Zavrieť

Porady

Co robit, ak nie som si ista bezpećim na PC?

Prosim vas prisla som na to ze ze ktosi pozna moje hesla; a dostava sa mi na emaily atd..bola som aj upozornena ze ten IPxxxxxxxx z uplne inej lokality, sa mi dostava na stranky..toto upozornnie som si poziadala ja..vsetko som vymazala..udaje, hesla, patrala som v pocitaci a nasla som dvoch pouzivatelov, mna a VEREJNE zdielane upravene v den kupenia PC,a upravovane aj pred kupou v minulom roku..spustili sme kontrolu antivir.programom odvcera kontroluje zatavil sa na 99% rookit a nemoze doteraz dokoncit.pocitac je novy z nay..myslim ze nam ho dalu schvalne, lebo ho mali na sklade nevylozeny a velmi ho vychvaloval tenpredavajuci...CO MAM ROBIT PROSIM...rozumie sa tomu niekto?
Naposledy upravil BUTTON. : 26.05.14 at 10:19
4 komentárov     zbaliť
Ing. Ľubomír Janoška Ide o PC v podnikovej sieti? Alebo v domácom používaní? Zabezpečená/nezabezpečená wi-fi?
Máte zistené, že niekto sa dostal na tento počítač? Alebo iba na údaje, ktoré máte na serveroch?
BUTTON. Domacu wifi zabezpecenu..zriadila som si eshop.. zverejnila na soc. sieti dostali sa mi do nastaveni zmenili email..potom mi prislo upozornenie ked som si poziadala o to..prisiel mi email aj presna imeilova adresa na toho doticneho co mi pomenil nastavenie..dali aj presnu lokalitu..z ineho konca slovenska, tak som pozerala aj navstevovanie mojho emailu s boli tam cudzie navstevy, tiez z ineho konca slovenska..dakujem
misoft T.z. že si za routrom. Údaje ti zmenili na profile soc. siete? V tom prípade ti nabúrali ten profil. Cez neho sa potom dostali k e-mailu. Ak máš svoju domácu sieť zabezpečenú WPA2-PSK a riadne heslo - je minimálna možnosť, aby sa ti do PC dostali priamo. Jediná možnosť by bola cez prijatý a otvorený infikovaný e-mail.
Rada: zmen heslo v e-maili, v profile na soc. sietí - najlepšie také, ktoré bude mať minimálne 8 znakov a v ňom bude kombinácia písmen veľkých, malých, číslic a špeciálnych znakov ( #%$+@]=><&*?:;![~ ). Vtedy je šanca na prelomenie mizivá. Okrem toho - odosielateľa daj do SPAMu. Neotváraj podozrivé e-maily - rovno zmazať.
BUTTON. Myslim ze mi taky email prišiel a klikla som naň..ďakujem..hesla som pomenila..emailove adresy vymazala udaje a odstranila..ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    pravdepodobne tam mas OS Windows a tovarne nastavenia pri instalacii, obmedzenie zdielani si musis nastavit sama - resp. poziadat toho, kto sa tomu rozumie
    BUTTON. To bude najrozumnejsie..dakujem
    Ing. Ľubomír Janoška
    Podľa doplnených informácií mi to neprijde ako napadnutie počítača - máte síce na ňom cudzie účty, ale nedá sa na ne dostať cez router/wifi/switch, pretože ten súčasne funguje ako firewall. Wifi je zabezpečená, takže cez ňu zrejme nešiel žiaden útok.
    Takže Vám niekto hackol účet na sociálnej sieti. Treba sa spojiť s prevádzkovateľom sociálnej siete a používať jedinečné a silné heslá. Minimálne 8 znakov, malé a veľké písmená pomiešané s číslicami, pre každý účet iné heslo, neukladať heslá na žiaden verejný server.
    + pre istotu zneprístupniť na PC "cudzie" účty - to by mal urobiť niekto, ko ovláda adminsitráciu operačného systému (vo windows záložky security a sharing na properties priečinkov/adresárov)
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 26.05.14 at 11:24 Dôvod: doplnenie
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    BUTTON. Este jedna otazka čo to znamena keď pri kontrole tym antivir. programom mám upozorenie aktualizácie, ktoré našiel skener nedostatočněho zabezpečenia pri poslednej kontrole: 2 Ďakujem
    Ing. Ľubomír Janoška Antivír treba pravidelne (každodenne) aktualizovať, aby mohol sledovať a identifikovať nové vírusy. Takže zaktualizujte databázu vírusov a spustite sken znovu.
    misoft Podľa toho - aké aktualizácie. Antivírové programy majú v nastaveniach možnosť automatickej aktualizácie - t.z. že automaticky zaktualizuje vírovú databázu (napr. Avast 1x denne, niekedy i 2x denne, okrem toho kontroluje aj on-line). Ak ide o aktualizácie doplnkov a programov, upozorňuje na nové verzie doplnkov, programov, ktoré je možné (ale nie nevyhnutne nutné) aktualizovať. Neaktualizované verzie sú čiastočným rizikom, pretože nemajú napr. ošetrené chyby, ktoré sa zistili.
    BUTTON. Dobre ďakujem
      zbaliť

    Co robit, ak nie som si ista bezpećim na PC?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.