Zavrieť

Porady

Ešte raz trovy exkúcie

4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?
Usporiadat
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Nikto nevie poradiť?
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Prosím, prosím poraďte mi ak viete...........................
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

4326
Prosím, prosím poraďte mi ak viete...........................
Ste v konkurze?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Neviem, či pre exekučné trovy platí aj niečo iné ale ak obsahujú DPH tak by mali spĺňať náležítostí dané zákonom:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru
a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Vyzval by som ich písomne a žiadal odpoveď. Zákon o DPH im nedáva možnosť nevystaviť faktúru.
Vyčíslenie trov exekúcie by sa dalo považovať za faktúru, ak bude spĺňať náležítosti podľa zákona.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Nie, v konkurze nie sme. Ide o neuhradené poistné voči SP. Ktoré bolo uhradené, exekúcia bola ukončená a boli vyučtované trovy exekúcie s DPH. Keďže podľa mňa je nárok na uplatnenie DPH z tvov, volala som do exek. úradu aby mi vystavili faktúru ale oni tvrdia, že nárok naodpočet DPH nie je a nie je to ani náš daňový výdavok.
Dôvod prečo som chcela vystaviť fa je ten, že na liste, ktorý má názov vyčíslenie trov konanie, nemajú uvedené čislo IČ DPH ale DPH majú vyčíslenú.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
To, či máte nárok na odpočet DPH nemá vplyv na povinnosť vystaviť "faktúru" v súlade so zákonom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

4326
Nie, v konkurze nie sme. Ide o neuhradené poistné voči SP. Ktoré bolo uhradené, exekúcia bola ukončená a boli vyučtované trovy exekúcie s DPH. Keďže podľa mňa je nárok na uplatnenie DPH z tvov, volala som do exek. úradu aby mi vystavili faktúru ale oni tvrdia, že nárok naodpočet DPH nie je a nie je to ani náš daňový výdavok.
Dôvod prečo som chcela vystaviť fa je ten, že na liste, ktorý má názov vyčíslenie trov konanie, nemajú uvedené čislo IČ DPH ale DPH majú vyčíslenú.
Trovy exekúcie sú podľa mňa nedaňovým nákladom, pretože exekúcia je vedená proti Vám.
Naposledy upravil Tweety : 05.04.06 at 13:51 Dôvod: povinný v exekúcii
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Môžes mi uviesť § zákona o dani z príjmov? A čo s DPH - uplatniť alebo neuplatniť odpočet.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Majka , podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

v Cenigovej sa píše, že trovy exekúcie sa účtujú na 538.
ČI sú daňové alebo nie, to tu písané nie je.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Ja som to zaúčtovala následovne:
Trovy 538
Ostatné náklady: 538
DPH 343
Spolu 379
teda 538, 343/379
Nie som si ale istá, či daňové alebo nedaňové a teraz ma zneistila pracovníčka ex. úradu aj ohľadne DPH.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

renča1
Majka , podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
Práve čítam knihu od Ing. Dobšoviča, Daňové výdavky, kde sa o.i. píše, že ak sú trovy na dosiahnutie príjmov, tak sú daňovými nákladmi, ale to nie je ich prípad., preto by to mali vylúčiť zo základu dane.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
ja osobne by som si neuplatňovala DPH - podľa mňa sú to nedaňové výdavky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
veď od začiatku ide o dosiahnutie príjmov pre firmu, ktorá zamestnáva zamestnancov. Zamestnanci pre firmu pracujú a na základe ich výkonu firma predá tovar....a dosiahne zdan.príjem. Prečo by to nemal byť ich prípad?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

renča1
veď od začiatku ide o dosiahnutie príjmov pre firmu, ktorá zamestnáva zamestnancov. Zamestnanci pre firmu pracujú a na základe ich výkonu firma predá tovar....a dosiahne zdan.príjem. Prečo by to nemal byť ich prípad?
Lenže to bola exekúcia na firmu.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ja chápem, že ide o exek.na firmu a sú to daňové náklady /výdavky/, podľa § ktoré som uviedla v príspevku č.10. Prikladám vám aj link na overenie:
http://www.porada.sk/t8303-uroky-z-exekucie.html
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
renča1
Majka , podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
§19/3j a §19/2a - ani vo vysvetlivkách som nenašiel tvoju interpretáciu.
k odst.2 a, - ide o výdavky, ktoré síce nie su vymenované v zákone, ale povinnosť ich zaplatenia vyplýva z osobitných zákonov. Napr. koncesionárske popl., výdavky platené občanovi vykonávajúcemu civilnú službu, tvorba SF.
Uvedené ustanovenie neplatí pre pokuty a sankcie, ktoré sú tiež povinnýmmi platbami podľa osobitných predpisov. To, že sú nedaňovým výdavkom vyplýva z §21.
§19/3j- hovorí o daniach z nehnuteľnosti, z MV a p.
Zahŕňa napr. aj správne a súdne popl., kt. súvisia s činnosťou daňovníka, z ktorej dosahuje príjmy. Neplatenie svojich záväzkov sa nedá posúdiť ako takáto činnosť.

Do pozornosti dávam skôr § 21 /2a, myslím, že trovy exekúcie nemožno považovať za zmluvnú pokutu.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Pekne sa to tu zamotáva, nenašla som v zákone o DPH nič o tom, že nemám nárok na odpočet DPH. Ak aj zaúčtujem trovy exekúcie ako nedaňový náklad, nemám nárok ani naodpočet DPH?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
benka
§19/3j a §19/2a - ani vo vysvetlivkách som nenašiel tvoju interpretáciu.
k odst.2 a, - ide o výdavky, ktoré síce nie su vymenované v zákone, ale povinnosť ich zaplatenia vyplýva z osobitných zákonov. Napr. koncesionárske popl., výdavky platené občanovi vykonávajúcemu civilnú službu, tvorba SF.
Uvedené ustanovenie neplatí pre pokuty a sankcie, ktoré sú tiež povinnýmmi platbami podľa osobitných predpisov. To, že sú nedaňovým výdavkom vyplýva z §21.
§19/3j- hovorí o daniach z nehnuteľnosti, z MV a p.
Zahŕňa napr. aj správne a súdne popl., kt. súvisia s činnosťou daňovníka, z ktorej dosahuje príjmy. Neplatenie svojich záväzkov sa nedá posúdiť ako takáto činnosť.

Do pozornosti dávam skôr § 21 /2a, myslím, že trovy exekúcie nemožno považovať za zmluvnú pokutu.
POZRI SI napr: PORADCU č.5-6 a komentár k daným parag.a odstavcom.
Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
renča1
Ja chápem, že ide o exek.na firmu a sú to daňové náklady /výdavky/, podľa § ktoré som uviedla v príspevku č.10. Prikladám vám aj link na overenie:
http://www.porada.sk/t8303-uroky-z-exekucie.html
Zbehol som narýchlo pripnutý link, ale oporu v zákone to má veľmi chabú. Neexistuje k tomu nejaké usmernenie z DR ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať