Zavrieť

Porady

Ešte raz trovy exkúcie

4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Patrí to pod:

poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani § 19 ods.3 písm.j) a to napr:
- správne poplatky zaplatené podľ zákona č.145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ( napr. vydanie živn.listu alebo konces.listiny)
- súdne poplatky podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych popl.a popl. za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov ( poplatky vo veciach obch.registra, poplatky za konanie súdov v obchod.veciach)
- miestne poplatky podľa zákona č.582/2004 Z.z. o miest.daniach a meistnom poplatku za kom.odpady a drob.stavebné odpady v znení neskor.predpisov.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
renča1
POZRI SI napr: PORADCU č.5-6 a komentár k daným parag.a odstavcom.
Podľa:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd..
PORADCA nie je inštitúcia oprávnená dať záväzné stanovisko k jednotlivým §. Uznávam, že ich komentáre sú v drvivej väčšine správne, ale v tomto prípade by som si dovolil oponovať § 21 / 1

§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, .....

Ako chceš preukázať, že zaplatenie trov exekúcie súvisí so zdaniteľným príjmom.

Myslím si, že táto maličkosť bola v predmetnom komentári k zákonu opomenutá.
Doporučujem poslať dopyt na DR.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
renča1
Patrí to pod:

poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani § 19 ods.3 písm.j) a to napr:
- správne poplatky zaplatené podľ zákona č.145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov ( napr. vydanie živn.listu alebo konces.listiny)
- súdne poplatky podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych popl.a popl. za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov ( poplatky vo veciach obch.registra, poplatky za konanie súdov v obchod.veciach)
- miestne poplatky podľa zákona č.582/2004 Z.z. o miest.daniach a meistnom poplatku za kom.odpady a drob.stavebné odpady v znení neskor.predpisov.
1. Správne popl. - nepatrí to tu
2. Súdne popl. - nepatrí to tu
3 Miestne popl. - nepatrí to tu

Máš perfektne vymenované zákony, ale trovy exekúcie sa platia podľa zákona 233/1995.

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Sú to výdavky podľa § 19 odst.2 písm a/
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
správne popl.,súdne, miestne podľa § 19 ods.3 písm.j)
exek.náklady , konces.poplatky podľa § 19 ods.2 písm.a)
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
benka
1. Správne popl. - nepatrí to tu
2. Súdne popl. - nepatrí to tu
3 Miestne popl. - nepatrí to tu

Máš perfektne vymenované zákony, ale trovy exekúcie sa platia podľa zákona 233/1995.

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ???
§ 19 ods.2 písm.a)
exek.náklady platené exekútorovi podľa zákona č.233/1995 Z.z. o súdnych exek. a exekučnej činnosti /Exekučný poriadok/ v znení neskorších predpisov. Ide o odmenu, náhradu hotových výdavkov a nárhadu za stratu času (trovy exek.), ktoré podľa § 196 exek.zákona uhrádza povinná osoba.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Vedel by som si predstaviť trovy exekúcie ako daňový náklad iba v prípade uplatnenia §203 zákona 233/1995 Zz, príp.§17-19 zákona 288/1995

Na vyjasnenie tejto témy som zadal dotaz na DRSR.

Po ich vyjadrení to tu prilepím.
Naposledy upravil Milan Benka : 05.04.06 at 06:09
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Mimochodom, nezdôvodnili ste ani jedna svoje odpovede na otázku :

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ??? ( v zmysle pôvodne zadanej témy )

0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
benka
Mimochodom, nezdôvodnili ste ani jedna svoje odpovede na otázku :

Ako súvisí zaplatenie trov exekúcie s činnosťou, z ktorej príjmy podliehajú dani ???
Podľa môjho názoru , nezaplatenie odvodov do sociálnej poistovne , ktoré priamo vyplývajú z príjmov firmy SZČO resp. PO a pokiaľ firma nemá dostatok financií na ich zaplatenie , čo privedie firmu k exekúcii, je to dôvod na uplatnenie výdavkov týchto exekučných poplatkov .Takto to vidím ja . A nielen pri odvodoch to môže byť aj kvôli úhradám dod. fa , pretože skutočne vo firmách je situácia veľa krát nie dobrá po finančnej stránke .
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Benka, budem rada ak tu prilepíš to vyjadrenie z DRSR. Tiež som im už zadavála otázku, ale zatiaľ mi neprišlo od nich žiadne vyjadrenie.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Zita5
Podľa môjho názoru , nezaplatenie odvodov do sociálnej poistovne , ktoré priamo vyplývajú z príjmov firmy SZČO resp. PO a pokiaľ firma nemá dostatok financií na ich zaplatenie , čo privedie firmu k exekúcii, je to dôvod na uplatnenie výdavkov týchto exekučných poplatkov .Takto to vidím ja . A nielen pri odvodoch to môže byť aj kvôli úhradám dod. fa , pretože skutočne vo firmách je situácia veľa krát nie dobrá po finančnej stránke .
Toto by som mohol akceptovať ako dôvod v prípade, že firma ( SZČO, PO ) mi preukáže platobnú neschopnosť počas celého obdobia od nezaplatenia vymáhaného záväzku. V opačnom prípade by som to posudzoval ako zámerné vyhýbanie sa povinnosti platiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Teraz som našla v publikácii " 1 000 riešení " a citujem :

