Zavrieť

Porady

Zdedený byt predaný drahšie a daň z príjmu ?

Ak niekto vie nech hodí názor, škriepime sa ohľadom Daní pri predaji zdedeného bytu:

-Na osvedčení o dedičstve je suma bytu 1,8 mil
-Predali ho za 2,2 mil
-Notárka im povedala, že musia z rozdielu zaplatiť 4,5 % dane

máte niekto čerstvú skúsenosť? - dajte názorček - vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    sway
    Ak niekto vie nech hodí názor, škriepime sa ohľadom Daní pri predaji zdedeného bytu:

    -Na osvedčení o dedičstve je suma bytu 1,8 mil
    -Predali ho za 2,2 mil
    -Notárka im povedala, že musia z rozdielu zaplatiť 4,5 % dane

    máte niekto čerstvú skúsenosť? - dajte názorček - vďaka
    To je čo?
    A čo sa týka predaju zdedeného bytu a dane: na takto položenú otázku sa nedá odpovedať. Treba "preskúmať" či sa nejedná o oslobodené príjmy podľa par. 9 ods.l písm. c/.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    zaujímavá sazdba dane - 4.5 % - ktovie kde to pani notárka berie. Považujem to z jej strany za zavádzajúce.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Pepa
    To je čo?
    A čo sa týka predaju zdedeného bytu a dane: na takto položenú otázku sa nedá odpovedať. Treba "preskúmať" či sa nejedná o oslobodené príjmy podľa par. 9 ods.l písm. c/.
    spĺňa podmienky §9, ale tu ide o to, že v dedičskom osvedčení je suma 1,8 mil a tá je teda oslobodená.
    Ale suma 2,2 - 1,8 je to 400 tisíc vraj podlieha dani.

    neviem či je tu čosi nové, lebo už som sa stretla s tým, že si byty dávajú radšej pri dedičskom konaní nadhodnotiť...

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    sway
    spĺňa podmienky §9, ale tu ide o to, že v dedičskom osvedčení je suma 1,8 mil a tá je teda oslobodená.
    Ale suma 2,2 - 1,8 je to 400 tisíc vraj podlieha dani.

    neviem či je tu čosi nové, lebo už som sa stretla s tým, že si byty dávajú radšej pri dedičskom konaní nadhodnotiť...
    No tak ak raz ide o príjmy oslobodené podľa par. 9 ods. 1 písm. c tak sú príjmy oslobodené a hotovo. A celé príjmy tzn. 2,2 mil. a na "vraj" zabudni.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ja si osobne tiež myslím, že daň z príjmu by platiť nemali, ak teda spĺňajú podmienky oslobodenia, ako je uvedené v §9. Ale tá sadzba mi je podozrivá. Akoby to bola nejaká iná daň a nie daň z príjmu. Lenže pokiaľ viem, tak je zrušená už aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, rovnako aj daň z dedictva a darovania, tak potom naozaj neviem, odiaľ to tá notárka vzala.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    alušik
    Ja si osobne tiež myslím, že daň z príjmu by platiť nemali, ak teda spĺňajú podmienky oslobodenia, ako je uvedené v §9. Ale tá sadzba mi je podozrivá. Akoby to bola nejaká iná daň a nie daň z príjmu. Lenže pokiaľ viem, tak je zrušená už aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, rovnako aj daň z dedictva a darovania, tak potom naozaj neviem, odiaľ to tá notárka vzala.
    práve preto som to hodila aj sem, nakoľko ma to úplne zmiatlo... notárka asi netuší o čo hovorí..., na druhom sedení sa jej spýtam a dám vedieť - aby sme boli v obraze....

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Podľa sadzby by som usudzoval, že ide o odmenu notárky ako súdnej komisárky pri vysporiadaní dedičstva, ale tá odmena sa platí z celej čiastky percentuálne, čo pri dedičstve 2,2 mil. Sk je postupne 2-1-0,7-0,4%, a v Sk je to 14.300 Sk. Žiadna iná daň sa neplatí.
    (pozri vyhlášku č.31/1993 Z.z. §§12-13).

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    No áno, ale predsa nevidím dôvod, aby sa doplácalo z toho, čo sa dedičom podarilo predať nehnuteľnosť za lepšiu cenu. Veď predsa pri dedičskom konaní bola nehnuteľnosť ohodnotená a platili sa poplatky notárovi z tej sumy. Ako potom notár neskôr zistí, za akú cenu dediči nehnuteľnosť naozaj predali?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    alušik
    Ja si osobne tiež myslím, že daň z príjmu by platiť nemali, ak teda spĺňajú podmienky oslobodenia, ako je uvedené v §9. Ale tá sadzba mi je podozrivá. Akoby to bola nejaká iná daň a nie daň z príjmu. Lenže pokiaľ viem, tak je zrušená už aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti, rovnako aj daň z dedictva a darovania, tak potom naozaj neviem, odiaľ to tá notárka vzala.
    Žiadna iná daň nie je. Tie percentá mi pripomínajú daň z prevodu /ale prečo by to malo byť z rozdielu, teda 400 tis. mi je záhadou/. Ale aj tak sa mi marí, že v období pred zrušením to boli 3% a nie 4.5%.
    Hm - možno bolo notárke "zle rozumené" a mala na mysli "svoje percentá".

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    alušik
    No áno, ale predsa nevidím dôvod, aby sa doplácalo z toho, čo sa dedičom podarilo predať nehnuteľnosť za lepšiu cenu. Veď predsa pri dedičskom konaní bola nehnuteľnosť ohodnotená a platili sa poplatky notárovi z tej sumy. Ako potom notár neskôr zistí, za akú cenu dediči nehnuteľnosť naozaj predali?
    Ak to najprv zdedili, a dedičstvo (vrátane poplatkov) už bolo vysporiadané, tak to notár nijako nezistí.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    alušik
    No áno, ale predsa nevidím dôvod, aby sa doplácalo z toho, čo sa dedičom podarilo predať nehnuteľnosť za lepšiu cenu. Veď predsa pri dedičskom konaní bola nehnuteľnosť ohodnotená a platili sa poplatky notárovi z tej sumy. Ako potom notár neskôr zistí, za akú cenu dediči nehnuteľnosť naozaj predali?
    Podľa mňa dotyční zle pochopili pani notárku

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ajobs
    Podľa sadzby by som usudzoval, že ide o odmenu notárky ako súdnej komisárky pri vysporiadaní dedičstva, ale tá odmena sa platí z celej čiastky percentuálne, čo pri dedičstve 2,2 mil. Sk je postupne 2-1-0,7-0,4%, a v Sk je to 14.300 Sk. Žiadna iná daň sa neplatí.
    (pozri vyhlášku č.31/1993 Z.z. §§12-13).
    no toto ma tiež veľmi zaujíma - vysvetlíš mi to prosím Ťa? ten princíp výpočtu. Dík

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Pepa
    Podľa mňa dotyční zle pochopili pani notárku
    Notárku som pochopila veľmi dobre - tak ako som tu písala mi to aj povedala, skôr začínam mať dojem, že chcela aby bol výmer na dedičskom čo najvyšší aby boli poplatky čo najvyššie a preto mi tam povedali takúto zavádzajúcu informáciu.
    Jednoducho ide o to akú dať do dedičského hodnotu bytu. Pre koho to má aký význam....

    vďaka za odpovede.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    sway
    Notárku som pochopila veľmi dobre - tak ako som tu písala mi to aj povedala, skôr začínam mať dojem, že chcela aby bol výmer na dedičskom čo najvyšší aby boli poplatky čo najvyššie a preto mi tam povedali takúto zavádzajúcu informáciu.
    Jednoducho ide o to akú dať do dedičského hodnotu bytu. Pre koho to má aký význam....

    vďaka za odpovede.
    Dúúúúfam, že nie si urážlivá .
    Odmena notárky sa odvíja od hodnoty majetku, ktorý je zdedený. My sme tiež dedili byt a z hodnoty, ktorá bola uvedená v osvedčení bola vyrátaná odmena pani notárke /z 900 tis. nejakých všehovšudy 8-9 tis./.
    Ak ide skutočne o príjem oslobodený podľa par. 9 1 c) - teda dedič v priamom rade, može byť dotyčnému dedičovi jedno /čo sa týka predaja/, aká cena bude v osvedčení o dedičstve. Rozdiel 400 tis. na zdanenie by sa týkal dediča, ktorý nie je priamym dedičom. My sme napríklad neboli dedičmi v priamom rade a predali sme byt za cenu, ktorá bola v osvedčení o dedičstve /na papieri/ - chvíľu nám síce trvalo nájsť "vhodného" kupca, ale našli sme, predali, DP podali a daň neplatili.
    Mne to zaváňa snahou pani notárky zinkasovať čo najviac.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Pepa
    Dúúúúfam, že nie si urážlivá .
    Odmena notárky sa odvíja od hodnoty majetku, ktorý je zdedený. My sme tiež dedili byt a z hodnoty, ktorá bola uvedená v osvedčení bola vyrátaná odmena pani notárke /z 900 tis. nejakých všehovšudy 8-9 tis./.
    Ak ide skutočne o príjem oslobodený podľa par. 9 1 c) - teda dedič v priamom rade, može byť dotyčnému dedičovi jedno /čo sa týka predaja/, aká cena bude v osvedčení o dedičstve. Rozdiel 400 tis. na zdanenie by sa týkal dediča, ktorý nie je priamym dedičom. My sme napríklad neboli dedičmi v priamom rade a predali sme byt za cenu, ktorá bola v osvedčení o dedičstve /na papieri/ - chvíľu nám síce trvalo nájsť "vhodného" kupca, ale našli sme, predali, DP podali a daň neplatili.
    Mne to zaváňa snahou pani notárky zinkasovať čo najviac.
    ale preboha niéééé :p,
    to len aby sa téma nezvrtla, aj mne sa zdá, že to bude tak ako píšeš na konci....

