Zavrieť

Porady

Výpoveď po RD z nadbytočnosti a podpora v nezamestnanosti

Viem, že na túto tému už bolo popísané dosť, ale mám niekoľko nezodpovedaných otázok. Ako som zistil žena po dovŕšení 3 rokov dieťaťa a ukončení rodičovského príspevku nemá žiadnu ochranu podľa zákonníka práce a zamestnávateľ ju môže prepustiť z nadbytočnosti (ak sa mýlim prosím opravte ma).
Moje otázky sú ohľadne mojej manželky, ktorá vo firme pracovala 14 rokov a po ukončení rodičovskej dovolenky jej zamestnávateľ oznámil, že nemá pre ňu miesto:
Ak sa nám dcéra narodila 5.5.2011, kedy mala by nastúpiť do práce? 5.5.2013 a lebo v iný deň?
Keďže bola doma 3 roky, veľa sa píše, aby po ukončení RD si zobrala 1 deň dovolenky a ostatnú nevyčerpanú dovolenku si dala preplatiť (ona má 42 dni dovolenky), kvôli vymeriavaciemu základu. Aby sa jej vymeriavací základ pre podporu nezamestnanosti nevyrátaval z minimálnej mzdy.
Vie my niekto povedať, koľko jej vyjde podpora v nezamestnanosti, keď pred pôrodom mala základ 564,30 € a približné mesačné prémie cca 140 € a posledný priemerný hodinový zárobok bol 4,4696 € pred pôrodom, t.j. za 1.Q 2011. So zamestnávateľom sa dohodne po RD na vyčerpaní 1 dňa dovolenky a tým istým dňom ukončí pracovný pomer dohodou z nadbytočnosti a zbytok 41 dní si dá preplatiť a bude jej aj vyplatené 4 mesačné odstupné. Vie mi niekto to približne vypočítať, aká jej vyjde podpora v nezamestnanosti?
Do podkladov na výmer podpory v nezamestnanosti sa berie aj vyplatenie zvyšnej dovolenky a aj odstupné alebo nie?
Prípadne mi viete poradiť niečo lepšie, aby dostala manželka čo najvyššiu podporu v nezamestnanosti.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. ked zamestnavatel zarusi pracovne miesto, moze prepustit ktorehokolvek zamestnanca (okrem vynimiek ako napr. tehotne), RD s ty nema nic spolocne.
    2. nastup po RD manzelka musela predsa pisomne 1 mesiac dopredu oznamit (povinnost zo Zakonnika prace). Najneskorsi termin nastupu do prace je 6.5. (do 5.5. trva RD)
    3. Podpora aj dovolenka jej budu vyplatene z priemeru zo zakladnej mzdy (premie ani priemer za 2011 s tym nemaju nic spolocne) - ak vsak bude mat len 1 den cerpanie dovolenky a zvysok jej zaplatia, vyjde jej maximalna podpora.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Flash Čo sa myslí pod pojmom maximálna podpora? Je to 26,4658 € / deň alebo iná suma v závislosti na vyššie uvedené údaje?
    ivka70 To zavisi od toho, v ktorom obdobi sa bude registorvat. kedze je to 50% z maximalneho vymeriavacieho zqakladu na poistenie v nezamestnanosti. aktualne je maximalny denny vymeriavaci zaklad 52,9316 EUR, max. denna podpora je polovica z toho.
    Flash Chce sa registrovať hneď po ukončení pracovného pomeruˇ(po vyčerpaní 1 dňa dovolenky) a platia vyššie údaje, t.j. základná mzda, počet dní preplatenej dovolenky a 4-násobné odstupné. Len neviem, či pri týchto údajoch to bude taká čiastka alebo nie?
    ivka70 Ta poznamka bola len kvoli tomu, ze max. VZ sa meni.
    V tomto prvom polroku 2014 plati to, co je napisane hore.
      zbaliť

    Výpoveď po RD z nadbytočnosti a podpora v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.