Číslo 5/2005 - otázka číslo 797

Exekučné poplatky a exekučná odmena

Otázka :
Účtovná jednotka účtuje v jednoduchom účtovníctve . Uhradila exekučné poplatky a exekučnú odmenu u povinného pri vykonaní exekúcie .
Sú exekučné poplatky uznané ako daňové výdavky ?

Odpoveď:

Zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v § 19 rieši čo možno uznať za daňový výdavok. V súlade s § 19 odst.2 písm.a/ uvedeného zákona daňovými výdavkami sú výdavky , ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov , pričom napríklad ide o výdavky podľa zákona č.233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch v znení neskorších predpisov .

Za výkon exekútorskej činnosti patrí exekútorovi odmena,náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času . Tieto náklady uhrádza povinný a sú výdavkami, na ktoré sa zákon o dani z príjmov odvoláva v § 19 ods.2 písm.a/, t.j. sú daňovými výdavkami .

Spracovala Ing.Jana Mederová

To isté by platilo pre PÚ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
4326
Nie, v konkurze nie sme. Ide o neuhradené poistné voči SP. Ktoré bolo uhradené, exekúcia bola ukončená a boli vyučtované trovy exekúcie s DPH. Keďže podľa mňa je nárok na uplatnenie DPH z tvov, volala som do exek. úradu aby mi vystavili faktúru ale oni tvrdia, že nárok naodpočet DPH nie je a nie je to ani náš daňový výdavok.
Dôvod prečo som chcela vystaviť fa je ten, že na liste, ktorý má názov vyčíslenie trov konanie, nemajú uvedené čislo IČ DPH ale DPH majú vyčíslenú.

too benka : asi si prehliadol , že sa jedná o odvody do SP .
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Neprehliadol, čítal som to.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ok , ale aj napriek tomu som veľmi zvedavá akú odpoveď Ti dajú . Myslím , že skôr ako o 30 dní ani nemôžeš očakávať , ale potom to prilep na Poradu .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
Ok , ale aj napriek tomu som veľmi zvedavá akú odpoveď Ti dajú . Myslím , že skôr ako o 30 dní ani nemôžeš očakávať , ale potom to prilep na Poradu .
Zitka ja ju mám a ja ti ju pošlem, ak ju niekde nájdem. Mám dokonca písom.vyjadrenie z DÚ, už 3 roky účtujem exekuov.firmy a firmy vo vyrovnaní. Všetky firmy sú povinné auditom čo je aj dalším dôkazom. Prajem ti pekný deň.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Renátka ďakujem vopred .Zíde sa .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Súhlasím so Zitou5 a s Renčou1.
EXEKUČNÉ NÁKLADY SÚ DAŇOVO UZNANÉ. NEMÁM VYJADRENIE Z DRSR, ALE VEĎ UVEDENÉ § SAMI O SEBE HOVORIA O DAŇOVEJ UZNATEĽNOSTI.
ÚČTUJÚ SA NA ÚČTE 538 A DOKONCA JE AJ NÁROK NA UPLATNENIE DPH.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Nárok na uplatnenie odpočtu DPH nie je vo všetkých prípadoch.
Pozri: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=24230 viď príspevok ALBO
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

4326
Prečítala som si príspevky na porade ohľadne trvov exekúcie. Exekúcia je vedená voči nám. Mám od exekútora vyčíslenie trov aj s DPH. Na tom papieri ale nemajú ich IČ číslo. Tak som tam volala aby mi zaslali faktúru, kvôli odpočtu DPH. Ich ekonómka mi povedala, že nemáme nárok na odpočet DPH ani na uznanie trov do nákladov, že oni nám fakútru nevystavia. Ako postupovať?
Rovanako ako si myslím , že nemáte nárok na odpočítanie dane, si myslím že ide o nedaňový výdavok. Vy ste si totiž zanedbali povinnosť a ten výdavok, nebol výdavok nutný na dosiahnutie a zabezpečenie vašich príjmov. To je myslím základné kritérium pre uznanie výdavkov.
To v tom poradcovi je príliš všeobecný názor. Sú určite prípady platby povinného, kedy by sa dali aj tieto náklady obhájiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať