Zavrieť

Porady

Kontrolný výkaz - koeficient

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pár otázok ohľadne Kontrolného výkazu. Jedna spoločnosť, v ktorej účtujem má koeficient 0. 99,9% jej činnosti tvoria oslobodené činnosti a raz za rok vystaví jednu faktúru za poraden.činnosť, ale to ani zdaleka nestačí, aby sa jej koeficient pohol z 0. Keď podám výkaz DPH, mám v ňom vyplnený iba riadok 15, teda oslobodená činnosť. V takomto prípade podávam aj kontrolný výkaz? V prípade, že áno, je čistý a nie je tam nič napísané alebo mám tam dať jednu faktúru, pri ktorej uplatňujem koeficient 0, uvediem ju tam, so všetkými údajmi a do kolónky odpočítaná daň uvediem iba 0? V inej firme mám koeficient 2. Faktúry rozdeľujem na tie, ktoré súvisia s oslobodenými činnosťami a nemám tam nárok na odpočet DPH a nikdy mať ani nebudem. Druhú skupinu mi tvoria faktúry k prevádzke, kde si uplatňujem odpočet 2 (súvisia s našimi zdaniteľnými obchodmi, kde každý mesiac odvádzam DPH na výstupe) a tieto faktúry uvádzam aj v kontrolnom výkaze so všetkými potrebnými náležitosťami, akurát v riadku odpočet nedávam 100% ceny, ale len 2% Otázkou je, či mám uvádzať aj faktúry, ktoré súvisia s čisto oslobodenými činnosťami a nemám pri nich nárok na odpočet DPH. Treba ich tam uviesť a pri nich v riadku odpočítaná daň zapísať 0 alebo ich do kontrolného výkazu nemám zahrnúť vôbec? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vodniksro je offline (nepripojený) vodniksro

    vodniksro
    prva firma - KV ano, bude prazdne, dosla fa s uplatnenim dane 0,- eur v B2 uvedena nebude

    §78aKontrolný výkaz

    (1) Platiteľ je povinný podať kontrolný výkaz elektronickými prostriedkami za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré je povinný podať daňové priznanie, do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Ak platiteľ podá daňové priznanie pred 25. dňom po skončení zdaňovacieho obdobia, je povinný podať kontrolný výkaz v deň podania daňového priznania. Platiteľ nie je povinný podať kontrolný výkaz za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie, v ktorom

    a) nie je povinný uviesť žiadne údaje o plneniach,

    b) je povinný uviesť len údaje o dodaní tovaru oslobodeného od dane podľa § 43 alebo § 47 alebo údaje o dodaní tovaru podľa § 45 a súčasne v ktorom neuvádza údaje o odpočítaní dane alebo uvádza len odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. d).

    druha firma - budu vo vykaze len tie, ktore suvisia s cinnostami, kde je koef. 0,02; fa s odpoctom 0,- eur do KV nepojdu
    pri B.2 je text: udaje z prijatej faktury, z ktorej prijemca plnenia uplatnuje odpocitanie dane .... no a vy si neuplatnujete ziadnu dan, takze preto neuvadzate tie plnenia, na ktore nemate narok, v KV

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    vylakala ma otazka, lebo odpovedi som az tak dobre neporozumela, napr.
    faktura má danový základ 100 eur, dph je 20 eur,
    v kontrolnom výkaze to bude presne takto, hoci máme koeficient 0,80 ?
    a samozrejme az v DP DPH tento daný koeficient zohladním, tak ako som to robila doteraz?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katuliK1986 nie úplne. v časti B.2 uvediete danú faktúru, vyplníte potrebné údaje, že ZD je 100,- sadzba 20% a daň je 20,- a stĺpec 7 výška odpočítanej dane, tam vyplníte len to číslo, ktoré si odpočítavate, teda 16,- EUR vo vašom prípade. tak to robí ja s tým našim koeficientom 0,02
    aktaK dakujem za odpoved, pravdupovediac teraz tápem, pretože som nevedela, ze to má byt v mojom softveri... neprisla som na to ani doteraz, ja som si myslela, ze koeficient preratam jednou sumou az v DP, ako som to robila doteraz, a nebol problem...Vám to softvér preratava??
    katuliK1986 neviem, aký máte softvér, náš softvér má na výber rôzne daňové skupiny a ja si vyberiem jednu na koeficient a tam si zadám hodnotu koeficientu a podľa toho mi to preráta aj do výkazu DPH, aj do kontrolného výkazu
    aktaK ja mám elall, doteraz, kym nebol KV som koeficient prepociatavala az ked som vyplnovala DP DPH, proste som v uctovnictve ako takom koeficient neriesila, na to som mala v exceli urobenu tabulku, aby som sa nestratila a pre poriadok ) boooze, teraz sa citim za blbuuu,... asi nikto v tomto uctovnictve neuctuje?
    katuliK1986 nemáte sa prečo cítiť za blbú ;-) možno sa vám niekto ozve, kto tento softvér používa, my máme proluc a tam mi to zohľadňuje pri DPH aj pri KV, dokonca KV mi urobí sám v programe a ja si to už len skopírujem do KV na financnej správe a je. akurát mi tam nedával tie faktúry, ktoré nie sú v skupine s nárokom na odpočet a teraz som nevedela, či to tak má byť alebo je to chyba programu. takže to tak malo byť.
    aktaK katulik, vdaka, ze ste ma nasmerovali, rano som volala do firmy, naviedli ma, ako mozem spatne doklad po doklade doplnit navyse udaj o koeficiente..
    zistila som, ze v denniku a ani nikde v JU sa to nepremietne, jedine v KV, takze to ani neurobi zmetok v uctovnictve, co som rada...
    este raz vdaka, ze som sa skrz tuto otazku, ktoru som nezadala ani ja, nieco podstatne dozvedela
      zbaliť

    Kontrolný výkaz - koeficient

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.