samozrejme. Zápočet je predsa to isté, ako by dostal vyplatené peniaze a potom ich vrátil....
    Bejata73 a pozor, ak je výber na 5000Eur, nemôže byť v hotovosti - ani keď si vypláca zisk na viackrát - je to uvedené na stránke DÚ
      zbaliť

    výbery a vklady konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.