Zavrieť

Porady

Trvanie pracovnej zmeny

...gúglim a gúglim, ale nie som o nič múdrejšia, tak sa opýtam priamo a prosím aj o priamu, t.j. polopatistickú odpoveď:



Koľko trvala pracovná zmena (pri pružnom pracovnom čase) v deň, keď v dochádzke má zamestnanec uvedené, že

7.00 - 13.00 pracoval (= 6 hodín)

13.00 - 14.00 bol u lekára ? (= 1 hodina) (= spolu 7 hodín)

Zároveň kolónku o prestávke vyplnenú nemá, teda v skutočnosti (asi) na obede nebol, ale hneď po skončení práce o 13.00 frčal k lekárovi.

--------------------

Pýtam sa preto, lebo neviem, či do fondu pracovného času za príslušný mesiac sa mu za ten deň zaráta celých 7 hodín (od 7.00 do 14.00), alebo len 6:30, lebo sa automaticky odráta polhodina na obed.

Pretože podľa § 91odsek (1):

A) ak pracovná zmena je celých 7 hodín (t.j. 7.00 - 14.00), tak prestávku u nás odrátavame automaticky (nikoho sa nepýtame, či ju skutočne aj čerpal, ak nie - je to jeho problém)

B) ale ak pracovná zmena v ten deň predstavuje len skutočne odpracovaný čas, t.j. 6 hodín (od 7.00 do 13.00, a čas 13.00 - 14.00 je prekážka v práci s náhradou mzdy), tak potom sa prestávka neodratúva (ak ju naozaj nečerpal), a za ten deň má "odpracované" čistých 7 hodín.

---------------------

Aspoň takto uvažujem ja a podľa mňa by bola správna odpoveď B - ak mu v ten deň pribudne do mesačného odpracovaného času doba od 7.00 do 14.00 (lebo aj ten lekár sa mu ráta, nemusí ho nadrábať), je to viac ako 6 hodín, a teda treba "automaticky" uplatniť § 91odsek (1), t.j. odrátať polhodinu prestávky, aj keď ju v skutočnosti (asi) nečerpal. Či???

(Viem, že niektorí zamestnanci by si v takomto prípade napísali od 13.00 do 13.30 obed a lekára až od 13.30 do 14.00, hoci v skutočnosti by na obed nešli, ale šli by rovno k lekárovi, takže takto by ušetrili polhodinu z tých 7 dní na "plateného" lekára.)

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Prestavka v praci je povinna, ak zmena trva viac ako 6 hodin, bez ohladu na to, ci ju zamestnanec skutocne cerpa alebo aj cez ten cas pracuje.
    Kedze jeho prac. zmena trvala 7 hodin (aj ked 1 hodinu mal prekazku v praci na strane zamestnanca), mal by mat 1/2 hodinovu prestavku zapocitanu.
    Ja by som mu to zapcitala tak ako pises, ze by to urobili ini zamestnanci ...do 13:30 prestavku a od 13:30 lekar.
    Zimama Ďakujem, Ivka! Presne tak si myslím - platené má v ten deň všetko, nielen "priamu" prácu, takže pracovná zmena je od 7.00 do 14.00, a to je viac ako 6 hodín.
    Kabaka123 22.05.15 07:56 odstránil(a) z Porady

    Trvanie pracovnej zmeny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.