Zavrieť

Porady

odpis pohľadávky po zrušení živnosti

Prosím poraďte mi. Odberateľ mi neuhradil faktúru z mája 2003 na 999,- Sk za službu. Úhradu som urgoval telefonicky len po telefone. Dlžníka som nežaloval na súde. Pohľadávku som viedol vo Výkaze o majetku. Jednoduché účtovníctvo. Čo mám urobiť v DPzPFO, keď som dňom 31.7.2005 zrušil živnosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    štefánko
    Prosím poraďte mi. Odberateľ mi neuhradil faktúru z mája 2003 na 999,- Sk za službu. Úhradu som urgoval telefonicky len po telefone. Dlžníka som nežaloval na súde. Pohľadávku som viedol vo Výkaze o majetku. Jednoduché účtovníctvo. Čo mám urobiť v DPzPFO, keď som dňom 31.7.2005 zrušil živnosť?

    Navýšiť o nevysporiadané pohľadávky daňový základ.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Opačne sa Ťa spýtam , pri zrušení živnosti môžeš si odrátať záväzky , ktoré si nezaplatil ?

    Čo sa týka pohľadávky tak áno , ono sa to potom berie tak , že vymáhaj si to ako chceš .To nie je len Tvoja menovaná fa , ale ak by si ich mal aj viac neuhradených , tak zvyšuješ ZD nie len o pohľadávky , ale aj nespotrebované zásoby a znižuješ ZD o záväzky

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    štefánko
    Mám teda zaplatiť daň z peňazí, ktoré som nedostal?
    bohužial v JÚ sa postupuje podľa § 17. V daň.priznaní sa musí v riadku, ktorý uvádza § 17 zvýšiť základ dane o pohľadávku. Neuhradené závazky,ktoré sa týkajú podnikania sa o tieto závazky znižuje základ dane.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ak to chceš ešte zadupľovať, je to tak. Musel by si mať zrejme až súdne rozhodnutie o nevymožiteľnosti pohľadávky, ale to by ťa vyšlo na iné peniaze.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    štefánko
    Prosím poraďte mi. Odberateľ mi neuhradil faktúru z mája 2003 na 999,- Sk za službu. Úhradu som urgoval telefonicky len po telefone. Dlžníka som nežaloval na súde. Pohľadávku som viedol vo Výkaze o majetku. Jednoduché účtovníctvo. Čo mám urobiť v DPzPFO, keď som dňom 31.7.2005 zrušil živnosť?
    Čo s pohľadávkou? Našťastie nič .-) NEZDAŇUJETE, nakoľko menovitá hodnota pohľadávky bez príslušenstva nepresahuje 1000 Sk. Pozrite si § 19 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Postačuje ustúpiť od jej vymáhania.

    Máte šťastie, keby to bola pohľadávka 1001 Sk tak by ste museli dodaniť.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zita5
    Navýšiť o nevysporiadané pohľadávky daňový základ.
    renča1
    bohužial v JÚ sa postupuje podľa § 17. V daň.priznaní sa musí v riadku, ktorý uvádza § 17 zvýšiť základ dane o pohľadávku.
    Je to veru pravda ... ale našťastie tam máme drobné výnimky .-)
    Naposledy upravil Jana Acsová : 30.03.06 at 15:28

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    AVO, no vidíte toto nás vôbec , ale vôbec nenapadlo... je to taká hraničná suma. Ešte, že ste tu.

    veva125 je offline (nepripojený) veva125

    veva125
    Zvýšenie dane o pohladávku sa robí iba pri skončení podnikania? Mám pohladavky nad 1000 Sk, sud nebol a maju už 5-6 rokov. Dá sa s tým niečo robiť? Alebo sa mi to všetko sčíta pri skončení podnikania?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jana Acsová
    Čo s pohľadávkou? Našťastie nič .-) NEZDAŇUJETE, nakoľko menovitá hodnota pohľadávky bez príslušenstva nepresahuje 1000 Sk. Pozrite si § 19 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Postačuje ustúpiť od jej vymáhania.

    Máte šťastie, keby to bola pohľadávka 1001 Sk tak by ste museli dodaniť.
    Hm .... ach tak , no ale niekedy treba takéto malé sumy likvidovať , ak by bola firma v strate ..... , vtedy by sa to kľudne mohlo zlikvidovať , napríklad ja to bežne používam tento spôsob, pravdaže s ohľadom na všetky možné i nemožné daňové i nedaňové okolnosti .

    rems je offline (nepripojený) rems

    žena rems
    veva125
    Zvýšenie dane o pohladávku sa robí iba pri skončení podnikania? Mám pohladavky nad 1000 Sk, sud nebol a maju už 5-6 rokov. Dá sa s tým niečo robiť? Alebo sa mi to všetko sčíta pri skončení podnikania?
    Tyto pohledávky jsou z hlediska práva "promlčené" a tím pádem nevymahatelné a nedá se s nimi nic dělat. Jen odepsat.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.