Zavrieť

Porady

Čerpanie sociálneho fondu

Prosím o radu.
Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili a že čerpáme len prispievaním na stravu?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika68
Prosím o radu.
Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili a že čerpáme len prispievaním na stravu?
Ako ste mohli viac vyčerpať ako bol stav účtu?. Vyčerpať sa dá len do výšky skutočne pridelených prostriedkov.
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

No este kym som ja nastupila do spolocnosti, bolo odsuhlasene, ze sa zo SF bude prispievat na stravu zamestnancov 7,5% z ceny stravneho listku. Je to zakotvene aj v internej smernici. Takze proste sa cerpalo a povinne pridely nestacili. Taktiez zatial nie su ine moznosti pridelu do SF.
No a neustale nam ten rozdiel narastal, az nam ku koncu roku robi nieco vyse 2000 Sk. Ale inak auditor nic na to nehovoril. Mozno si to nevsimol ) Alebo to mozno az tak nevadi....neviem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika68
No este kym som ja nastupila do spolocnosti, bolo odsuhlasene, ze sa zo SF bude prispievat na stravu zamestnancov 7,5% z ceny stravneho listku. Je to zakotvene aj v internej smernici. Takze proste sa cerpalo a povinne pridely nestacili. Taktiez zatial nie su ine moznosti pridelu do SF.
No a neustale nam ten rozdiel narastal, az nam ku koncu roku robi nieco vyse 2000 Sk. Ale inak auditor nic na to nehovoril. Mozno si to nevsimol ) Alebo to mozno az tak nevadi....neviem.
A nedá sa prideliť zo zisku? ak nestačí z nákladov. Ale to chce prehodnotiť celý prídel do S.F.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skôr si to nevšimol, ale čudovala by som sa. Na SF je osobitný riadok v Súvahe a vy ste tam museli mať mínus.
Ak ste prečerpali, odporúčam dotovať SF zo zisku - nech na to konateľ myslí a navrhne použiť zisk aj takým spôsobom. VZ schváli nejaký ročný príspevok tak, aby ste mohli dodržať predchádzajúce dohody o výške príspevku na stravné.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
servus... časová zhoda, fajn nie? a ešte aj názorová, to je super...:p :p :p
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
No tak to sa vam moc nepodarilo. Podľa mňa to vadí a mali by ste to opraviť. Navrhujem aby zamestnanci vrátili peniaze do pokladne v takej výške aby sa vám aspoň vynuloval soc. fond. Nemôžete čerpať niekde, kde nič nie je !
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jozef I
No tak to sa vam moc nepodarilo. Podľa mňa to vadí a mali by ste to opraviť. Navrhujem aby zamestnanci vrátili peniaze do pokladne v takej výške aby sa vám aspoň vynuloval soc. fond. Nemôžete čerpať niekde, kde nič nie je !
to hádam nemyslíš vážne.........
ako vtip dňa to beriem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lida
servus... časová zhoda, fajn nie? a ešte aj názorová, to je super...:p :p :p
Lidka a ešte k tomu trinástka, to bude šťastieee...
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Fakt netuším, čím som ťa tak rozveselil???? Alebo sa budeš len smiať a nič viac k tomu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jozef I
Fakt netuším, čím som ťa tak rozveselil???? Alebo sa budeš len smiať a nič viac k tomu?
naozaj som sa pobavila... nič v zlom, teraz chápem, že si to myslel vážne.
Ale ja som sa vyjadrila, ak si si nevšimol..... príspevok č. 4 - tuším.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Tvoje vyjadrenie som čítal, ale myslel som vysvetlenie tvojho smiechu nad mojim prispevkom.
A mám ešte otázku: ako vyrovna firma soc. fond ak nemala zisk????
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

No zo zisku tvorit SF nemôžme, lebo bola strata ( Ale zvýšili sme od apríla mzdy o 15%, tak dúfam, že sa to napraví. Inak by nás zamestnanci zožrali, keby si mali doplácať na lístok viac, ako doteraz. A čo sa týka súvahy... ano mali sme tam mínus 2.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monika68
No zo zisku tvorit SF nemôžme, lebo bola strata ( Ale zvýšili sme od apríla mzdy o 15%, tak dúfam, že sa to napraví. Inak by nás zamestnanci zožrali, keby si mali doplácať na lístok viac, ako doteraz. A čo sa týka súvahy... ano mali sme tam mínus 2.
Potom ostáva prehodnotiť prídel z nákladov na jednu stravenky, to ste asi podcenili.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Je možné odsúhlasiť aj prídel nad povolenú tvorbu podľa zákona o soc. fonde. Samozrejme, že tento mimoriadny prídel bude nedaňovým nákladom.
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Ja som na to upozorňovala konateľov, že treba znížiť príspevok na stravu zo SF hneď ako som nastúpila do spoločnosti. Nesúhlasili....práve z toho dôvodu - čo som písala hore - nespokojnosť zamestnancov.
Tak myslím, že asi jedine to zvýšenie miezd nám snáď pomôže.
A vadí to, že celý SF čerpáme len prispievaním na stravu?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Monika68
A vadí to, že celý SF čerpáme len prispievaním na stravu?
Každý sa prikryje len takou perinou na akú má. Jediné východisko je podľa mňa to, ako som uviedol v predchádzajúcom príspevku. Lebo mám dojem, že ani navýšenie zdrojov SF v súvislosti so zvýšením miezd nemáte prepočítané. Mimoriadny prídel by Vám pomohol aj vytvoriť podmienky na čerpanie aj na iné účely.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jozef I
No tak to sa vam moc nepodarilo. Podľa mňa to vadí a mali by ste to opraviť. Navrhujem aby zamestnanci vrátili peniaze do pokladne v takej výške aby sa vám aspoň vynuloval soc. fond. Nemôžete čerpať niekde, kde nič nie je !
ja som sa pobavila len nad týmto. Aj ked je všetko možné. Ale zamestnanec chybu neurobil, príspevok bol schválený ... chybu urobila firma.
A dodatočne žiadať vrátenie príspevku mi pripadá absurdné.

