Zavrieť

Porady

AKO ZAMESTNAVATELA PRESVEDCIT ABY MA PO UKONCENI RD ZAMESTNAL NA 1 DEN???

Vsetky prispevky ohladom ukoncenia pracovneho pomeru po RD som si precitala. Aby som mala co najvysiiu podporu chcem aby ma vo firme po ukonceni RD nechali zamestnanu este 1-2 dni. Ide o to, ze moje miesto je obsadene. Dovolenku nemam, lebo po ukonceni MD mi ju preplatili. Potom som nastupila na RD.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Renata, keďže si po skončení MD riadnu dovolenku čerpala, na teba sa pri výpočte dávky v nezamestnanosti nevzťahuje § 108 odst. 3 Zákona o sociálnom poistení

    (3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období podľa odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určí z vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. To platí aj pri opakovanom čerpaní rodičovskej dovolenky, ktorá bezprostredne nadväzuje na obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca počas poskytovania materského. Takto určený denný vymeriavací základ nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ podľa druhej vety.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Renata NB Veronika ja velmi dakujem za odpoved a ako sa teda bude robit vypocet davky?
    veronikasad Prever si najskôr u zamestnávatela či ti po skončení MD vykázali čerpanie dovolenky (preplatenie by bolo v rozpore so Zákonníkom práce). Ak bola dovolenka skutočne čerpaná, vymeriavacím základom pre výpočet dávky v nez. bude náhrada za čerpanú dovolenku. Ak k tomu uplatníš postup o ktorom som písala nižšie, môžeš si VZ zvýšiť.
    Renata NB končila som materskú dovolenku 5.12.2011 a od 6.12.2011 do 12.1.2012 som čerpala riadnu dovolenku. Od 13.1.2012 ma nahlásili do Sociálnej poisťovne, že nastupujem na rodičovskú dovolenku a do ZP Dôvera ma nahlásili taktiež.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kedže už nemáš dovolenku, ktorú by si si mohla čerpať, tak asi ťažko. Je to len a len na jeho rozhodnutí a tvojich argumentov pre. Bola chyba si si dala preplatiťi dovolenku, a zamestnáv. týmto aj porušil zákon.
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Renata NB Vobec ma nenapadlo po MD si dovolenku nechat, ked mi dali moznost ju preplatit... netusila som ze za 2 a pol roka to olutujem.. Teraz som mudrejsia ale uvidime... Diky za konment
    veronikasad Dovolenka počas trvania prac.pomeru sa neprepláca, čerpala si ju v súbehu s poberaním RP. Budeš mať vyplatené odstupné po skončení prac.pomeru ?
    veronikasad Kedy bude mať dieťa 3 roky, resp. kedy končíš rod.dovolenku ?
    Renata NB oki, skratka nemam uz dovolenku, co mi komlikuje celu situaciu . Odstupne bude vyplatene urcite.
    Renata NB Dcerka nastupuje 1.5 do MS ale 3rokz bude mat 19.5, takze rod.dovolenku budem mat do 19.5
    veronikasad Počas RD ti nemôže dať zamestnávatel výpoveď. Oznám zamestnávatelovi (písomne, mesiac vopred), ukončenie RD k 30.4.2014. 1,5, je štátny sviatok, na 2.5. si naplánuj celodenné vyšetrenie u lekára a týmto dňom ukonči pracovný pomer dohodou. Podnet na ukončenie prac.pomeru (z org.dôvodo) musí byť ale zo strany zamestnávatela, inak ti nárok na odstupné nevznikne.
    Renata NB Ja som myslela, ze 19.5 mi skonci RD. 20.5 pridem do firmy a dohodneme sa o ukonceni 21.5...
    veronikasad Takto sa to nerobí. Ukončenie RD treba oznámiť mesiac vopred... Môžeš končiť aj tak ako som napísala v predch.príspevku, o RP za mesiac máj neprídeš...
    Renata NB Dakujem Veronika, musi sa koncit vzdy k 1 v mesiaci? Alebo mozem poslat oznam cca 15.4, ze mi konci k 19.5 RD a 20.5 pojdem k Mudr. a 21.5 pridem do firmy a ukoncime PP dohodou ... moze byt?
    veronikasad Isť do firmy 21.5. je neskoro

    § 144 Zákonníka práce
    Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

    (1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.
    Renata NB 20.5?
    veronikasad Pred skončením RD treba isť za zamestnávatelom a "rozumne" sa s ním dohodnúť. Ak bude iniciatíva na rozviazanie prac.pomeru z tvojej strany, odstupné nedostaneš a potom aj ten § v prvý deň trvania prac.pomeru bude zbytočný ...
    Renata NB Ale ano mame medzi sebou korektny vztah a pracovala som tam 15 rokov, takze chcela som sa len pripravit abz som ho rozumne presvedcila, ze pre zamestnavatela ten den-dva v praci po RD nie je nijakou zatazou aby sa toho nebal, na ostatnych veciach, my sa urcite dohodneme, toho sa nebojim. Ide iba o to aby pochopil, ze mne to zavazi pri vypocte davky. Nebude problem ani s odstupnym. Ja sama velmi nerozumiem tomu pozadiu a citim sa neista v tejto teme. Viem len ze potrebujem jeden den po RD pracovat ale preco to tak je neviem a tazko to budem vysvetlovat zamestnavatelovi, ked som sama neista. Som sa do toho teraz zamotkala ... ja nie som uctovnik a tieto veci nejako plynuli mimo mna vzdy. Netusim aky je kde postup a nasla som tuto stranku a vela nazorov, ktore mi pomohli pochopit pozadie... Veronika si veli zlata, ze sa aj mojmu dotazu venujes, ani nevies aka som vdacna....
    veronikasad Renatka, ako laikovi je ti ťažko vysvetliť, prečo treba takto postupovať. Dôvod by mala ovládať Vaša mzdárka, tá musí (alebo mala by) vedieť rozdiel v platení odvodov keď pracovný pomer končí posledným dňom RD a keď je poistenie v SP aspoň na jeden deň obnovené.
    Renata NB oki tak tej som uz pisala pred dvomi dnami a cakam na odpoved ...
      zbaliť

    LukyKs je offline (nepripojený) LukyKs

    Vylúčený člen LukyKs
    Musíš mať "pekné modré oči" a rozumné argumenty (napr. : Dačo za dačo)
    Renata NB No modre oci nemam ale skusim to snad po 15 rokoch by m mohli vyjst v ustrety... Dakujem pekne za koment

    AKO ZAMESTNAVATELA PRESVEDCIT ABY MA PO UKONCENI RD ZAMESTNAL NA 1 DEN???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.