Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku 2013

Môže si uplatniť manžel, ak sa manželka starala o dieťa do 3 rokov, no nepoberala rodičovský príspevok ani príspevok na starostlivosť o dieťa? Ten príspevok poberal manžel. Manželka bola doma, nemala žiaden príjem.
Naposledy upravil misa : 01.02.14 at 07:11
veronikasad dôvod ? Kto poberal RP ?
misa Upresnila som otazku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e

    ak sa tam nenájdeš, tak nesplňaš podmienku a teda sa na Teba nemôže uplatniť odp. pol.. On aj pracoval , aj poberal RP ?

    naviazala si úplne úžasne na tému, kde si mala podrobnú odpoveď na svoju otázku
    odpovedala Ti vlastne aj Katy a R a super blog pripojila Rozalka
    presnejšie odpoveď na svoju otázku ťažko dostaneš. Chce to len trošku čítať.
    http://blog.etrend.sk/mihalblog/nezd...-rok-2013.html

    Po doplnení Tvojich údajov nárok na odpočítateľnú položku na manželku nie je nakoľko nespĺňa podmienku
    - nárok je vždy v prípade, ak manželka poberá rodičovský príspevok - môže to však aj byť prípad, kedy manželka po narodení dieťaťa ešte poberá materské - alebo ak namiesto rodičovského príspevku poberá tzv. "jasličkovné" - teda príspevok na starostlivosť o dieťa
    Naposledy upravil Anik : 01.02.14 at 09:27
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misa RP nepoberal nikto, manžel pracoval a poberal príspevok na starostlivosť o dieťaťa. Neviem či je podmienkou že: stará sa o maloleté dieťa a zároveň musí poberať rodičovský príspevok.
    Anik nemýliš si materskú s rodičovským príspevkom?
    resp. aký príspevok na starostlivosť o dieťa manžel poberal? v akej sume ?
    misa Nie nemylim si. Deti dvojicky zacali chodit na pol dna do sukromnej skolky - od 2,5 rokov. Manzelka poziadala o zrusenie rodicovskeho prispevku - nedostavala ziadny ale bola doma a starala sa o deti ked prisli na obed zo skolky. Manzel je SZCO a poziadal o prispevok na staroslivost o dieta /tzv. jasličkové/ ktore je max 230€ na dieta. Podmienkou vyplatenia toho jaslickoveho je ze sa nemoze poberat rodicovsky prispevok na dane dieta-manzelka zrusila poberanie rodicovskeho prispevku a zaroven ze dotycna osoba pracuje, co manzelka nesplnila, ale podmienku splnil manzel, tak si to mohol uplatnit aj on.
    Xanti No pekne, mng. sa mala ísť zaevidovať na UP , teraz má nedoplatok v ZP na odvodoch, lebo bola dobrovolne nezamestnaná ... kedže ak nemá RP tak neni poistencom štátu ... to ste fakt super poriešili, treba doriešiť ZP
    Anik ak by to jasličkové poberala ona bol by býval nárok ináč nie. Doplnila som Ti to do odpovede
    misa Manzelka si ZP platila sama ako dobrovolne nezamestnana. Ale az ked deti dovrsili 3 roky. Takze ZP je poriesene. A nemohla sa hlasit na urade prace, kedze je stale zamestnancom a v zamestnani cerpa neplatene volno. Budem zistovat dalej, podla mna by mal byt... Dakujem za odpovede.
    Xanti Ak čerpe neplatené volno v zamestnaní, tak zamestnávateľ za nu platil odvody do ZP a ona by mu ich mala refundovať - preplatiť.
    misa Nie, v zamestnani ju museli z dovodu cerpania neplateneho volna odhlasit, a ona si plati odvody sama.
    veronikasad Ak nebola evidovaná na UP, manžel nemá nárok na uplatnenie NČZD na manželku.
    Katy a R len teda na doplnenie - že za tú dobu - pokiaľ neurobili tú zmenu samozrejme nárok je ! (alikvotna časť za mesiace, na začiatku ktorých sa ona strala )
    Anik áno Katka , ale nenapísal, žeby v priebehu roka ešte ona poberala RP - resp. dokedy ona poberala RP a deti chodia od 2,5 roka do škôlky.
    Katy a R samozrejme - predpokladala som, že tú zmenu spravili v roku 2013 ???
    misa Dobry den, tak som patrala dalej a podarilo sa mi ziskat odpoved od kompetentnej osoby Ing. Mihala, podla ktoreho, "Môj názor v takomto prípade je, že môže do mája. Rozhodujúci je vek detí, nie to, že namiesto rodičovského príspevku ste si zvolili jasličkovné." V maji deti dovrsili 3 roky.
    ewita888 ?? tak potom kebyže matka pracuje môže si aj ona naňho uplatniť nčžd do mája, keďže on poberal jasličkovné?? divné..
    misa Tak mi to nedalo a pytala som sa dalej p. Mihala na tento moj pripad a dnes som konecne dostala odpoved. Preto ich publikujem:
    Moja dalsia otazka znela:
    Dobry den, dakujem za Vas nazor. No vsetci ktorych som sa doteraz pytala mi tvrdia ze nie, nakolko jaslickovne som nepoberala ja, ale manzel. Tak neviem.
    Odpoved:
    Starali (Vy) ste sa o dieťa vo veku do 3 rokov? Starali. Nie je rozhodujúce, či ste poberali rodičovský príspevok Vy alebo Váš manžel, nie je rozhodujúce, či ste poberali Vy alebo Váš manžel príspevok na starostlivosť o dieťa alebo rodičovský príspevok alebo materské.
    Preto máte nárok nato, aby si Váš manžel odpočítal nezdaniteľnú časť na manželku.
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    môže si manželku uplatniť aj manžel, ak nemajú oficiálne rovnaké trvalé bydlisko, ale žijú v spoločnej domácnosti? Je to treba nejak dokladovať?
    veronikasad Spoločná domácnosť sa nedokladuje spoločný trvalým pobytom. Ak splňa ostatné podmienky, má nárok na uplatnenie NČZD.
    JAJA11 Ďakujem :-)

    Odpočítateľná položka na manželku 2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.