Zavrieť

Porady

Neplatené voľno a odvody

Mam zamestnanca, ktory mal polovicu mesiaca neplatene volno. Jeho hruba mzda za odpracovane dni nedosahuje mimimalny vymeriavaci zaklad pre odvod poistneho. Zdravotne poistenie musim doplatit za zamestnavatela aj zamestnanca do stanoveneho minima. Ako je to v socialnej poistovni? Ratam minimalny VZ podla odpracovanych dni, alebo tam tiez plati len jeden mesacny minimalny VZ, t.j. musim doplatit poistne aj tam? Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Pre SP je počas neplateného voľna prerušené poistenie - a za tú dobu sa poistné do SP neplatí. T.j. minimálny základ pre SP sa kráti za kalendárne dni neplateného voľna.
0 0
Adriana Feketeova Adriana Feketeova
dakujem za rychlu odpoved
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

Ahoj Poradaci!

Rada by som sa spytala jednu otazocku.

Zamestnankyna, od 1.1. do 30.11. 2005 na neplatenom volne (po materskej) z dovodu celodennej starostlivosti o dieta do 6 rokov (k 30.11. rozviazany pracovny pomer, pokracuje v starostlivosti o dieta). Podla zakona o ZP by takato osoba mala byt poistencom statu, vsak? Bolo potrebne nahlasit tento status do poistovne? Ak tak neurobila, bude musiet doplatit odvody za sept - nov 2005 ako by bola len na neplatenom volne a za december ako samoplatitel?

Zamestnavatel omylom zaplatil nejake preddavky - 520,- za zamestnanca a 1300 za zamestnavatela? V pripade, ze splni na cely rok podmienku poistenca statu (nemala ziadny prijem), moze podat rocne zuctovanie a vyziadat zaplatene preddavky spat?

Dakujem.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

somij
Pre SP je počas neplateného voľna prerušené poistenie - a za tú dobu sa poistné do SP neplatí. T.j. minimálny základ pre SP sa kráti za kalendárne dni neplateného voľna.
Pozor na registračný list do sociálnej poisťovne - treba prerušiť poistenie, po skončení neplatené voľna ukončiť prerušenie.
0 0
petra_m petra_m

petra_m je offline (nepripojený) petra_m

petra_m
Ahoj Poradaci!

Rada by som sa spytala jednu otazocku.

Zamestnankyna, od 1.1. do 30.11. 2005 na neplatenom volne (po materskej) z dovodu celodennej starostlivosti o dieta do 6 rokov (k 30.11. rozviazany pracovny pomer, pokracuje v starostlivosti o dieta). Podla zakona o ZP by takato osoba mala byt poistencom statu, vsak? Bolo potrebne nahlasit tento status do poistovne? Ak tak neurobila, bude musiet doplatit odvody za sept - nov 2005 ako by bola len na neplatenom volne a za december ako samoplatitel?

Zamestnavatel omylom zaplatil nejake preddavky - 520,- za zamestnanca a 1300 za zamestnavatela? V pripade, ze splni na cely rok podmienku poistenca statu (nemala ziadny prijem), moze podat rocne zuctovanie a vyziadat zaplatene preddavky spat?

Dakujem.
Mozete sa, prosim, niekto vyjadrit k mojej otazke. Dakujeeeem!
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Nadviažem ešte na tému neplateného voľna. Potrebujem sa iba uistiť, či bude môj postup správny. ZC je predvolaný ako svedok, podľa ZP má nárok na prac. voľno bez náhrady mzdy (t.j. neplatené voľno), nebude to však celý deň, ale iba max. 5 hodín. V takomto prípade NEDÁVAM RLFO do SP nie je to prerušenie poistenia ? Čo sa týka ZP od 1.1.06 platí, že min. VZ sa kráti o dobu NV, ktorú musí ZĽ poskytnúť ZC podľa ZP. Bude to O.K.?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

mam takyto pripad, v mesiaci august zamestnanec v období 1-3.8. pracoval, od 4.-24.8. mal neplatene volno a od 25.8.-31.8. cerpal dovolenku. za odbodie prace a dovolenky mu vysla hruba mzda 3365 Sk. poistné na zdravotné poistenie mu vyslo spolu 472 Sk. Kedze podla zakona musi platit minimalne zo 6900 Sk, je mi jasne, ze doplatok vo vyske 494 Sk musi doplatit. Doplaca to za neho zamestnavatel, ktory uzavrel so zamestnancom dohodu o zrazkach. Moja otazka znie, zamestnanec uhradí iba poistné za oddobie, ked bol na neplatenom volne (15dní)co vychadza 467 Sk (966/31x15dní), alebo uhradza iba ten rozdiel do 966 Sk, teda 494 Sk. Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Danka Kosibová
mam takyto pripad, v mesiaci august zamestnanec v období 1-3.8. pracoval, od 4.-24.8. mal neplatene volno a od 25.8.-31.8. cerpal dovolenku. za odbodie prace a dovolenky mu vysla hruba mzda 3365 Sk. poistné na zdravotné poistenie mu vyslo spolu 472 Sk. Kedze podla zakona musi platit minimalne zo 6900 Sk, je mi jasne, ze doplatok vo vyske 494 Sk musi doplatit. Doplaca to za neho zamestnavatel, ktory uzavrel so zamestnancom dohodu o zrazkach. Moja otazka znie, zamestnanec uhradí iba poistné za oddobie, ked bol na neplatenom volne (15dní)co vychadza 467 Sk (966/31x15dní), alebo uhradza iba ten rozdiel do 966 Sk, teda 494 Sk. Dakujem
Za celý mesiac zaplatí zamestnávateľ do ZP 4% +10% zo 6900.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

