Zavrieť

Porady

NČZD - musí alebo môže si ju daňovník uplatniť?

Dobrý deň, mňa by zaujímalo (pre niekoho je to možno jasné), či si daňovník NČZD musí uplatniť alebo môže (v rámci optimalizácie daní). Ide napr. o situáciu, keď si daňovník žiada o úver a po uplatnení NČZD mu nevyjde žiadna daň na úhradu, ak si ju neuplatní, daň z príjmov platí. Pre banku je však "zaujímavejšia" tá druhá situácia z hľadiska schvaľovania úveru. Ďakujem krásne za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    NČZD je zákonná, teda patrí každému daňovníkovi. Nie je tam možnosť buď alebo, ak má aktívny príjem, uplatní sa.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lota1 takže si ju musí povinne uplatniť...? dobre chápem? dakujem krasne za odpoved
    Tweety áno, dobre, zákon hovorí o uplatnení, bližšie pozri §11 Zákona o DzP
    Lota1 ja som si ten paragraf aj citala, len si to neviem do "ludskej reci" prelozit.......ze napr. ked je tam napisane "zaklad dane sa znizuje o NČZD...", ze to znamena vlastne, ze ten zaklad dane sa o NČZD ponizit musi...tazko sa mi vykladaju zakony...este raz vdaka
    Tweety áno, tak, ponížiť musí, ak sú splnené podmienky uvedené v §11
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    no a práve v takej situácii - že žiada o úver - si fakt myslíš, že neuplatnenie NČZD je výhodnejšie?
    veď jeho príjem by v takom prípade bol nižší ( o tú zaplatenú daň) - myslíš, že pre banku by naozaj bol "zaujímavejší"
    .. zbytočné špiritizovanie podľa mňa
    Lota1 hej, ale zaklad dane by bol vyssi...neviem, co zaujima banku, ci zaklad dane alebo prijem...fakt toto neviem....to bol len priklad, zrejme nestastny....v podstate ma len zaujimalo, ci sa ta NCZD musi uplatnit....lebo napr. vela ludi nevie, ze si napr, mozu uplatnit NCZD na manzela/ku...ked to neuplatnia, je to protizakonne? mozu byt za to nejake sankcie? alebo na manzela sa posudzuje inak, ako na danovnika?

    NČZD - musí alebo môže si ju daňovník uplatniť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.