Zavrieť

Porady

Predaj inventáru po pozastavení činnosti

Srdečne Vás zdravím, som tu nováčik, tak mi prosím prepáčte prešľapy.
Mám otázočku: Podnikateľ (kaderník) pozastavil činnosť k 31.08.05. Po tomto dátume predal drobný inventár (ERP, zrkadlá, stoličky, uteráky a pod.). Kde zahrnúť tento príjem? Mám za to, že sú to hnuteľné veci, ktoré nesplnili podmienku pre oslobodenie 5 rokov od vyradenia z podnikania a tým pádom idú do § 6 ods. 5 a)?
Za vaše skvelé rady moc pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    peton
    Srdečne Vás zdravím, som tu nováčik, tak mi prosím prepáčte prešľapy.
    Mám otázočku: Podnikateľ (kaderník) pozastavil činnosť k 31.08.05. Po tomto dátume predal drobný inventár (ERP, zrkadlá, stoličky, uteráky a pod.). Kde zahrnúť tento príjem? Mám za to, že sú to hnuteľné veci, ktoré nesplnili podmienku pre oslobodenie 5 rokov od vyradenia z podnikania a tým pádom idú do § 6 ods. 5 a)?
    Za vaše skvelé rady moc pekne ďakujem.

    A prečo pri pozastavení činnosti rozpredáva inventár , on neplánuje pokračovať ďalej v činnosti?

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    Tiež mi je to divné, ale predajom inventáru si započítal odstupné, ktoré mal vyplatiť svojmu zamestnancovi. Pravdepodobne svoje podnikanie teda skončí.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    peton
    Tiež mi je to divné, ale predajom inventáru si započítal odstupné, ktoré mal vyplatiť svojmu zamestnancovi. Pravdepodobne svoje podnikanie teda skončí.

    Mám to chápať , že inventár predal zamestnancovi a cenu za inventár započítal ako odstupné tomu istému zamestnancovi .

    To znamená , že ,.....ako že zamestnanec zaplatil inventár a zamestnávateľ odstupné?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ak je to tak , treba ešte s dátumom 31.8.2005 vystaviť fa na predaj inventáru , a spraviť obojstranný zápočet.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zita5
    Ak je to tak , treba ešte s dátumom 31.8.2005 vystaviť fa na predaj inventáru , a spraviť obojstranný zápočet.
    Kombináciu započítania záväzkov z pracovno-právneho a obchodného vzťahu nedoporučujem ...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mala som na mysli , ak je dohoda seriózna to musia vedieť obe strany o čo ide v rámci vzťahov , tak na základe fa by som prijala úhradu faktúry za predaj inventáru a na druhej strane by bola podpísaná výplatná listina o prevzatí odstupného zo strany zamestnanca . Ak by prišlo k skutočnému finančnému plneniu , by to boli jedny a tie isté financie .Zamestnanec vyplatí mne a ja ich vyplatím zamestnancovi .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zita5
    Zamestnanec vyplatí mne a ja ich vyplatím zamestnancovi .
    Ale to predsa nie je obojstranný zápočet, ale úhrada v peniazoch.

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    prosím neberte to započítanie tak doslovne. Bola to dohoda medzi podnikateľom a jeho bývalým zamestnancom, že si to navzájom vyrovnajú tak ako spomínala Zitka v bode 7. Zamestnanec podpísal prevzatie výplaty s odstupným dňa 16.09.05 a kúpna zmluva bola žiaľ urobená s dátumom 01.10.05, čiže všetko po ukončení podnikania. Takto úžasne mi to dokomplikovali, aj vďaka mne. Takže neviem kam z konopí. Preto mi tiež nie je jasné, akým dátumom mám evidovať záväzok voči zamestnancovi za 08/05 keď výplatu som vyrátal dajme tomu nasledujúci den a dostal 16.09.05? A ako evidovať predaj inventáru. Ešte aj kúpna zmluva bola urobená zle (nie mnou), pretože bola podpísaná 01.10.05 a podnikateľ si tam dal IČO a DIČ. To tam nemá čo hľadať a zahrnul by som to do §6 tak ako som spomínal v úvodnej otázke. Za ďalšie myšlienky a riešenia vopred ďakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    peton
    prosím neberte to započítanie tak doslovne. Bola to dohoda medzi podnikateľom a jeho bývalým zamestnancom, že si to navzájom vyrovnajú tak ako spomínala Zitka v bode 7. Zamestnanec podpísal prevzatie výplaty s odstupným dňa 16.09.05 a kúpna zmluva bola žiaľ urobená s dátumom 01.10.05, čiže všetko po ukončení podnikania. Takto úžasne mi to dokomplikovali, aj vďaka mne. Takže neviem kam z konopí. Preto mi tiež nie je jasné, akým dátumom mám evidovať záväzok voči zamestnancovi za 08/05 keď výplatu som vyrátal dajme tomu nasledujúci den a dostal 16.09.05?

    tak ako som Ti písala v záväzkoch k 31.8.2005


    A ako evidovať predaj inventáru. Ešte aj kúpna zmluva bola urobená zle (nie mnou), pretože bola podpísaná 01.10.05 a podnikateľ si tam dal IČO a DIČ. To tam nemá čo hľadať a zahrnul by som to do §6 tak ako som spomínal v úvodnej otázke. Za ďalšie myšlienky a riešenia vopred ďakujem.
    Horemenovaný paragraf 6 odst.5a nie je preň konkrétne kolonka , ja by som to cez uzávierkové operácie zaúčtovala do príjmu OVZD.
    Naposledy upravil Zita5 : 26.03.06 at 19:24

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    peton
    Srdečne Vás zdravím, som tu nováčik, tak mi prosím prepáčte prešľapy.
    Mám otázočku: Podnikateľ (kaderník) pozastavil činnosť k 31.08.05. Po tomto dátume predal drobný inventár (ERP, zrkadlá, stoličky, uteráky a pod.). Kde zahrnúť tento príjem? Mám za to, že sú to hnuteľné veci, ktoré nesplnili podmienku pre oslobodenie 5 rokov od vyradenia z podnikania a tým pádom idú do § 6 ods. 5 a)?
    Za vaše skvelé rady moc pekne ďakujem.
    Mimoriadnu účtovnú závierku zostavujete k 31.8.2005. K tomuto dátumu zohľadníte všetky skutočnosti potrebné k uzatvoreniu účtovných kníh - daňovo § 17 ods. 8 ZDP. Nakoľko ste inventár mali už zahrnutý v nákladoch (uvádzate, že sa jedná o drobné veci) jeho ďalší predaj po uzatvorení účtovných kníh už nie je príjmom podľa § 6, ale ostatným príležitostným príjmom. Predaj inventáru doporučujem zahrnúť pod príjem podľa § 8. K termínu uzatvorenia účtovných kníh je potrebné zohľadniť všetky záväzky a pohľadávky. Záväzok z pracovno-právnych vzťahov vám vznikol rozviazaním pracovného pomeru so zamestnancom. Príjem z titulu predaja inventára vám vznikol po uzatvorení účtovných kníh.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Priznám sa , že som sa pohrávala s myšlienkou nad § 8 odst.1 písm c , ktorý by som považovala za aktuálny vtedy ,ak by som niečo predávala ako FO ,ale netýkalo by sa firemného majetku i keď nim už nie je , ale na druhej strane stále ma zavádza § 6 odst.8 písm a/ príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom .

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    iba doplním ,tento § 8 platí aj pre os.automobil, ktorý bol z majetku vyradený /aj taký, ktorý mal zostatkovú cenu,ZC sa zohľadní pri predaji v § 8/ do os.užívania a bol predaný do 5 rokov.
    Naposledy upravil renča1 : 27.03.06 at 07:50

    peton je offline (nepripojený) peton

    peton
    renča1
    iba doplním ,tento § 8 platí aj pre os.automobil, ktorý bol z majetku vyradený /aj taký, ktorý mal zostatkovú cenu,ZC sa zohľadní pri predaji v § 8/ do os.užívania a bol predaný do 5 rokov.


    Renči s tým si dovolím nesúhlasiť, pretože: najprv citujem §6 ods. 5.

    "Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej činnosti je aj a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka" atď.... a definícia obchodného majetku je v § 2 písm. m) citujem: "obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných práva a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má FO s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, (1-odkaz na zákon o účtov.) eviduje alebo evidovala podľa §6 ods. 11. A teraz buďme múdri. Vivat účtovníci!

    Nakoľko ma to súri a tiež som za § 8, žiaľ zdanenú (na výdavky k nim s prepáčením kašlem), tak to dávam do 8.

    Renči mimochodom, tá ZC osob. auta sa môže uplatniť ako výdavok k príjmu, za ktorý som auto predal. Vlastne, obaja o tom istom len iným spôsobom. Moc Vám všetkým ďakujem. A nebojte patrične to ocením.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    COLOR]
    peton
    Renči s tým si dovolím nesúhlasiť, pretože: najprv citujem §6 ods. 5.

    "Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej činnosti je aj a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka" atď.... a definícia obchodného majetku je v § 2 písm. m) citujem: "obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných práva a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má FO s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, (1-odkaz na zákon o účtov.) eviduje alebo evidovala podľa §6 ods. 11. A teraz buďme múdri. Vivat účtovníci!

    Nakoľko ma to súri a tiež som za § 8, žiaľ zdanenú (na výdavky k nim s prepáčením kašlem), tak to dávam do 8.

    Renči mimochodom, tá ZC osob. auta sa môže uplatniť ako výdavok k príjmu, za ktorý som auto predal. Vlastne, obaja o tom istom len iným spôsobom. Moc Vám všetkým ďakujem. A nebojte patrične to ocením.
    Nie nehovoríme o tom istom, ja som hovorila o os.aute, ktorý bol zaradený v majektu daňovníka a neskôr bol preradený z majetku do osob.užívania . Kdežto ty si hovoril o predaní majetku z firmy pri ktorej sa samozrejme uplatní zostatková cena. To sú dve odlišné veci. Nuž, ale pri preradení sa nemôže uplatniť zostatková cena. Zostatková cena pri preradení auta sa uplatní iba v tedy, ak do 5 rokov predá os.autom., príjem sa musí zdaniť a to už v spomínanom § 8, tak ako tvoje predané veci narp:ERP, atd...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.