Zavrieť

Porady

výmena poistiek za ističe

Dík za všetky rady. Budem konkrétnejší. Chcem vymeniť el.inš. v dome. To je v poriadku, to dodavatela nezaujima, to je za elektromerom. Mne sa jedná o výmenu starych poistiek za ističe, dorobiť hl. 25A istič /ak by ovšem nato vyžadovali ďalšie úpravy-premiestnenie el.meru , zmenu prípojky....tak by som to robil bez hl.ističa a nechal pôvodné 3 hl. poistky./ Mňa zaujíma , či to takto môžem urobiť,aby som neprišiel do rozporu so zákonom a keď to bude všetko prerobené, pžiadať dodávatela o odblombovanie el.mera previesť pripojenie naň a znova ho dať zablombovať.


Všetko je to umiestnené v stene domu/viď obr./ na pertinaxovej doske.Prívod je robený káblom cez strešník, vedený do el.meru, a stade cez poistky do domu.
Chcem vedieť či môžem nahradiť hl. poistky 25 A hl. ističom bez ohlásenia /bol som sa na elek. informovať a oni to už berú ako rekonštrukciu a mám taký pocit,že oni budú odo mňa chcieť prerobiť celú prípojku na novo-nový projekt, kábel ťahať zemou, el.mer na hranicu pozemku ..../ Ak nie tak potom hl.istič nedávať, nechať 3 hl. poistky a ostatné poistky vymeniť za ističe. Zablombovaný je len el.mer,ak bude treba a nebude sa to dať bez odblombovania napojiť, tak by som požiadal elektrárne, ked budem mať všetko pripravené o odblombovanie a keď mi to elektrikár zapojí , znova ho dať zablombovať. Ešte podotýkam, že v zmluve mi figuruje hl. istič ako 0,0 A. Alebo skúsiť dať žiadosť, a tam vyslovne napísať , že sa domontuje len hl. 25A istič. Ak má dakto s tým skúsenosti, prosim poraďte mi, či mi to povolia elebo budú chcieľ komplet meniť prípojku, ako som to už opísol.
Ďakuje za rady.
Naposledy upravil vinco631 : 16.03.14 at 15:58
canbo Je potrebné doplniť o ktoré poistky sa vám jedná . Poistky na dome ( poistková skriňa na prívode do domu, alebo poistky v elektromerovom rozvádzači,alebo na elektromerovej doske ,alebo zaslať schému ,alebo fotku.
command Co by na tom malo byt z rozporom zo zakonom? Ja by som sa skor spýtal či ti to dovolia takze ako prve by si mal kontaktovat bud dodavatela alebo skor distribuciu a tam sa pýtať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Čiže jedná sa o "rekonštruovanú" prípojku


    ( Pri výmene stĺpov drevených za betónové sa vymieňali drôty k nástrešníku za kábel. Staré prípojky mali poistky na stĺpe v izolante , ale pri takýchto zmenách ostali prípojky často bez istenia až neskor sa osadzali poistkové skrine na mieste spojenia zo starým rozvodom.Niekedy sú na nástrešníku, inde pod nastrešníkom.)

    A mať takúto prípojku je dosť nebezpečný stav , pretože prívodný kábel z verejného rozvodu nieje istený.( Iba ak v trafe, ako vývod ) Tieto prípojky sú na výnimku z .... ponechané v užívaní .( buď do poruchy, alebo do rekonštrukcie)
    Vy sa pokúšate oklamať sám seba .
    Áno dá sa vymeniť poistky za ističe , ale je potrebné dodržať určité pravidla.
    Ak je prípojka vedená cez poistkovú skriňu HDS ( neje to váš prípad "Prívod je robený káblom cez strešník, vedený do el.meru,") tak sa pri rekonštrukcii domu ,pri výmene rozvodov vymenie poistky za ističe , ale nie preto že poistky sú zle ,ale ,preto že ističe zaberú menej miesta a je vytvorených viac okruhov a pribudajú prúdové chrániče ,zvodiče prepätia....

    Platí ,že po rekonštrukcii musí splňovať rozvod elektriny ,dnes platné predpisy a normy...

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    vseobecne vzate, dodavatela zaujma hlavny istic a elektromer, cast zanim neriesi.
    Volakedy ale bol hlavny vypinac, elektromer a poistky v jednej skrini. Takze spravidla tato skrina ma zaplombovany montazny plech co kryje aj poistkove spodky. To jest vymena bude znamenat celkovy zasah do rozvadzaca a na 99% bude nutne informovat aj dodavatela. No a ten takmer na 100%bude pozadovat upravu merania na hranicu pozemku....

    výmena poistiek za ističe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.