Ak nie je zisk, môže sa prideliť viac z nákladov, ale z nedaňových.
SF by mal byť dostatočne vysoký aby postačoval nA plánované výdavky/príspevky. Toi je jasné. Možno to aj bolo zo začiatku prepočítané, ale stravné sa zvyšovalo, platy nie, tých 7,5% bolo stále viac.... a tak prečerpali.
1. treba vyrovnať schodok
2. treba prijať opatrenia na čerpanie len do výšky tvorby.
3. 100% len na SL sa mi javí ako porušenie zákona o SF, mala by tam byť rezerva na regeneráciu.

4. prehodnotiť SL, jeho výšku, či sa jedná o "gastro" - malo by sa kupovať v nižšej hodnote, zabezpečiť, aby sa prednostne účtovalo maximum do nákladov (550 z 89 Sk bez ohladu na nom. hodnotu SL.
Ak sa jedná o stravenky v klasickej ZJ skontrolovať správnosť výpočtu príspevku do nákladov.
........................
Nechcela som urazit, len som spontánne zareagovala... v dobrom.
Ak to bolo nevhodné, resp. inak pochopené, tak mi prepáč.
Na Krahuliach ta pozvem na pivo...
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Lida
........................
Nechcela som urazit, len som spontánne zareagovala... v dobrom.
Ak to bolo nevhodné, resp. inak pochopené, tak mi prepáč.
Na Krahuliach ta pozvem na pivo...
Priznávam ze sa ma to trochu dotklo. Lebo som nechapal co konkretne ti bolo smiesne. Je jasne ze zamestnanci za to nemozu a chybu spravila firma. Ale ja som ziadnu blbost nenapisal. Da sa to riesit niekolkymi spôsobmi ako si uviedla i sama. Da sa to vyriesit aj formou ako som spomenul ja, aj ked si ti zda absurdna. Myslel som to teoreticky: vystavy sa blocek ze vratili peniaze do pokladne ( to co bolo nad ramec tvorby ) a v rovnakej vyske sa moze dat blocek napr. na repre. Je to rychle a bezbolestne. V kazdom pripade vsak prehodnotit to cerpanie do nasledujuceho obdobia.
Samozrejme suhlasim s riesenim tohto problemu tak ako si napisala vo svojom prispevku. Som rád, ze sa to vysvetlilo.

No a co sa tyka tvojho pozvania, rad by som ho prijal, ale asi sa tejto akcie nezucastnim, aj ked by som strasne rááád !
0 0
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Lida ďakujem za radu, ale:

1. ako môžem dorovnať schodok? Ja dúfam, že sa dorovná tým zvýšením platov, podľa mojich prepočtov do konca roku 2006 by to mohlo vyjsť. Ak nie, ako ešte? Bez toho, žeby museli spoločníci niečo zacvakať?
3. zamestnanci sami súhlasili s tým, že budú čerpať celý SF len na stravu...bolo to jednohlasne odhlasované vraj kým som nastúpila, ale žiadny zápis o tom nie je. Len v internej smernici je zakotvené, že zamestnávateľ prispieva na stravu zo SF 7,5% z ceny gastrolístka.
4. máme gastrolístky v cene 80,- Sk, do nákladov dávame maximum, čiže 55%. Ak by sme zvyšovali cenu gastrolístka, podľa internej smernice by sme mali dodržať 7,5% (((
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Monika68
Lida ďakujem za radu, ale:

1. ako môžem dorovnať schodok? Ja dúfam, že sa dorovná tým zvýšením platov, podľa mojich prepočtov do konca roku 2006 by to mohlo vyjsť. Ak nie, ako ešte? Bez toho, žeby museli spoločníci niečo zacvakať?
3. zamestnanci sami súhlasili s tým, že budú čerpať celý SF len na stravu...bolo to jednohlasne odhlasované vraj kým som nastúpila, ale žiadny zápis o tom nie je. Len v internej smernici je zakotvené, že zamestnávateľ prispieva na stravu zo SF 7,5% z ceny gastrolístka.
4. máme gastrolístky v cene 80,- Sk, do nákladov dávame maximum, čiže 55%. Ak by sme zvyšovali cenu gastrolístka, podľa internej smernice by sme mali dodržať 7,5% (((
528/472 - prídel nad rámec povinného prídelu (prip. položka k základu dane..... tak som myslela vyrovnať schodok. Čo sa týka toho zacvakania, tak už zacvakali, lebo fond je prečerpaný. Z vyslovene vlastného vrecka nemusia.... vyrieši sa to v daňovom priznaní.
teraz je maximum 55% z 89 Skl, aj ked mate 80Sk lístky, tak do nákladov môžete dať tých 48,95 Sk.
0 0
Načítať ďalšie