Zavrieť

Porady

Ako zdaniť v DP typ B pasívny príjem z licenčnej zmluvy?

Prosím o pomoc, lebo som už úplne zacyklená. Mám FO nepodnikateľku, ktorá mala okrem príjmov §5 jednorázový príjem plynúci z licenčnej zmluvy uzavretej na základe § 40 autorského zákona, teda ide o pasívny príjem spadajúci do §6 ods.4 ZDP. Výška odmeny bola 950,-EUR. Podala by som DP typ B, ale kam s tou odmenou? Do §6 aj keď je nepodnikateľ, alebo do §8 ostatných príjmov. Aké výdavky sa dajú k tejto odmene uplatniť? Paušálne asi nie, keďže nie je podnikateľka. Jááááj som stratená - prosím prosím o pomoc.
9 komentárov     zbaliť
Mila123 je pridelené dič? ak áno, daj to do § 6, ak nie je daj to do § 8 ZDP
a odpočítaj 500 € oslobodenú sumu podľa § 9 ZDP ak ju nepoužil inde....
bejka76 nie je pridelené DIČ
Mila123 jednoznačne do § 8 ZDP, výdavky max. na dosiahnutie príjmu, bez možnosti použiť nčzd, pravdepodobne príde nedoplatok z RZZP
bejka76 ak to budem považovať za ostatný príjem §8 ods. 1 a uplatním 500,-EUR oslobodenie, základ 450 EUR ktorý dostanem môžem zahrnúť do celkového základu dane na odpočet nezdaniteľnej čiastky na daňovníka? Mám trošku obavu, pretože z pasívnych príjmov nie je možné odpočítať tuto nezdaniteľnú položku.
Mila123 ani z pasívnych a ani z § 7 či 8 ZDP neodpočítaš nčzd
ewita888 ale pri par. 6 ods. 4 si môže uplatniť paušálne výdavky
bejka76 O.K. tak už mám v tom hokej. Tak milé dámy dať teda radšej príjem na §6 a uplatniť 40% paušálne výdavky, alebo sa tváriť, že ide o ostatný príjem §8? Ak nie je porebné pridelenie DIČ, tak som naklonená radšej dať to pod §6 ods. 4. K danej odmene má FO riadne uzavretú písomnú licenčnú zmluvu.
Biba01 registracia je povinna pri prijme podla §6 ods. 4 :https://www.financnasprava.sk/sk/obc...ostRegistracie
prijem z licencnej zmluvy spada pod §6 ods. 4, na tento prijem sa vztahuju pausalne vydavky.
bejka76 Veľmi pekne všetkým ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    do DP tab. 1 riadok 11 - máš to napísané priamo v tvojej otázke.. výdavky môžeš použiť paušálne..
    bejka76 aj v tomto prípade ak sa jedná o FO nepodnikateľku, ktorá nemá pridelené DIČ?
    Mila123 opora v zákone? v ktorom?

    Ako zdaniť v DP typ B pasívny príjem z licenčnej zmluvy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.