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    sway
    no toto ma tiež veľmi zaujíma - vysvetlíš mi to prosím Ťa? ten princíp výpočtu. Dík
    Ahoj Ivka, skopíroval som časť vyhlášky o odmenách notárov, kde sú sumy za úkony v dedičskom konaní. Celá vyhláška je na www.notar.sk

    Takže tu je text

    B/1 Vyhláška o odmenách a náhradách notárov - Druhý diel
    DRUHÝ DIEL

    Odmena notára za ďalšiu činnosť a odmena správcu dedičstva
    Prvý oddiel
    Odmena notára za ďalšiu činnosť
    Odmena notára ako súdneho komisára
    § 11
    Odmena notára ako súdneho komisára (ďalej len "súdny komisár") za úkony vykonané v konaní o dedičstve, ktoré bolo zastavené pre nedostatok podmienok konania, pretože poručiteľ nezanechal majetok alebo súd vydal majetok nepatrnej hodnoty tomu, kto sa postaral o pohreb, je 400 Sk.

    § 12
    (1) Základom odmeny súdneho komisára za iné úkony vykonané v konaní o dedičstve, ako sú uvedené v § 11, je všeobecná cena majetku poručiteľa 5), ktorý sa stal predmetom konania o dedičstve.
    (2) Ak je predmetom konania o dedičstve majetok poručiteľa, ktorý sa objavil po právoplatnosti uznesenia, ktorým bolo konanie o dedičstve skončené, základom odmeny súdneho komisára za úkony vykonané v tomto konaní je všeobecná cena tohto majetku.
    (3) Ustanovenie § 4 ods. 2 platí obdobne.

    § 13
    Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je:
    z prvých 100 000 Sk základu 2 %,
    z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu 1 %,
    z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu 0,7 %,
    z presahujúcej sumy až do 3 000 000 Sk základu 0,4 %,
    z presahujúcej sumy až do 20 000 000 Sk základu 0,2 %,
    najmenej 700 Sk.
    Čiastka nad 20 000 000 Sk sa do základu nezapočítava.

    § 14
    (1) Odmenu určenú podľa § 11 alebo vypočítanú podľa § 13 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 50 %, ak úkony notára boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.
    (2) Ak bolo v dedičskom konaní činných viac notárov alebo ak notár vykonal len niektoré úkony, patrí mu podiel odmeny určenej podľa § 11 alebo vypočítanej podľa § 13, prípadne zvýšenej podľa odseku 1, ktorý zodpovedá rozsahu jeho činnosti.

    Druhý oddiel
    Odmena správcu dedičstva
    § 15
    Ak je správcom dedičstva notár (ďalej len "správca dedičstva"), základom odmeny je všeobecná cena poručiteľovho majetku, na správu ktorého bol správca dedičstva ustanovený. Ustanovenie § 4 ods. 2 platí obdobne.

    § 16
    Ak správca dedičstva vykoná správu poručiteľovho majetku alebo jeho časti štyri mesiace, patrí mu odmena vo výške vypočítanej podľa § 13; ak vykonáva správu kratší alebo dlhší čas, odmena sa mu pomerne zníži alebo zvýši.

    § 17
    Odmenu vypočítanú podľa § 16 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 50 %, ak úkony správcu dedičstva pri správe dedičstva boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.

    Tretí oddiel
    Náhrada niektorých hotových výdavkov súdneho komisára a správcu dedičstva
    § 18
    (1) Súdny komisár a správca dedičstva majú popri nároku na odmenu aj nárok na
    a) náhradu hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva (najmä cestovné a telekomunikačné výdavky, zaplatená odmena za znalecký posudok, preklad, odpis a iné),
    b) náhradu za stratu času.

    (2) Súdny komisár a správca dedičstva sa môžu so žiadateľom vopred dohodnúť na druhu a výške niektorých hotových výdavkov, ktorých vynaloženie sa predpokladá v súvislosti s vykonávaním činnosti súdneho komisára a správcu dedičstva.
    (3) Ak sa náhrada cestovných výdavkov nedohodla podľa odseku 2, určí sa podľa osobitných predpisov &sup3.
    4) Odmena a náhrada hodových výdavkov Notárskej komory Slovenskej republiky za prístup do centrálneho informačného systému je zahrnutá v odmene notára určenej touto vyhláškou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.