Zavrieť

Porady

Súrne - Daň z príjmu /zase/

Dobrý večer, prosím Vás o vyjadrenie k problému :
- manžel si chce uplatniť na manželku NZČ, ale manželka 1,2,3/2005 podnikala, mala 0,-Sk príjem z podnikania, v mesiacoch 4,5,6,7,8,9 10,11/2005 bola v evidencií na ÚP, ale nepoberala žiadnu dávku,v 12/2005 sa zamestnala, tam už si ona uplatnila NZČ.
Otázka : môže si manžel uplatniť na manželku NZČ, okrem 12/2005 /bola už v Prac.pomere/, aj keď manželka bola v 1,2,3/2005 podnikateľka, hoci mala 0,-Príjem z podnikania?,
- alebo si môže uplatniť NZČ len z obdobia keď bola evidovaná na ÚP a nič nepoberala?
Ďakujem Daja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    zákon hovorí o uplatnení NČ na manžela-manželku nie podľa toho, kde bol a čo robil, ale podľa toho, aký mal príjem.
    Od NČ 80 936,- odrátaš jej príjem a zbytok uvedieš v DP.

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Daja72
    Dobrý večer, prosím Vás o vyjadrenie k problému :
    - manžel si chce uplatniť na manželku NZČ, ale manželka 1,2,3/2005 podnikala, mala 0,-Sk príjem z podnikania, v mesiacoch 4,5,6,7,8,9 10,11/2005 bola v evidencií na ÚP, ale nepoberala žiadnu dávku,v 12/2005 sa zamestnala, tam už si ona uplatnila NZČ.
    Otázka : môže si manžel uplatniť na manželku NZČ, okrem 12/2005 /bola už v Prac.pomere/, aj keď manželka bola v 1,2,3/2005 podnikateľka, hoci mala 0,-Príjem z podnikania?,
    - alebo si môže uplatniť NZČ len z obdobia keď bola evidovaná na ÚP a nič nepoberala?
    Ďakujem Daja
    Už to bolo rozoberané vo viacerých témach.
    Môže si uplatniť rozdiel medzi nezd. časťou a jej vlastným príjmom.

    Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

    samouk - účtovník Daja72
    ďakujem ti veľmi pekne, aj som si myslela, len som sa potrebovala utvrdiť, pričom všetky jej príjmy mám vydokladované, len zo živnosti nemala nič, takže tam stačí čestné prehlásenie, že nepodnikala?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ak z podnikania nemala žiadne príjmy,
    môj názor je : môže si uplatniť.
    Iné by bolo, keby mala príjmy napr.20000.-
    výdavky 20000.- =vykázala by nulu ,v tom prípade príjem 20000.- by musela zahrnúť do celkových
    príjmov.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Daja72
    ďakujem ti veľmi pekne, aj som si myslela, len som sa potrebovala utvrdiť, pričom všetky jej príjmy mám vydokladované, len zo živnosti nemala nič, takže tam stačí čestné prehlásenie, že nepodnikala?
    Ale veď v dotaze hovoríš že podnikala. A ak podnikala a mala ŽL mala by dať nulové DP.

    Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

    samouk - účtovník Daja72
    Ona si podá nulové DP, pričom jej manžel si uplatní sumu 87.936 - 7.328/za ten 12/2005/ a hotovo., do jeho DP prikladám potvrdenia z ÚP, že nič nepoberala a asi je to všetko. Dík

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Daja72
    Ona si podá nulové DP, pričom jej manžel si uplatní sumu 87.936 - 7.328/za ten 12/2005/ a hotovo., do jeho DP prikladám potvrdenia z ÚP, že nič nepoberala a asi je to všetko. Dík
    7 328,- to bol jej príjem za 12. mesiac? (podľa mňa ty myslíš na 1/12 nezd. časti ZD). Takže nie 87 936 - 7 328 (ak myslíš na to, čo som napísala vyššie) ale jej skutočný príjem zo zamestnania (na základe potvrdenia od jej zamestnávateľa)

    Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

    samouk - účtovník Daja72
    Dík prečítala som si, ďakujem ešte raz, za upozornenie, v ktorej téme sa to rozoberalo.

    Daja72 je offline (nepripojený) Daja72

    samouk - účtovník Daja72
    áno, 7.328,- je nezdaniteľná čast, ktorú si uplatnila manželka v 12/2005, preto som napísala, že manžel si uplatnuje čiastku 87.936 mínus 7.328,-, manželkin skutočný príjem bol v 12/2005

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Je to tak ako sme Ti už odpovedali. Nezáleží či jej odpočítali
    NČZD v práci. Manžel si aj tak uplatní, len rozdiel NČZD,
    čiže duplicita odpočtu tu nehrozí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.