Zavrieť

Porady

Viete mi niekto poradiť ako ďalej postupovať

Potrbovala by som vysvetliť o čom je tento dokument poslala mi ho sesternica nášho zosnulého otca lebo chce aby sme jej prepísali podiely na pozemkoch. Ale my by sme chceli aby ich od nás odkúpila len neviem ako to zoštilizovať a koľko si pítať za 1 m2 viete mi niekto poradiť budem Vám vďačná.



Vyjadrenie
v zmysle úst. § 63 písm. a) bod 1 zákona číslo 323/1992 Zb. v znení zákona číslo 232/95 Zz. a zákona číslo 397/2000 Zz.

My, dole podpísané, matka a jej tri dcéry narodené....., bytom.....,ako právne nástupkyne po nebohom Petrovi Veselom a Jánovi Veselom v zmysle dedičských rozhodnutí č. D 753/80 a 21D 45/2006, týmto prehlasujeme že nemáme žiadne výhrady k vzniku vlastníckeho práva navrhovateľky Anny M. rod.....K.,narodenej....,bytom....k nižšie uvedeným nehnuteľnostiam v kat. úz. Strážov:
. k C-KN parc. č. 64/1 – záhrady o výmere 53 m2
. k C-KN parc. č. 64/2 – záhrady o výmere 113 m2
. k C-KN parc. č. 65 – zastavané plochy a nádvoria o výmere 25 m2
. k C-KN parc. č. 66 – záhrady o výmere 286 m2
. k C-KN parc. č. 74 – zastavané plochy a nádvoria o výmere 162 m2
. k domu č.s. 16, postavenému na C-KN parc. č. 74
Náš právny predchodca Ján Veselý je zapísaný na LV č. 681 ako podielový spoluvlastník C-KN parc. č. 64/1, 64/2, 65, 66 a 74 v 1/14-ine pod poradovým číslom 4. Dom č.s. 16 bol zapísaný v komasačnom hárku č. L1 na meno nášho právneho predchodcu v 1/14-ine.


V.............................., dňa.............................
Usporiadat
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..no to je práve doklad o tom, že matka a tri dcéry nemajú výhrady (-nenárokujú si na svoje čiastky) na tvoje vlastnícke právo...to znamená, že si môžeš zistiť, v akej cene idú u vás pozemky, alebo sa s nimi dohodnúť na cene, ktorú im vyplatíš ...ich podiel je asi dosť malý a tak súhlasia , aby sa zbytočne neštvrťkoval, ale zostal v celku tebe...

..asi tak mi to vyznieva, že tvoj otec so sestrou mali nejaké role po rodičoch, a keďže otec zomrel, si ako riadny dedič, otcova sestra má tiež nejaké čiastky na tých roliach, ale je zbytočné ich kúskovať, tak ti dali právomoc vlastniť role vcelku, no a ty im ich čiastky vyplatíš...o tom sa robí dohoda na dedičskom konaní, prípadne sa môžete dohodnúť vopred, najlepšie písomne, o cene, ktorá by im patrila...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keby ste to podpísali, oni by tie nehnuteľnosti vydržali. Napíšte im jednoduchý list, že im vaše podiely predáte, prípadne nech oni navrhnú cenu ...


Notársky poriadok

§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní



Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, ...
3 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

a čo ak nebudú súhlasiť z našou navrhovanou cenou za 1m2? čo potom (riešenie) volala som s ňou že chcem aby mi poslala Rozhodnutie o dedičskom konaní chcem kuknuť na koľko je ohodnotený ten pozemok a podľa toho sa s ňou dohodnúť na cene môže to odmietnuť že mi ho nepošle?čo potom?ďakujem za odpoveď niesom v tomto smere skúsená.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tak to ona nebude mať. Ak je to v katastri na vášho otca a nebolo to prerokované v dedičskom konaní, môžete požiadať o prerokovanie novoobjaveného majetku - bude to vaše.
2 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Je to majetok po našom starom otcovi, kedže náš otec zomrel dedíme jeho podiel my? Ak by mi poslala to rozhodnutie o dedičskom konaní mohla by som Vám ho preposlať ako by sme mali ďalej postupovať. Je nejakým spôsobom právne možné že by sme o tieto podiely prišli že by nás nejako obyšla ak budeme chcieť za to sumu s ktorou ona nebude súhlasíť? Sestre povedala aby sme toto vyhlásenie ktoré jej vypracovala právnička (viď viššie) podpísali že určite nejakú sumu dostaneme ale ja som tomu nevaerla kedže kolko, akým spôsobom atď. a že ak to nepodpíšeme že ona si tam kúpila nový bojler prerobila si to tam a všetko nám dá k úhrada je to práne možné? podĺa mňa nie lebo investovala do chalupi ktorá vôbec nieje v jej vlastníctve.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kto je zapísaný v katastri ako vlastník? Kto sú Peter Veselý a Ján Veselý?
Keďže potrebuje vaše vyhlásenie na vydržanie, vlastník bude dedo alebo otec. Vy by ste zdedili nejakú časť, keby sa obnovilo dedičské konanie.