to mi je jasne,ze to zaplati zamestnavatel,no zamestnavatel si bude zaplatene poistné za zamestnanca za obdobie neplat. volna narokovat u zamestnanca. a to mi nie je celkom jasne, v akej vyske.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Danka Kosibová
to mi je jasne,ze to zaplati zamestnavatel,no zamestnavatel si bude zaplatene poistné za zamestnanca za obdobie neplat. volna narokovat u zamestnanca. a to mi nie je celkom jasne, v akej vyske.
Len ak jeho mzda nedosiahne hranicu pre minimálny odvod t.j. 6900 Sk.
A hradiť by mal 10% zo zvýšeného odvodu (za zamestnávateľa) a v prípade že mzda nebude dostatočná pre odvod za zamestnanca tak aj 4% zo zvýš.vym.základu za zamestnanca.
Zvýšený vym.základ - skutočný vymeriavací základ = základ pre náhradu od zamestnanca.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

Danka Kosibová
to mi je jasne,ze to zaplati zamestnavatel,no zamestnavatel si bude zaplatene poistné za zamestnanca za obdobie neplat. volna narokovat u zamestnanca. a to mi nie je celkom jasne, v akej vyske.
4% zo 6900 mu normálne zrazí zo mzdy. Na zrazenie časti zo zamestnávateľových 10 % nemá zamestnávateľ zákonný nárok, ak ste sa uzavreli dohodu o zrážke, tak podľa znenia tej dohody. Ale treba upozorniť, že sa jedná o preddavky a možno na konci roka budú tieto navyše zaplatené preddavky zamestnancovi aj zamestnávateľovi vrátené, tak som zvedavá ako to, čo zamestnávateľ zrazil zamestnancovi podľa dohody vráti tomu zamestnancovi.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Zamestnanec prestal od 01.08.2006 chodiť do práce z nám neznámeho dôvodu - čiže absencia.
Dňa 09.08.2006 sme s ním z tohoto dôvodu rozviazali pracovný pomer.
Do sociálnej poisťovne som mu na registračnom liste nahlásila absenciu.
Ako budem postupovať pri výpočte mzdy za 8/2006 , keďže VZ má nula ?
ďakujem za rady , kacena
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kacena
Zamestnanec prestal od 01.08.2006 chodiť do práce z nám neznámeho dôvodu - čiže absencia.
Dňa 09.08.2006 sme s ním z tohoto dôvodu rozviazali pracovný pomer.
Do sociálnej poisťovne som mu na registračnom liste nahlásila absenciu.
Ako budem postupovať pri výpočte mzdy za 8/2006 , keďže VZ má nula ?
ďakujem za rady , kacena
Na SP má nahlásené prerušenie a potom ukočenie PP. Takže tam nemusíš platiť nič.
Na ZP musíš zaplatiť odvod z minimálnej mzdy za obdobie 1.8.2006-9.8.2006 za zamestnanca aj za zamestnávateľa.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
A ako vypočítam tie minimálne odvody ? Ráta sa to za kalendárne alebo pracovné dni ?
Ja by som to vypočítala takto :
6900 : 23 dní / 22 pracovných dní + 1 sviatok / = 300 Sk / deň
počet pracovných dní od 01.08.2006 do 09.08.2006 : 7 dní
7 x 300,-Sk = 2100,-Sk - vymeriavací základ , z ktorého zaplatí zamestnanec 4% a zamestávateľ 10%.
Bude to tak správne ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

kacena
A ako vypočítam tie minimálne odvody ? Ráta sa to za kalendárne alebo pracovné dni ?
Ja by som to vypočítala takto :
6900 : 23 dní / 22 pracovných dní + 1 sviatok / = 300 Sk / deň
počet pracovných dní od 01.08.2006 do 09.08.2006 : 7 dní
7 x 300,-Sk = 2100,-Sk - vymeriavací základ , z ktorého zaplatí zamestnanec 4% a zamestávateľ 10%.
Bude to tak správne ?
Ja myslím, že je to správne.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Poprosím o radu.
Na RLFO zamestnanca na neplatenom voľne nahlásim ako dôvod prerušenia pod č. 1 alebo 2?
1. pracovné voľno bez náhrady mzdy...
2. dlhodobé uvoľnenie z prc. pomeru...

Pekne ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Janiela
Poprosím o radu.
Na RLFO zamestnanca na neplatenom voľne nahlásim ako dôvod prerušenia pod č. 1 alebo 2?
1. pracovné voľno bez náhrady mzdy...
2. dlhodobé uvoľnenie z prc. pomeru...

Pekne ďakujem
1.pracovné voľno bez náhrady mzdy
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
katkaj
1.pracovné voľno bez náhrady mzdy

Ďakujem, ďakujem.
0 0
ivanaj ivanaj

ivanaj je offline (nepripojený) ivanaj

Mam v tom nejaky mismas. Musi zamestnavatel platit odvody do zdravotnej poistovne alebo nie? Ak sa nedohodol ze bude platit, mozem poslat prerusenie do zdravotnej poistovne?
vela dikov
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

ivanaj
Mam v tom nejaky mismas. Musi zamestnavatel platit odvody do zdravotnej poistovne alebo nie? Ak sa nedohodol ze bude platit, mozem poslat prerusenie do zdravotnej poistovne?
vela dikov
Ak sa pýtaš na neplatené voľno, toto nie je pre ZP prerušeníum poistného (to nezávisí od dohody). Zamestnávateľ musí zaplatiť poistné do ZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať