Zavrieť

Porady

s DPH na faktúre z minulého roka

28.1. mi prišla vyučtovacia faktúra s dodaním 31.12.minulého roka, ked nechcem podávať DDP ako ju môžem zaučtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Teraz píšem o tuzemských dodávkach:
    Na DPH máte každopádne nárok. V rámci závierky 2013 zúčtujte nefakturovanú dodávku (132/326, 51x/326, 50x/326). V roku 2014 si DPH uplatníte v najbližšom zdaňovacom období (02/2014, 01 už asi nestíhate). Faktúru zaúčtujete 326/321. Na účtovanie xxx/326 máte oporu v Zákone o účtovníctve a Postupoch účtovania (náklady musíte účtovať časovo do obdobia, kedy vznikli). Na uplatnenie práva na odpočet DPH máte oporu v §51 Zákona o DPH. Jednou z náležitostí nároku na uplatnenie práva na odpočet DPH u tuzemských dodávok je "vlastníctvo" faktúry najneskôr do dňa podania DPH, (§ 51 odst 2). Právo môžte uplatniť podľa znenia § 51 odst 2. najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka. Ak faktúru "nevlastní" ani do lehoty na podanie posledného DPH za kalendárny rok, potom právo na odpočítanie uplatní v období, v ktorom faktúru dostane. Pojem "faktúra" v sebe zahŕňa aj "zjednodušenú" faktúru. To, že ste zjednodušenú faktúru "nevlastnili" do dňa podania DPH za posledné obdobie kalendárneho roka (25.01.2014) však dokážete ťažko (napr doklad z ERP firma isto vlastní, ak platila v hotovosti). To že niekto doklad "zabudol" zúčtovať neznamená, že ho nevlastnil registrovaný platca DPH.
    Záver: Z faktúr (nie zjednodušených) za tuzemské dodávky roku 2013 máte právo odpočtu DPH v tom období roku 2014, kedy ste faktúru dostali.
    Zo zjednodušených faktúr za tuzemské dodávky 2013 (u zjednodušených samozrejme len tuzemské) nemáte nárok na odpočet DPH v roku 2014 a ak účtovaním v roku 2014 opravujete nepodstatnú chybu r. 2013, potom DPH z tejto faktúry nie je uznateľným daňovým nákladom.

    LUBY je offline (nepripojený) LUBY

    konateľka LUBY
    Coho sa potom tyka par. 51 odst 2 pism d zakona o dph? podla neho by si ju mohla zauctovat v obdobi kedy dostala fakturu, kedze do datumu podania dp za minule danove obdobie fakturu este nemala
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety veď som písala, že má dve možnosti.
    karakul .... ani jedna možnosť nemusí platiť, nemusí DDP za 12/2013, ani to nebude nedaňový náklad - a dokonca roku 2013 ????
    LUBY Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)
    ...podla tohto pravo na odpocitanie dane vzniklo v obdobi v ktorom platitel dostal fakturu....
    karakul ... ale ja som nič voči tomuto nenamietal
    LUBY reagovala som na Tweety, este som si celkom na tieto inovovane stranky nezvykla:-(
      zbaliť

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    ada 159, vyúčtovaciu faktúru s dátumom dodania 31.12.2013, ktorá prišla 28.1.2014 zaúčtuješ do účtovného denníka s dátumom účtovania 28.1.2014 a bude účtovným prípadom roka 2014, DPH z faktúry si odpočítaš v riadnom daňovom priznaní za január 2014. Pozri si par.51 ods.2 zákona o DPH ktorý jasne hovorí, že odpočítať DPH si môžeš najskôr v zdaň.období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo a najneskôr v poslednom zdaň.období kalendárneho roka za predpokladu, že do dátumu podania daň.priznania za zdaň.obdobie, v ktorom si chceš odpočítať daň máš k dispozícii faktúru. Ak do dátumu daň.priznania za posledné zdaň.obdobia kalendárneho roka nemáš k dispozícii faktúru, daň si odpočítaš v tom zdaň.období, v ktorom dostaneš faktúru, čiže v tvojom prípade v januári 2014. Neviem prečo sa u niektorých účtovníčok na Porade rozšíril názor, že ak mám faktúru s dátumom dodania v decembri 2013, ktorú som nedostal do dátumu podania daň.priznania za december 2013, tak fajka zhasla a daň si môžem odpočítať len v decembri 2013 a musím podať dodatočné daňové priznanie. Tento názor by bol správny iba za predpokladu, že faktúru s dátumom dodania v decembri 2013 by som dostal do dátumu podania daň.priznania za december 2013.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Máš dve možnosti. Buď zaúčtuješ do 2013 alebo do roka 2014. DPh v roku 2013 buď cez DDP alebo potom ako nedaňový náklad roka 2013.
    Naposledy upravil Tweety : 26.02.14 at 13:16
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ada159 ako nedaňovú na 568?
    Tweety 548
    janka.mo a to si nemoze uplatnit dph v 1/2014, ked jej prisla fa az po podani danoveho priznania za 12/2014 v pripade, ze bola vystavena v 1/2014? prepacte ak je to hlupa otazka,
    Tweety môže
      zbaliť

    s DPH na faktúre z minulého roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.