Zavrieť

Porady

luja5 Dohodli ste sa až teraz? Znamená to, že ste do troch rokov od právoplatnosti rozvodu nepodpísali dohodu o vyporiadaní BSM, týkajúcu sa predmetnej nehnuteľnosti?
luja5 A ešte môžeš upresniť (pre správne pochopenie otázky), či ide o to, aby sa stal výlučným vlastníkom nehnuteľnosti len jeden z býv. manželov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyhláška 461/2009, ktorou sa vykonáva katastrálny zákon


    § 28

    (1) Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona sú spôsobilé najmä:

    b) návrh, ktorého prílohou je právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo rozsudok o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo ich overená kópia, ktorí do troch rokov po právoplatnosti uvedených rozsudkov neuzavreli dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva alebo ak v tejto lehote nepodali na súd návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, 5)
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Ako však postupovať, ak býv. manželia chcú, aby sa stal výlučným vlastníkom len jeden z nich? Myslím si, že záznamom by sa zapísalo podielové spoluvlastníctvo po 1/2 pre každého z býv. manželov, ale zadávateľ má možno na mysli to, že chcú, aby len jeden z nich bol zapísaný na LV so spoluvlastníckym podielom 1/1 (tak to býva na LV uvedené).
    Mal by sa podať návrh pre vykonanie záznamu a aj návrh na vklad či už na základe darovacej zmluvy alebo kúpnopredajnej zmluvy podľa toho, či by jeden z býv. manželov chcel tomu druhému svoju 1/2 darovať alebo predať? Alebo by stačilo podať návrh na vklad+overenú kópiu platného rozsudku o rozvode (na preukázanie zákonných podielov po 1/2 bez toho, aby sa ako medzistupeň vykonal záznam)+zmluvu?...?
    Mária27 Oni už sú spoluvlastníkmi s podielmi 1/2 zo zákona, aj keď to nie je zapísané. Kataster to len zapíše záznamom (zaznamená) - a potom nech si robia čo chcú. Najlepšie je dohoda podielových spoluvlastníkov o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva.
    luja5 Vďaka za reakciu na moju otázku.
    draik Je to možné to urobiť aj naraz bez spomínaného medzistupňa.
    Mária27 podať sa to môže naraz, ale najprv sa zapíše už vzniknuté spoluvlastníctvo.
    luja5 Ďakujem. Ja by som na to išla cestou bez toho medzistupňa, len som si nebola istá, či by sa to tak mohlo.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1/1 = bezpodielove vlastnictvo = BSM
    1/2 je podielove vlastnictvo jednej osoby z 2
    luja5 1/1 môže byť aj výlučné vlastníctvo = jedna osoba uvedená na LV s podielom 1/1
    ivka70 jasne

    Viete mi poradiť ako spraviť zmenu bezpodielového vlastníctva po rozvode na podielové 1/1 ? Potrebujeme tú zmenu na katastri.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.