Zavrieť

Porady

daňové priznanie

Som zamestnaná v TPP, spolu s manželom prenajímame byt, ktorý je v BSP, od októbra 2013. Na zmluve na prenájom sme uvedení obidvaja. Za tým účelom som sa registrovala na DÚ (manžel je SZČO). Môže iba jeden z nás podávať daňové priznanie z príjmov z prenájmu ?
Dopĺňam s voju otázku :
Príjmy za prenájom sú iba za 3 mesiace, za celé toto obdobie nedosahujú polovicu NČZD. Je nutné v DP manžela ako SZČO uviesť príjmy a náklady za prenájom a ja ako zamestnanec si tiež mám podať DP typu A ?
Veľmi pekne ďakujem.
Naposledy upravil elenka : 05.03.14 at 10:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JAJA11 ak nie je v zmluve určené v akom pomere si rozdelia nájom, treba urobiť dodatok a dohodnúť sa na rozdelení, nemusí to byť rovnakým dielom, na manželku trebárs len tých 500 EUR a zvyšok na manžela, rovnakým pomerom potom treba rozdeliť aj náklady...
    elenka Ďakujem. V zmluve o prenájme nie je spomenuté o daňovom priznaní nič. Aký dodatok mám urobiť?
    JAJA11 dodatok k zmluve, kde uvediete akým spôsobom sa budú deliť príjmy z prenájmu... výhodné je dať na každého aspoň tých 500 eur, o kotré si môže každý daňovník znížiť príjem z nájmu....
      zbaliť

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    V podstate odpovedám na upresnenie otázky
    oslobodených od ddane je 500 eur na daňovníka z príjmu za prenájom. Ak ste obidvaja registrovaný na DÚ môže si každí z Vás uplatniť tých oslobodených 500 eur ostatné sa musí uviesť v DP . Ak by si uplatnil napr, 1 z Vás len tú 500 oslobodenú čiastku tak vo svojom DP ju nemusí uviesť.
    avšak ten druhý zostávajúci príjem do DP uviesť musí a primerane urobiť aj prepočet výdavkov ku koeficientom , ktoré výjdu potom tieto výdavky môžem primerane k príjmu uplatniť a zdaniť.
    Ak by si to bola ty čo budem mať po rozdelení vo svojom DP povinnosť priznať príjmy z prenájmu tak musíš podať DP typ B nie A.
    A ešte čo sa týka tvojej poznámky, že príjmy z prenájmu nedosahujú polovicu NČZD teba sa to netýka nakoľko toto môže využiť len človek, ktorý nemá žiaden iný príjem.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    čo ak manželka nemá pridelené DIČ? asi si nemôže uplatniť príjmy z prenájmu... má niekto s tým skúsenosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.