Zavrieť

Porady

Akým spôsobom sa uplatňuje daňová strata?

Zdravím všetkých. Chcem sa opýtať, ako sa uplatňuje daňová strata pri právnickej osobe. Zo zákona o dani z príjmu som vyčítala, že daňovú stratu možno odpočítať rovnomerne počas najviac štyroch bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období. Chápem to teda správne, že keď spoločnosti vznikla strata 120 000, v nasledujúcom roku si môže od svojej daňovej povinnosti odpočítať 1/4 tejto straty, t. j. 30 000???
A druhá otázka je, či sa daňové straty napočítavajú, v prípade, že by spoločnosť aj v nasledujúcom roku dosiahla daňovú stratu.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Asi to nechápeš správne. Ak spoločnosti vlani vznikla strata /toho roku ešte nemohla/, tak ju môže uplatniť ešte do roku 2020 ... lebo vznikla v čase, keď bol v platnosti zákon, ktorý umožňoval uplatniť stratu počas siedmich období. Ak bude v nasledujúcom roku /za 2014/ zisk, vyšší ako 120000, tak stratu uplatníš celú, bez delenia na 1/4. Ak aj v nasledujúcom roku vznikne strata, tak sa spočíta s tou za vlaňajšok a môže sa uplatniť do 2018, potom strata za 2014 prepadá, ale strata za 2013 trvá ešte do 2020. Over si to podľa § 52, ods. 8, zodp.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hena22 Nemáš pravdu. uplatnenie straty do roku 2013 je riešené v prechodných ustanoveniach a je retroaktívne. Je k tomu síce aj podanie na ústavnom súde, ale zatiaľ to bohužiaľ platí takto: stratu z roku 2009 si treba uplatniť v plnej výške v roku 2014. kumulatívnu stratu za roky 2010-2013 si uplatníš rovnomerne v najbližších 4 rokoch (2014-2017) po 1/4. Na tú časť straty, ktorú si nedokážeš uplatníť v jednotlivom roku strácaš definitívne nárok. Je to síce nefér, ale bohužiaľ treba naplniť štátnu kasu...
    Adiks Takto ako píše a_je_to by to po správnosti malo byť, ale zákon je žiaľbohu retroaktívny.
    a_je_to hej ... hej ... je to tak. Na tie prechodné ustanovenia brutálne retroaktívnej povahy som pozabudol ... už som bol asi ospalý. A ešte som zákon nedoštudoval do konca. Ale aspoň som vyprovokoval Henu 22 k správnej odpovedi ... :-) . Bez toho by ju neposkytla. Dve ustanovenia potvrdzujú to, čo som napísal a tretie ho neprípustne mocensky a jednofarebne neguje. Jednoducho povinne predpisuje z účtovných strát vyrábať daňové zisky a potláčanie strát. Aby bolo dosť peňazí pre vykrytie daňových prázdnin zahraničných firiem a preudosociálnu politiku.
      zbaliť

    Akým spôsobom sa uplatňuje daňová strata?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.