Zavrieť

Porady

stravné lístky

ahojte poraďaci,
chcela by som poprosiť o radu...píše sa, že zamestnávateľ si môže uplatniť 55% zo str.jednotky.. Myslela som si, že keď má str.listok za 60,- Sk, môže si uplatniť iba 55% z tejto sumy, tj. 33,-Sk.. ..Môže si uplatniť pri tomto lístku 55% z 89,- Sk, tj. 49,-Sk a zamestnanec doplatí iba 11,- Sk?? veď potom je už jedno za koľko je lístok, keď zvyšok platí zamestnanec..
dík

... mám ešte doplňujúcu otázku ... zamestnali sme dôchodcu...sme povinní aj jemu dať stravné lístky ???
Naposledy upravil Jata : 05.04.06 at 06:11 Dôvod: doplnenie otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jata
    ahojte poraďaci,
    chcela by som poprosiť o radu...píše sa, že zamestnávateľ si môže uplatniť 55% zo str.jednotky.. Myslela som si, že keď má str.listok za 60,- Sk, môže si uplatniť iba 55% z tejto sumy, tj. 33,-Sk.. ..Môže si uplatniť pri tomto lístku 55% z 89,- Sk, tj. 49,-Sk a zamestnanec doplatí iba 11,- Sk?? veď potom je už jedno za koľko je lístok, keď zvyšok platí zamestnanec..
    dík
    Môže si uplatniť maximálne 55% z89.-, t.j. 48,95.-.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jata
    ahojte poraďaci,
    chcela by som poprosiť o radu...píše sa, že zamestnávateľ si môže uplatniť 55% zo str.jednotky.. Myslela som si, že keď má str.listok za 60,- Sk, môže si uplatniť iba 55% z tejto sumy, tj. 33,-Sk.. ..Môže si uplatniť pri tomto lístku 55% z 89,- Sk, tj. 49,-Sk a zamestnanec doplatí iba 11,- Sk?? veď potom je už jedno za koľko je lístok, keď zvyšok platí zamestnanec..
    dík

    Zamestnávateľ uplatní do výdavkov 55% z hodnoty zakúpeného stravného lístku . To znamená , že nemôžeš zakúpiť 60 Sk a55 % počítať z 89,- Sk .

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zita5
    Zamestnávateľ uplatní do výdavkov 55% z hodnoty zakúpeného stravného lístku . To znamená , že nemôžeš zakúpiť 60 Sk a55 % počítať z 89,- Sk .
    Práveže ZP to umožňuje. Podľa § 152 ods.3:

    (3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

    môže prispieť aj viac, než 55% hodnoty stravy. Zákon hovorí, že najmenej, teda ak kúpi 60 sk lístky, tak môže zaplatiť zamestnávateľ 48,95 sk plus príspevok zo soc. fondu a zamestnanec tých zvyšných cca 11 sk.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Súhlasím s Chobotom a Majkou. Najmenej 55% z ceny jedla a najviac 55% z výšky stravného pri prac. ceste od 5-12 hod (t. j.89 Sk).

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ups ..... moji milí máte pravdu ...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Poda ZP § 152 ods. 3 ma zamestnavatel moznost vyberu akejkolvek ciastky z intervalu od 55% z ceny listka do 55% z maximalneho stravneho. V tvojom pripade od 33 do 48,95/lístok.

    azalka je offline (nepripojený) azalka

    azalka
    Stretli ste sa niekto s kontrolou z Inšpektorátu práce vs. strava zamestnancom? Moja skúsenosť je, že podľa nich 44,- Sk(v tom čase to bolo tých 55%, ak sa nemýlim+ príspevok SF) a že to nepostačuje, pretože sa za to nenajedia. Ako by ste im prosím Vás oponovali, veď ich stanovisko je možné chápať tak, že mi navyšujú pripočítateľnú položku, teda daň z príjmu?!!!! čo by ste navrhovali, ako sa brániť alebo obhajovať?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    azalka
    Stretli ste sa niekto s kontrolou z Inšpektorátu práce vs. strava zamestnancom? Moja skúsenosť je, že podľa nich 44,- Sk(v tom čase to bolo tých 55%, ak sa nemýlim+ príspevok SF) a že to nepostačuje, pretože sa za to nenajedia. Ako by ste im prosím Vás oponovali, veď ich stanovisko je možné chápať tak, že mi navyšujú pripočítateľnú položku, teda daň z príjmu?!!!! čo by ste navrhovali, ako sa brániť alebo obhajovať?
    Na stravu ma prispievat este aj zo SF.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    azalka
    Stretli ste sa niekto s kontrolou z Inšpektorátu práce vs. strava zamestnancom? Moja skúsenosť je, že podľa nich 44,- Sk(v tom čase to bolo tých 55%, ak sa nemýlim+ príspevok SF) a že to nepostačuje, pretože sa za to nenajedia. Ako by ste im prosím Vás oponovali, veď ich stanovisko je možné chápať tak, že mi navyšujú pripočítateľnú položku, teda daň z príjmu?!!!! čo by ste navrhovali, ako sa brániť alebo obhajovať?
    Oponoval by som tým, že podľa ZP zamestnávateľ mí iba prispievať na stravu, nie uhradiť mu celé jedlo. Preto je v ZP vymedzený rozsah príspevku zamestnávateľa, ktorý bol v tomto prípade použitý na výpočet príspevku. Číže zamestnávateľ presne dodržal ustanovenie ZP. Žiadny zákon mu neprikazuje dávať zamestnancovi nad rámec tohto príspevku (ak odmyslím tie odrobinky zo soc. fondu). A už vôbec nemôžu prikazovať dávať zamestnancovi z nedaňových nákladov na stravu.

    Nech oni uvedú, o čo opierajú svoje tvrdenie.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som celkom nesuhlasila s tym, ze mozem nakupit listky za 60 Sk a zamestnancovi prispiet 55 % zo sumy 89 Sk. Tych 55 % musim vypocitat z nejakeho dokladu (v tomto pripade je dokladom stravny listok) a nie z ustanovenia zakonnika prace, resp. nariadenia vlady o zvyseni sumy stravneho.

    turbo je offline (nepripojený) turbo

    Stavebný inžinier turbo
    Ale však dokladom je stravný lístok - 60,- Sk. Zamestnavateľ je povinný prispieť min 55 % z ceny jedla resp. stravného lístka, ale môže prispieť až do výšky 55 % zo sumy 89 Sk. Takže odpočítateľná položka je 48,95 Sk, ktorá je nižšia ako 60 Sk a tak je čím výdavok dokladovať.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    1/Paragraf 152 odst.1,2 Zákonníka práce pojednáva o povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancovi stravu.......túto u Vás zabezpečenú majú .....čiže v tom nevidím problém.

    2/ § 152 odst.3 ZP pojednáva príspevku zamestnávateľa . Tu však nie je stanovené niečo naviac , čiže ak firma dá zamestnancovi i 60Sk stravný lístok , tak literu zákonu splnila , a myslím , že Inšpektorát práce by to mal akceptovať , nemôže predsa firmu nútiť do niečoho na čo nemá napríklad .

    Je pravdou , že firma má prispievať aj zo SF , pokiaľ to finančne vychádza....a vôbec ak je nejaká výška tvorená , pretože vo firmách s malým počtom zamestnancov a s minimálnou mzdou ide o zanedbateľnú čiastku .

    Takže nemáte sa podľa mňa čoho obávať .
    Naposledy upravil Zita5 : 03.05.06 at 06:02

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.