Pri vyporiadaní spoluvlastníctva by mohla vyžadovať odpočítanie svojej investície z terajšej hodnoty domu (nie náklady na opravu). Vy by ste zase mohli žiadať náhradu za to, že všetko užívala sama, teda aj vaše diely.

Napíš jej napríklad, že uzatvoríš s ňou zmluvu o budúcej zmluve o prevode nehnuteľností, ak ti pri podpise vyplatí dohodnutú sumu ako zálohu.
2 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Naschvál som do toho vyhlásenie dala iné mená pre istotu. Ale Peter je náš dedo a Ján je náš zosnulí otec teda jeho syn. Zo zvedavosti chcem vydieť to dedičské rozhodnutie lebo tvrdila že je tam 25 vlastníkov ak to tak je tak potom v tom rozhodnutí musia byť vypísaný všetci do jedného alebo nie?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa čísla LV č. 681 si na priloženej stránke vyhľadaj list vlastníctva vo vašom meste, daj si vytvoriť zostavu a veľa tam uvidíš.

https://www.katasterportal.sk/kapor/

Vľavo klikni na list vlastníctva, tabuľka ťa povedie, opíšeš kód a dáš vytoriť zostavu. Keď bude vytvorená, rozklikni ju a ulož si ju do počítača.
6 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Mária si zlatá že mi radíš ale s toho listu som nič nevičítala naše mená ako aj meno môjho otca sa tam ani nespomína tak už neviem bože som úplne tupá.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

nikolino Pozri príspevok
Mária si zlatá že mi radíš ale s toho listu som nič nevičítala naše mená ako aj meno môjho otca sa tam ani nespomína tak už neviem bože som úplne tupá.
mas tam vyznacene plomby - cize je zacate nejake konanie - pravdepodobne vysporiadanie po dedovi?
0 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Akurát som pozerala list vlastníctva na internete a iba v časti C je ťarcha doživotného bývania ostatné žiadne zmeny tak a teraz včul ako ďalej? Má mi poslať mailom rozhodnutie o dedičskom konaní ale najprv sa musí poradiť s právničkou.
0 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Ahoj mohla by si mi ešte poradiť? Poslala som jej list doporučene že nesúhlasíme aby tieto nehnuteľnosti vydržala ale že sme ochotné jej naše podiely odpredať.Odkázala mi že nič jej neprišlo ale mne sa nijaká pošta späť nevrátila.Ďalej mi nechala u sestri Osvedčenie o dedičstve ale vôbec sa neviem v tom orientovať je tam uvedená aj hodnota týchto nehnuteľností ktorá bola určená podĺa zákona 582/2004 Z.z. a návrhu dedičky ak tomu dobre rozumiem ona nemala odhadcu? Je tam napr. dom ktorého hodnota je ževraj 5000 € aj hlúpy vie že jeho hodnota je vyššia. Mohli by sme dať tie nehnuteľnosti ohodnotiť znalcovi na naše náklady a koľko to asi stojí. A ako mám vyrátať koľko by sme za tie podiely dostali (tie sumy :14 rovná sa naša čiastka?). Ak by si chcela mohla by som ti poslať aj to dedičské osvedčenie na email za radu ti moc ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Doporučený list sa dá reklamovať, pošta ti pošle výsledok na kartičke, komu to kedy bolo doručené.
Ale ona predsa vie, že to chceš len predať - trvaj si na svojom, ona potrebuje niečo od teba, musí ustúpiť ona.

Podľa zákona 582/2004 s aneurčuje cena nehnuteľnosti ale daň z nehnuteľnosti, ktorá sa platí každý rok obecnému úradu. Cena, za ktorú to chceš predať, si môžeš určiť ty sama, lebo je to trhová cena (určuje sa dohodu). V dedičskom konaní by mohla notárka žiadať znalecký odhad ceny, ale tu už dedičské konanie prebehlo. Ona ti poslala návrh na vydržanie - chce od teba podpis, že nemáš námietky, ale ty ich máš. Neviem, na čo ti je osvedčenie o dedičstve, keď je vlastník napísaný na liste vlastníctva v katastri, možno to zle chápem.

Odhadni si dom sama, vypočítaj 1/14, ak sa budete jednať - môžeš aj niečo spustiť ... ale nemáš dôvod dávať niečo zadarmo (v dnešnej dobe duplom).
2 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

A mohla by som ti poslať to osvedčenie o dedičstve na nahladnutie lebo neviem ani s čoho dedíme a koľko nikdy som takúto vec neriešila a jej právniča mi asi sotva poradí.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Veď teraz nededíte, to bolo dedené kedysi, ona chce len prevod vašej čiastky na seba.
5 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Nerozumiem napr. v katasri je uvedené ža vlastní 1/2 -vicu domu a my že vlastníme 1/14-tinu može to byť tak všetko si overujem lebo jej neverím chcela nás okašlať tým vyhlásením. A čo ak jej poviem že ten dom má hodnotu ninimálne 25.000 € a že s toho chceme aby nám vyplatila 1/14-tinu a nebude súhlasiť (viem nebude to mať) ale môže chcieť jej právička alebo ona aby sme si na naše náklady dali urobiť znalecký posudok?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ona by sa mohla dožadovať zrušenia a vyporiadania spoluvlastníctva na súde podľa § 142 občianskeho zákonníka. Súd môže na jej návrh prisúdiť jej nehnuteľnosť s tým, že ťa vyplatí. Ak sa pred súdom nedohodnete na cene, súd dá urobiť znalecký posudok, na ten môže pýtať zloženie zálohy od oboch. Nakoniec rozhodne aj o súdnych trovách, ťažko povedať, ako.
2 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Dnes som s ňou volala to naše vyhlásenie ešte nedostala. Zistila som že náš otec mal ešte jedného brata ktorý umrel a nemal ženu ani deti aj on by mal byť zahrnutí na tom vyhlásení nie? Teda mal by dediť tiež 1/14 ako to je, ak nemal dedičov mala by tá jeho 1/14 prejsť na jeho brata ktorý žije a na nášho zosnulého otca po ktorom dedíme my? Ževraj potrebuje aj dedičské rozhodnutie po našej starej mame (otcova mama) ktoré nemôžeme nájsť. Dá sa niekde vybaviť duplikát tohoto dedičského rozhodnutia a nevieš koľko sa za to platí? Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Je ten brat napísaný na liste spoluvlastníctva ako spoluvlastník? Keď ona vlastní 1/2 a vy 1/14, kto vlastní zvyšok?
Vychádzaj z listu vlastníctva, nehľadaj dedičské rozhodnutie. Ak je tam otcov brat, ktorý zomrel skôr ako tvoj otec, a ak otec mal byť po ňom dedičom, tak si tú jeho čiastku nechajte predediť.
Nechaj si niekomu vysvetliť list vlastníctva, lebo sa mi zdá, že to trochu miešaš.
1 0
nikolino nikolino

nikolino je offline (nepripojený) nikolino

Ahoj Mária mohla by si mi ešte poradiť?
takže J.Veselý je náš zosnulý otec a Peter Veselý je náš starý otec z otcovej strany.Sesternica po našom zosnulom otcovi (J.Veselý)ma znova oslovila s týmto vyjadrením predtým sme je do toho vyjadrenia vpísali že nesúhlasíme ale že sme ochotné jej naše podiely odpredať a ona prišla s tým že jej právnička povedala že to vyhlásenie musíme podpísať ak chceme dediť. chce nás vyplatiť máme si zistiť po čom idú pozemky ale aby sme jej toto podpísali čo spísať aký dokument a ako ho štylizovať aby nám peniaze vyplatila ešte pred podpisom alebo ako sa to robí? Náš otec
(J.V.)mal brata ktorý zomrel aj on by mal dediť ale bolo mi povedané že jeho podiely dedila jeho matka pokým žila neviem či je to pravda a ani ako to zistiť.Dala mi tiež osvedčenie o dedičstve kde v súpise aktív má spomínaný dom ohodnotený na cca 5000€ čo je veľmi málo keďže je tam plyn elektrina a je obývateľný môžem na to nejako oponovať že je to málo a ešte jedna vec ako vyrátam koľko by sme dostali za ten dom keďže náš podiel na jedného by bol 2/224-ín.
My, dole podpísané, matka a jej tri dcéry narodené....., bytom.....,ako právne nástupkyne po nebohom Petrovi Veselom a Jánovi Veselom v zmysle dedičských rozhodnutí č. D 753/80 a 21D 45/2006, týmto prehlasujeme že nemáme žiadne výhrady k vzniku vlastníckeho práva navrhovateľky Anny M. rod.....K.,narodenej....,bytom....k nižšie uvedeným nehnuteľnostiam v kat. úz. Strážov:
. k C-KN parc. č. 64/1 – záhrady o výmere 53 m2
. k C-KN parc. č. 64/2 – záhrady o výmere 113 m2
. k C-KN parc. č. 65 – zastavané plochy a nádvoria o výmere 25 m2
. k C-KN parc. č. 66 – záhrady o výmere 286 m2
. k C-KN parc. č. 74 – zastavané plochy a nádvoria o výmere 162 m2
. k domu č.s. 16, postavenému na C-KN parc. č. 74
Náš právny predchodca Ján Veselý je zapísaný na LV č. 681 ako podielový spoluvlastník C-KN parc. č. 64/1, 64/2, 65, 66 a 74 v 1/14-ine pod poradovým číslom 4. Dom č.s. 16 bol zapísaný v komasačnom hárku č. L1 na meno nášho právneho predchodcu v 1/14-ine(45,6m2)pričom v prípade dedenia by v dedičskom konaní na každého z nás pripadla výmera 5,7 m2, t.j.spolu na všetkých 4-roch 22,82 m2.Spoluvlastnícky podiel každého u nás v dome č.s.16 by bol 2/224-iny, t.j.podiel všetkých 4-roch v predmetnom dome by bol 8/224-in.


V.............................., dňa.............................
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď nemá mi kto poradiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať